TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 01 Grudnia 2020, 19:03
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Pomost DOBRA

Pomost DOBRA

 

W czasie pandemii jako Fundacja Księdza Orione Czyńmy Dobro budujemy Pomost DOBRA między Polską a Kenią. W tym wyjątkowym czasie, kiedy z jednej strony niepewność jutra opanowuje cały świat i wkrada się poczucie lęku i bezradności, to z drugiej strony wzrasta ofiarność i miłość do naszych braci i sióstr w dalekich zakątkach świata.

Polacy to nie tylko Ci stojący w niezmierzonych kolejkach do sklepów, czy wykupujący masowo papier toaletowy bądź makaron, patrzący jeden na drugiego jak homo homini virus est, ale to przede wszystkim naród o wielkich sercach, potrafiący dzielić się z potrzebującymi w trudnej sytuacji.

Przykładem takiej heroicznej postawy jest Siostra Alicja Kaszczuk MMM Orionistka, misjonarka posługująca od wielu lat w Kenii. Większości z nas przyzwyczajonych do życiowego komfortu na europejskim poziomie nie jest łatwo wyobrazić sobie realiów, jakie panują w afrykańskich krajach. Kto z nas może powiedzieć, że doświadczył prawdziwego głodu, pragnienia czy skrajnej biedy? Jak czulibyśmy się w takiej sytuacji, gdyby na dodatek spadła na nas groźna epidemia? Afrykańczycy, którzy stanęli w obliczu pandemii mówią, że boją się bardziej głodu spowodowanego wirusem niż samego wirusa.

Słowa Siostry Alicji przenoszą nas w rzeczywistość, tak odmienną od naszej, a zarazem dotkniętą problemem, z którym w tej chwili zmaga się cały świat. „W naszych misjach na razie względny spokój, choć wiele osób cierpi z powodu braku środków do życia. Policja siłą zatrzymuje w domach, które w żaden sposób nie są w stanie ochronić nas przed wirusem. Zbudowane z patyków, z mnóstwem dziur miedzy wypełnieniami z krowiego łajna i błota, z jednym klepiskiem, jednym łóżkiem przy palenisku. Ludzie muszą iść w pole, by coś zjeść, nie mają dostępu do marketów. Muszą iść by nazbierać chrustu na rozpałkę, bo gazu też nie mają, a aby się umyć i wypić kubek wody, muszą ją sobie przynieść w baniakach na plecach. Dramat czai się tuż za rogiem, więc robimy co możemy, by dać nadzieję i pomoc”

Siostry Orionistki rozpoczęły w misji Laare produkcję i dystrybucję maseczek. Każdy, kto może, jest zaangażowany w tę akcję – w większości siła. Wspólna praca nadaje cel, podnosi na duchu, przynosi nadzieję, sprawia, że każdy czuje się potrzebny i otwiera swe serce na potrzeby innych.

Podczas, kiedy my zastanawiamy się, co jeszcze można kupić przez internet lub w jakich godzinach najlepiej wybrać się do sklepu, problemy Kenijczyków otwierają nam oczy. Skłania nas to do postawy dziękczynienia za rzeczy, których nawet nie bierzemy pod uwagę, takich jak dach nad głową, bieżąca woda, czy codzienna porcja jedzenia. Otwierają się także serca gotowe nieść dobro na krańce świata. Wielu darczyńców od lat wspiera misję Laare za pośrednictwem Fundacji Księdza Orione Czyńmy Dobro. Pomoc trafia do dzieci głównie poprzez wsparcie (adopcję) na odległość. Wspólnie troszczymy się o edukację dzieci i lepsze jutro dla Kenii.

Siostra Rebbeca z Misji Laare kieruje do darczyńców słowa podziękowania: „Wdzięczne jesteśmy naszym Darczyńcom, przyjaciołom, którzy wspierają nas w tym trudnym czasie, w którym cierpimy my i nasi ubodzy, nie tylko z powodu pandemii, ale przede wszystkim z powodu głodu. Większość naszych ubogich nie ma nic do jedzenia i my na wszystkie sposoby próbujemy pomóc, docierając, wszędzie tam, gdzie to możliwe, z pomocą, którą otrzymaliśmy od Was. Rozdajemy żywność wszystkim potrzebującym. Odwiedzając ich, sami dbamy o należytą dezynfekcję, by nie narazić siebie i innych, ale poprzez to także uczymy naszych ubogich jak chronić się i dbać o bezpieczeństwo w tym czasie pandemii. Rozdajemy środki dezynfekujące, mydła, przypominamy o częstym myciu rąk i zachowaniu bezpiecznego dystansu miedzy osobami, by przybliżyć im, wytłumaczyć i pomóc zachować wszystkie dyrektywy jakie nakłada na nas rząd. Gdy idziemy do rodzin niesiemy im paczki. Mamy ryż, mąkę, tłuszcz, herbatę, cukier, sól i oczywiście mydło. A idąc do nich duchowo łączymy się z Wami. Jesteśmy razem! Modlimy się za was prosząc Boga, by zakończył się ten dramatyczny czas pandemii i byśmy wszyscy wrócili do normalnych zajęć i obowiązków. Dziękujemy!”

Misja Laare nie czeka biernie na pomoc z Europy, ale podejmuje szereg działań. Siostry zwiększyły w ostatnim czasie produkcję mydła antybakteryjnego z wielbłądziego mleka i oleju kokosowego. Niegdyś był to projekt zasilający misję na małą skalę, jednakże w obecnej sytuacji mydło produkowane jest w kilogramach i rozdawane jest za darmo.

„Siostry robią też mydło w płynie i środki dezynfekujące w dużych 20 litrowych baniakach, rozlewają je później w małe butelki i rozdają ubogim w wiosce. Dzieje się! Będzie dobrze! Wspierajcie nas i w tym projekcie, byśmy mogli dokupić tłuszcz i składniki potrzebne do wyrobu mydła” - prosi Siostra Alicja Kaszczuk MMM.

Ze względu na ograniczenia w poruszaniu się i godziny policyjne, Siostry same dostarczają ludności paczki żywnościowe. Siostra Alicja dziękuje i apeluje: „Dzięki waszemu wsparciu udało nam się zakupić fasolę, ryż, kukurydzę, tłuszcz, cukier, by nakarmić przez najbliższy tydzień około 700 rodzin. Siostry jeżdżą od wioski do wioski naszym starym wysłużonym landroverem, bo tylko tak można dotrzeć w najdalsze zakątki misji. Przed nami kolejne tygodnie, miesiące, bądźcie z nami i podzielcie się chociażby jednym posiłkiem, a wspólnie nakarmimy tysiące!”

Wśród pilnych potrzeb, na które nasza Fundacja zbiera środki w tym trudnym czasie, Siostry wymieniają przede wszystkim: żywność, środki do dezynfekcji, materiał do szycia maseczek i termometry bezdotykowe. Każda złotówka jest cennym darem dla misji i mieszkańców Laare. Tylko razem możemy zbudować pomost DOBRA. Więcej na www.czynmydobro.pl.

Fundacja Księdza Orione Czyńmy Dobro

Darowizny dla misji Laare można wpłacać na poniższy numer rachunku:

Fundacja Księdza Orione Czyńmy Dobro
ul. Lindleya 12, 02-005 Warszawa
Numer rachunku: 14 1240 1053 1111 0010 4353 6691
z dopiskiem: misja Laare

Dla przelewów z zagranicy:
Kod SWIFT(BIC): PKOPPLPW, IBAN: PL

kontakt z Fundacją: fundacja@czynmydobro.pl

 

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!