TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 17 Lipca 2025, 13:25
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Prawa i obowiązki rowerzysty

Prawa i obowiązki rowerzysty

Sezon rowerowy już w pełni. Dlatego warto wiedzieć, że rowerzyści nie tylko mają prawa, ale też obowiązki, których muszą przestrzegać w celu bezpieczeństwa nie tylko własnego, ale też wszystkich innych uczestników ruchu drogowego. Aby móc prawidłowo i bezpiecznie poruszać się po mieście i drogach publicznych, nie powinny być nam obce prawa i obowiązki kierujących jednośladami. Podstawowym aktem prawnym regulującym zasady, które obowiązują rowerzystów to ustawa z 20 czerwca 1997 r. - Prawo  o ruchu drogowym.

Każdy rowerzysta obowiązany jest do korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, ale pod warunkiem, że są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza i znajdują się po prawej stronie. Jeżeli taka droga znajduje się po lewej stronie, co do zasady rowerzysta nie ma obowiązku z niej skorzystać. Rowerzysta korzystający z drogi dedykowanej jednocześnie dla rowerów i pieszych, ma obowiązek ustępować miejsca pieszym. Rowerzyści mogą poruszać się także drogami publicznymi. Zakaz jazdy na rowerze obowiązuje jedynie na drogach ekspresowych i autostradach, a także na tych, wzdłuż których istnieje po prawej stronie pas ruchu dla rowerów w kierunku w jakim porusza się rowerzysta, o czym wspomniałam już wyżej.  

Często zadajemy sobie pytanie, czy rowerzysta może poruszać się po chodniku? Odpowiedź jest negatywna i brzmi „nie”. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo w trzech sytuacjach, tj., gdy rowerzysta opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, czy też kiedy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej dwa metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, a także gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (np. śnieg, ulewa czy mgła). Korzystając z chodnika w powyższych sytuacjach rowerzysta powinien poruszać się z wymaganą w tej sytuacji ostrożnością, z prędkością porównywalną do prędkości poruszania się pieszego, a przede wszystkim ma obowiązek ustępować miejsca pieszym i nie doprowadzać do blokowania ruchu. Co ważne rowerzysta nie ma prawa przejeżdżania przez przejście dla pieszych, a jeżeli ma zamiar skorzystać z takiego przejścia, musi zsiąść z roweru i go przeprowadzić.

Czy dozwolone jest poruszanie się rowerem „parami”, tzn. obok siebie? Otóż prawo o ruchu drogowym kategorycznie zabrania jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu. Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Kierujący rowerem, podobnie jak kierujący pojazdem mechanicznym, musi być trzeźwy i nie może być pod wpływem innych środków odurzających. Nie może też w czasie jazdy rowerem rozmawiać przez telefon, chyba że korzysta z zestawu słuchawkowego. Rowerzysta natomiast w czasie jazdy rowerem może słuchać muzyki. 

Monika Mazur
monika.mazur@prawnik-kalisz.pl

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!