TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 24 Czerwca 2021, 12:05
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Specjaliści od liturgii u św. Rocha

Specjaliści od liturgii u św. Rocha

Wierzbno z Wysockiem Wielkim, Byczyna kontra Brudzew  czyli o tym co łączy ministrantów z całej diecezji  i co na to wszystko św. Roch z Mikstatu.

To były piękne 4 dni w Przedborowie, gdzie prawie 70 ministrantów z różnych krańców naszej diecezji wzięło udział w rekolekcyjnym obozie, który prowadzili diakoni i klerycy kaliskiego seminarium. „Jesteście pierwszymi po kapłanach specjalistami od liturgii” pod takim hasłem odbywały się konferencje dla ministrantów, które przeplatane były różnymi atrakcjami sportowymi.
Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Diecezji Kaliskiej postawiło sobie jako priorytetowe zadanie ujednolicenie służby ministranckiej w całej diecezji. Ktoś może powiedzieć, że cztery dni to mało i pewnym sensie może mieć rację, ale tak do końca nie jest. Przez te kilka dni staraliśmy się pokazać ministrantom piękno liturgii, która jest bardzo bogata w gesty i symbole. Budziliśmy w ministrantach świadomość, że to oni są najważniejszymi specjalistami  od liturgii zaraz po kapłanach. Towarzyszyły nam słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, które skierował do ministrantów: „Wypełniając waszą służbę liturgiczną, jesteście współpracownikami kapłana, ale przede wszystkim jesteście sługami Jezusa. Zachęcam więc was, abyście pielęgnowali głęboką przyjaźń z Nim, uznając w Nim prawdziwego przyjaciela, który jest przy waszym boku tak w pięknych, jak i w trudnych chwilach. Pamiętajcie: On potrzebuje dzieci i młodzieży, którzy oprócz służby przy ołtarzu, staną się także sługami ołtarza, oddając się całkowicie na jego służbę, aby głosić Ewangelię  i rozdzielać łaskę Bożą w całym świecie”.
Centralnym punktem każdego dnia była Eucharystia sprawowana w kościele parafialnym i tak naprawdę nic ważniejszego dla każdego ministranta nie wydarzyło się. Rozśpiewani, rozmodleni potrafili złączyć się w jedno. Uczestniczyli w wzorcowych liturgiach, przyglądając się jak poprawnie służyć, by Msza św. była miejscem odniesienia jedności dla ministrantów, czy to z Byczyny czy może z Wysocka Wielkiego.

A co na to św. Roch?
Bardzo radośnie i gościnnie przywitał nas w Mikstacie. A posłużył się osobą ks. dziekana Krzysztofa Ordziniaka, który powitał nas w miejscu, które w niedalekiej przyszłości ma stać się sanktuarium.
Ministranci w czasie 4 dni potrafili zmierzyć się z początkami pieszego pielgrzymowania. Umęczeni, ale radośni uczestniczyli we Mszy św. w kościółku św. Rocha.
Bardzo nas cieszy fakt, że w czasie tych kilku dni w Przedborowie swoją wiedzę pogłębiali ministranci z różnych krańców diecezji. Wyrażamy naszą wdzięczność wszystkim duszpasterzom, którzy zaproponowali swoim ministrantom ten wyjazd i polecamy wszystkim kapłanom i opiekunom grup ministranckich wrześniową pielgrzymkę do bazyliki św. Józefa i seminarium duchownego.

dk. Michał Korach

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!