Szkolne Koła Caritas
Kalisz. O współczesnej młodzieży powiedziano już wiele złego. A szkoda, bo pośród nich są ludzie, którzy bezinteresownie robią coś dla drugiego człowieka. Wielu z nich zrzeszonych jest w Szkolnych Kołach Caritas.
W kaliskim ekonomiku piąty rok działa koło wolontariatu. Uczniom i pani opiekun potrzeba było ożywczego tchnienia. Takim przysłowiowym ładowaniem akumulatorów są spotkania z wolontariuszami z innych kół.
Po sukcesie, jakim okazały się grudniowe mikołajki dla uczniów ze Szkolnych Kół Caritas w ośrodku na Winiarach, należało powtórzyć spotkanie wolontariuszy. Na wysokości zadania stanęła Magda Glinkowska, która przygotowała wiosenną niespodziankę.
Dzień 21 marca celebruje się w różnoraki sposób. Jedni wagarują, inni topią płonącą marzannę, jeszcze inni szukają pierwszych oznak wiosny. Alternatywą dla pogańskich i sztubackich zwyczajów były warsztaty dla uczniów i opiekunów „Kreatywność w pracy wolontariusza”. Wzięło w nich udział 100 uczestników z 10 szkolnych kół. Zajęcia prowadziła Barbara Szuszkiewicz z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Koordynator Centrum Wolontariatu i Programów młodzieżowych, a także kierownik wolontariatu w Biurze Porad Obywatelskich. Prowadząca zaskoczyła wszystkich niesamowitymi pokładami energii, żywiołowością, spontanicznością i wielkim poczuciem humoru.
Warsztat składał się z trzech bloków. Blok I poszerzał granice wyobraźni, blok II poświęcony był zagadnieniu zaufania i komunikacji, blok III natomiast dotyczył kreatywności. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy i wspólnie wykonywali zadania. Bardzo cenne były ćwiczenia poprawiające koncentrację. Nie zabrakło gry w skojarzenia, zabawy słowem, żywych fotografii realizujących w zaskakujący sposób nietuzinkowe motywy. Nie zabrakło także ćwiczeń rozbudzających wyobraźnię, budujących zaufanie oraz doskonalących komunikację w grupie. Najciekawsze jednak były prezentacje wesołych historii metodą stop klatki oraz flashmob w tanecznych rytmach.
Warsztaty pozwoliły na nabranie dystansu do własnej osoby, nabycie przekonania o tym, jak ważne jest zaufanie przy pracy wolontariusza. Jest to nieodzowny czynnik warunkujący współpracę, dodatkowo ułatwia on komunikację. Pokazały jak łamać stereotypy, sięgać po niekonwencjonalne rozwiązania, poszukiwać w sobie inspiracji, źródła pomysłów do realizacji zadań wolontariackich. „Wszystko czego potrzebujesz, masz w sobie. Nie bój się tego szukać” - te słowa mogłyby stać się mottem sobotniego spotkania.
Izabela Galuba-Bryja, Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, opiekun SKC
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!