TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 28 Lipca 2025, 17:38
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Trwam dociera do 90 % Polaków

Trwam dociera do 90 % Polaków

tv trwam

Na Jasnej Górze Telewizja Trwam świętowała inaugurację nadawnia z multipleksu.

W kościołach katolickich nieczęsto się zdarza celebracja Eucharystii o północy. Właściwie tylko w świętą noc Bożego Narodzenia w każdej świątyni zbierają się wierni w środku nocy (Wigilia Paschalna zaczyna się zwykle znacznie wcześniej). Jednakże właśnie o tej porze kaplica Cudownego Obrazu na Jasnej Górze wypełniła się wiernymi, kapłani z trudem mieścili się w wyznaczonych im miejscach, a nie zabrakło też kilku biskupów. Ojciec paulin, który koordynował zajmowanie miejsc w kaplicy, co chwilę załamywał ręce i mówił półgłosem: „A mówiłem, że się nie zmieścimy i lepiej było zrobić wszystko w bazylice”. Pojawili się przedstawiciele niektórych partii politycznych, które swoje programy próbują uzgadniać z nauczaniem społecznym Kościoła. Okazją do tej niecodziennej (a właściwie nieconocnej) modlitwy było rozpoczęcie nadawania sygnału Telewizji Trwam na multipleksie. Po raz pierwszy w naszym kraju telewizja katolicka ma techniczne możliwości dotarcia do ponad 90% Polaków. Bez względu na to, jak bardzo się lubi media utworzone przez charyzmatycznego Redemptorystę, ta nocna godzina zapisuje się wielkimi zgłoskami w historii naszej Ojczyzny i historii polskiego Kościoła.
Ojciec Sebastian Matecki OSPPE, przeor Jasnej Góry, witając wszystkich zebranych powiedział m. in.: „Kaplica jest wypełniona sercami, które chcą podziękować Maryi za kolejne zwycięstwo. Od północy 15 lutego TV Trwam rozpoczyna emisję programów na multipleksie. To wydarzenie bardzo ważne w życiu Kościoła w Polsce, w życiu parafii i każdego z nas. Wydarzenie okupione wielkim trudem i walką o rzecz tak podstawową i ważną”.
Eucharystii przewodniczył arcybiskup Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, a pośród koncelebransów był również biskup senior Teofil Wilski i kilku kapłanów z naszej diecezji z księdzem prałatem Jackiem Plotą, kustoszem sanktuarium św. Józefa na czele. Ksiądz arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski, w homilii nie tylko odniósł się do odczytanego słowa Bożego, ale zatrzymał się również na temacie mediów: „Sobór przypomina, że szczególny obowiązek moralny przekazu prawdy odnosi się do dziennikarzy, pisarzy, aktorów, reżyserów, producentów i właścicieli zarządzających tymi środkami, skoro przez informację i obrazy mogą prowadzić rodzaj ludzki ku dobremu lub złemu”. Metropolita częstochowski pytał również, jak ten obowiązek jest dzisiaj wypełniany: „Czy współczesny zamęt medialny o prawa natury i godności ludzkiej, nie wynika z naszej słabej wiary i braku wrażliwości na dary Ducha Świętego? (...) Trzeba nam ufać, że na polskiej ziemi, każde zwycięstwo – od wydarzenia naszego chrztu w 966 r. poprzez Grunwald, obronę Jasnej Góry, obronę Warszawy w sierpniu 1920 roku i tyle, tyle innych przychodzi przez Maryję i Jej macierzyńskie pośrednictwo. Tak, jak w znaku dzisiejszej otwartości na prawdę i obraz przekazywany przez Telewizję Trwam. (...) Jesteśmy dzisiaj tutaj razem, bo ufamy, że żadna pełzająca i niszcząca korzenie wiary sekularyzacja, żadne prawo parlamentarne, które nie liczy się z Bogiem, żaden podbudowywany naukowością, czy pseudonaukowością kierunek filozoficzny, żadna życiowa sytuacja bezrobocia, czy emigracji, nie stłumią w nas doszczętnie głosu Bożego w naszych sumieniach”.
Twórca Telewizji Trwam, ojciec Tadeusz Rydzyk, który na początku Eucharystii przyjął z rąk sióstr Matki Bożej Miłosierdzia relikwie św. Faustyny i bł. ks. Michała Sopoćki, jak zawsze przemówił przed błogosławieństwem zapewniając, że nawet kiedy wielu nie wierzyło w przyznanie miejsca na multipleksie, on nie miał ani chwili zwątpienia: „Mówiłem: musimy je dostać, co to ma znaczyć? I zwyciężyliście, wy wszyscy! Te marsze, te prawie 2 lata stania pod Krajową Radą Radiofonii i Telewizji. (...) Kochani, ale to jest dopiero początek. Jedno miejsce na tych 56. to wcale nie jest demokracja, nie łudźmy się, nie dajmy się oszukać. Polska jest katolicka i my katolicy trzymajmy razem. My Polacy trzymajmy razem. Jak będą źle mówili o Kościele, trzymajmy się razem. Nie słuchajmy żadnych resortowych właścicieli ani innych, ale też nie dokuczajmy im, błogosławmy, nie złorzeczmy. Jeszcze raz z całego serca Bóg zapłać wszystkim. Bóg zapłać wszystkim księżom arcybiskupom, wszystkim księżom biskupom i kapłanom. My chcemy służyć jak najlepiej. Radio Maryja czy Telewizja Trwam odbierane w parafii to chyba więcej niż jeden wikary, i niech tak będzie. Kochani, trzymajmy się razem. Kochajmy Kościół i Ojczyznę. Oddajmy się Matce Bożej tak zupełnie, jak zawsze przed tym Cudownym Obrazem. Bądźmy jej rycerzami”.
Kiedy już po Mszy Świętej wracałem nocą do domu, słuchałem w samochodzie radia. Chciałem usłyszeć, czy ogólnopolskie media informują, że po raz pierwszy w historii telewizja katolicka ma taki zasięg, jak każda inna. Wysłuchałem serwisu informacyjnego w 1 Programie Polskiego Radia o godz. 3.00 nad ranem. Główną informacją było doniesienie o... pogodzie w Ameryce, o TV Trwam nawet krótkiej wzmianki.

Tekst i foto ks. Andrzej Antoni Klimek

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!