TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 25 Czerwca 2021, 11:34
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Równość w miłości

U ŹRÓDEŁ WODY ŻYCIA

Równość w miłości

Decyzja o zawarciu sakramentalnego związku małżeńskiego należy do jednych z najważniejszych i jednocześnie do najtrudniejszych decyzji, które w swoim życiu podejmuje człowiek. Właściwy wybór męża, czy żony często spędza sen z powiek wielu ludziom. Jakimi kryteriami się kierować? Na co zwracać uwagę? Czy na pewno będzie to wybór właściwy? To tylko niektóre pytania, które rodzą się w sercu młodych ludzi podejmujących decyzję o wspólnym życiu jako mąż i żona.
Biblijny fragment wzięty z Mądrości Stracha (26, 1-4.13-16) będący hymnem pochwalnym dobrej i mądrej żony ukazuje nam nowy aspekt małżeństwa. Dobra i mądra żona uszczęśliwia swojego męża, swoją troskliwą obecnością podwaja lata jego życia. Jej piękna należy się doszukiwać bardziej w zaletach duszy niż w zaletach ciała. Chciałoby się powiedzieć, że o takiej żonie marzy każdy mężczyzna! Należy jednak zauważyć, że Syrach podkreśla, że taka żona jest darem Boga przeznaczonym dla mężczyzny, który się Go boi. To bardzo ważne stwierdzenie Mędrca Syracha, ponieważ wyraża myśl, że tylko mężczyzna , który w swoim życiu kieruje się prawem Bożym, otrzyma boskie błogosławieństwo, jakim jest dobra i mądra żona.
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że tekst ten dyskryminuje rolę kobiety jako żony. Tak niewiele mówi o mężczyźnie i o tym, jakie on powinien spełniać warunki, aby można było nazwać go dobrym mężem. Jednak ten fragment należy widzieć w szerszym kontekście biblijnym i wtedy okaże się, że chodzi tutaj o równość i wzajemność. Nie ma mowy o żadnej dyskryminacji. Stąd można ten biblijny tekst ująć w następujący sposób: „szczęśliwy mąż, który ma dobrą żonę, ale i szczęśliwa żona, która ma dobrego męża. Dobra żona radować będzie męża, ale i dobry mąż będzie radował żonę i razem osiągną pełnię lat w pokoju. Wdzięk i mądrość żony rozweselają męża i zapewniają mu wszelką pomyślność, ale i wdzięk i mądrość męża rozweselają żonę i zapewniają jej wszelką pomyślność. I w końcu darem Pana jest spokojna i dobra żona, ale darem Pana jest także spokojny i dobry mąż.
Miłość posiada dwa bieguny, które choć są tak różne, to jednak się wzajemnie przyciągają i uzupełniają. Tajemnica pary małżeńskiej jest bardzo złożona, ponieważ stanowi ją pełnia odrębnych osób. Kimś innym jest mężczyzna i kimś innym jest kobieta. Inne są także ich zadania. Będąc razem, choć zachowują swoją odrębność, stanowią pełnię, która została stworzona na obraz i podobieństwo Boga. Osobowość kobiety i mężczyzny uzupełniając się wzajemnie, w małżeństwie znajdują najdoskonalszy klimat do nieustannego rozwoju. To z kolei stwarza możliwość stałego pogłębiania miłości. Wiele konfliktów małżeńskich i rodzinnych powstaje w skutek zapomnienia tych podstawowych prawd. Miłość potrafi zaakceptować i pokochać odmienność żony czy męża. Co więcej, ona stworzy klimat do rozwoju indywidualnych cech mężczyzny i kobiety, co przyczyni się do ich wzajemnego ubogacenia.
Miłość między dwojgiem ludzi jest czymś tak bardzo nowym i nieprzewidzianym, że może być uznana za cud, który jest sprawiony przez Boga. Tylko On mógł doprowadzić do spotkania dwie osoby, które choć są tak różne, dają początek nowej rzeczywistości, którą jest małżeństwo i rodzina. Małżeństwo od początku mieściło się w zbawczych planach Boga i zostało przez Niego ustanowione jako swego rodzaju instytucja, która poprzez miłość dającą bezpieczną przestrzeń do przekazywania życia współuczestniczy w dziele stwarzania świata. Miłość jest stwórcza i dlatego człowiek obdarzony miłością musi w naturalny sposób ją dzielić. Sakrament małżeństwa staje się stróżem i gwarantem miłości. Oczywiście, tę miłość trzeba nieustannie pielęgnować i rozwijać.

ks. Dariusz Kwiatkowski

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!