TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 28 Marca 2024, 10:06
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Prawdziwe szczęście

U ŹRÓDEŁ WODY ŻYCIA

Prawdziwe szczęście

Małżeństwo ze swoje natury i definicji jest wydarzeniem szczęśliwym. W dniu ślubu najbliższa rodzina, przyjaciele i znajomi gromadzą się przy nowożeńcach, aby się z nimi i za nich modlić, aby uczestniczyć w ich radości oraz aby życzyć im szczęścia na całe życie. Chyba we wszystkich życzeniach składanych nowożeńcom, pojawia się słowo szczęście. Wszyscy pragną szczęścia i na różne sposoby go poszukują. Oczywiście, trzeba zdać sobie sprawę, że dla każdego człowieka szczęście znaczy coś innego. O jakie szczęście chodzi w małżeństwie?

Liturgia słowa Bożego podczas zawarcia sakramentu małżeństwa jako jedno z czytań proponuje Chrystusowe Błogosławieństwa. Czytanie Błogosławieństw podczas liturgii zaślubin może wydawać się komuś czymś nie na miejscu, a nawet jakimś nieporozumieniem i zgrzytem. A jednak, gdy zrozumiemy istotę Błogosławieństw, z łatwością uzna się ten wybór za bardzo trafny i słuszny. „Błogosławieni” znaczy to samo co „szczęśliwi”. Ewangelia w ten sposób podpowiada małżonkom receptę na szczęście.

Najpierw trzeba zauważyć, że Jezusowe Błogosławieństwa stanowią jedynie swego rodzaju wykaz tematów, a nie ich rozwinięcie. Pełnego rozwinięcia każdego tematu należy szukać w treści całej Ewangelii. W ten sposób sam Chrystus zaprasza do słuchania, rozważania i przyjmowania Jego słowa. On chce, aby to słowo stało się światłem na wszystkich drogach małżeńskiego i rodzinnego życia oraz było dla nich źródłem prawdziwego szczęścia. Moment zawarcia małżeństwa jest początkiem tej drogi. Nowożeńcy w Błogosławieństwach otrzymują program na całe ich życie.

Wsłuchując się w treść Błogosławieństw łatwo można zauważyć, że podstawowe ich wątki sprowadzają się do dwóch stwierdzeń: otwarcie się na dar Boga, który daje same Siebie i dążenie do tego, aby ów dar rozszerzył się na innych ludzi i wytworzył wspólnotę miłości. Otwarcie na Boga dokonuje się przez ubóstwo. „Błogosławieni, lub lepiej szczęśliwi, ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” – to pierwsze błogosławieństwo wypowiedziane przez Jezusa. Pierwsze błogosławieństwo stara się zwrócić uwagę na ubogich, ponieważ w nich w uprzywilejowany sposób przejawia się obecność Boga. Jest to także zaproszenie do miłości. Trzeba tutaj pamiętać, że przykazanie miłości to według Jezusa pierwsze i najważniejsze przykazanie, które powinno być realizowane przez Jego uczniów. Słowa Chrystusa zapraszają nas również, abyśmy stali się ubogimi w duchu. Pojęcie ubóstwa w duchu można zrozumieć tylko poprzez wiarę. Mamy tutaj bowiem zaproszenie do całkowitego zdania się tylko i wyłącznie na Boga. Człowiek ubogi w duchu nie liczy na siebie, na swoje siły i możliwości, ale całkowicie zawierza Bogu. Taka postawa prowadzi do poznania i spotkania Boga prawdziwego. Doświadczenie takie napełnia człowieka prawdziwą miłością, w której nie ma miejsca na egoizm. Jest natomiast miejsce na całkowite otwarcie się na dobro i szczęście drugiego człowieka. 

Wiara i miłość to dwie postawy, które prowadzą do Boga i do bliźniego. Tylko w wierze i miłości można przyjąć postawę człowieka cichego, który wyrzeka się dominacji i przemocy. Sposobem na przeciwności oraz na przemoc i niesprawiedliwość jest miłość. Miłość daje pocieszenie oraz rodzi sprawiedliwość. Ona jest także gwarancją czystości serca. Z miłości rodzi się także pokój. Podsumowując krótko, można by sprowadzić wszystkie Błogosławieństwa do miłości i powiedzieć: „błogosławieni, czyli szczęśliwi, ci którzy prawdziwie kochają”. 

Nowożeńcy otrzymują w darze piękny, choć także bardzo wymagający, program na całe małżeńskie i rodzinne życie. Jak wszyscy ludzie, także i oni pragną znaleźć prawdziwe szczęście. Stając przed ołtarzem i wyznając swoją miłość, wyrażają gotowość dzielenia odnalezionego szczęścia w codziennym małżeńskim życiu. Jako chrześcijańskie małżeństwo i chrześcijańska rodzina powinni stawać się doskonałymi uczniami Chrystusa. Aby to się stało, trzeba przyjąć Błogosławieństwa jako styl własnego życia, ponieważ one prowadzą do poznania prawdziwego Boga, który jest źródłem i dawcą prawdziwej miłości i prawdziwego szczęścia. 

ks. Dariusz Kwiatkowski

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!