1 maja
Przez Najświętszą Maryję Pannę przyszedł Jezus Chrystus na świat i przez nią też chce w świecie panować.
św. Ludwik Maria Grignion de Montfort
Tymi słowami rozpoczyna św. Ludwik swój „Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny”, który będzie przedmiotem naszej codziennej medytacji przez cały miesiąc. Nie można w tym miejscu nie wspomnieć fragmentu Ewangelii wg św. Jana, w którym Jezus nazywa siebie Bramą owiec. Jezus jest bramą, przez którą mamy dostęp do Ojca, ale Maryja jest bramą, przez którą przyszedł On na świat, czy możemy ignorować tę „bramę”?
2 maja
Maryja jest owym zapieczętowanym źródłem, jest wierną Oblubienicą Ducha Świętego, do której tylko On ma dostęp.
św. Ludwik Maria Grignion de Montfort
To zapieczętowane źródło pochodzi ze słów Oblubieńca z Pieśni nad Pieśniami: „Ogrodem zamkniętym jesteś, siostro ma, oblubienico, ogrodem zamkniętym, źródłem zapieczętowanym”. Maryja jest miejscem odpoczynku Boga, gdzie króluje On w sposób wspanialszy i cudowniejszy niż gdziekolwiek indziej. To niesamowite, że owo zapieczętowane i ekskluzywne dla Boga źródło, zostaje na sposób duchowy odpieczętowane dla nas.
3 maja
Nie ma kościoła bez ołtarza poświęconego jej czci. Nie ma kraju ani okolicy, gdzie by nie czczono cudownego jej obrazu, przed którym chorzy znajdują uzdrowienie, a wierni otrzymują liczne łaski.
św. Ludwik Maria Grignion de Montfort
Dzisiaj obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Czy wiesz ile ołtarzy, figur i obrazów poświęconych Matce Bożej znajduje się w twoim kościele? Czy masz już swój ulubiony, przy którym najchętniej składasz się w ramiona kochającej Matki? A jeśli nie, to dlaczego nie obrać go właśnie dzisiaj? Wszak „trudno o grzesznika tak zatwardziałego, który by nie miał ku niej choć iskierki ufności”. Może warto tę iskierkę zamienić dzisiaj w płomień.
4 maja
Słowem przez Maryję wypowiedzianym (Jezus) uświęcił Jana w łonie matki jego, Elżbiety. Gdy Maryja przemówiła, Jan został uświęcony. Był to Jego pierwszy i największy cud łaski.
św. Ludwik Maria Grignion de Montfort
Wiedziałem, że Maryja stoi u początków ludzkiego życia Jezusa i u początków Jego cudów. Bylem jednak przekonany, że ten pierwszy cud dokonał się w Kanie Galilejskiej. Tymczasem św. Ludwik uczy mnie, że było to znacznie wcześniej, bo podczas nawiedzenia św. Elżbiety, gdy Jezus miał zaledwie kilka dni życia. Przez Maryję Jezus dokonuje w naszym życiu interwencji i cudów, o których nie mamy najmniejszego pojęcia, tak jak nie miał pojęcia sześciomiesięczny Jan, choć zatańczył z radości w łonie swej matki.
5 maja
Bóg Ojciec zebrał wszystkie wody
i nazwał je morzem. Utworzył On też zbiornik wszystkich swoich łask i nazwał go Maryja.
św. Ludwik Maria Grignion de Montfort
To był trzeci dzień stworzenia, kiedy Bóg nazwał suchą powierzchnię ziemią, a zbiorowisko wód nazwał morzem, a potem w piątym dniu stworzył wielkie potwory morskie i wszelkiego rodzaju pływające istoty żywe, którymi zaroiły się wody. Ukoronowaniem stworzenia był w dniu szóstym człowiek stworzony na podobieństwo samego Stwórcy. Bóg wiedział, że wszystko co stworzył było bardzo dobre, ale dopiero Maryja jest „najdoskonalszym arcydziełem Najwyższego”. Skarby w niej złożone są niezliczane.
6 maja
Ponieważ łaska doskonali naturę, a chwała łaskę, dlatego jest pewne, że Pan Jezus w niebie tak samo jest Synem Maryi, jak Nim był na ziemi.
św. Ludwik Maria Grignion de Montfort
Nie wiemy za wiele o relacjach rodzinnych, jakie będziemy mieć w niebie, ale św. Ludwik jest przekonany, że choć Maryja stoi tam nieskończenie niżej od swego Syna będącego Bogiem, to jednak On zachowuje względem niej uległość najdoskonalszego Syna wobec najlepszej Matki i nie odrzuca jej próśb, bo pokorne są i zawsze zgodne z Jego wolą. Nasze modlitwy kierowane przez Maryję są przez nią „filtrowane” przez sito pokory, czystości i zgodności z Bożą wolą.
Ks. Andrzej Antoni Klimek
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!