TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 24 Lutego 2020, 03:10
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Polecamy książki i film

Polecamy książki i film

Książka Katarzyny Olubińskiej „Bóg w wielkim mieście” to drukowane wydanie bloga młodej dziennikarki, która przeżyła gwałtowny zwrot w swoim życiu. Opowiada o tym na samym początku. Była pełną marzeń dziewczyną, która z prowincji przyjechała do stolicy. Okazało się jednak, że sukces zawodowy, który odniosła ciężko pracując i poświęcając życie prywatne, nie daje pełnej satysfakcji i zadowolenia, a już na pewno nie daje szczęścia. Doszła do takiego punktu, w którym wyczerpana fizycznie i duchowo zaczęła wołać do Boga o pomoc. I tu niespodzianka! Bóg odpowiedział niemal natychmiast. Oczywiście nie było później pasma samych cudów prowadzących do nieba, niemniej droga życia przeżywana w przyjaźni z Bogiem całkowicie odmieniła życie Katarzyny. Znalazło się tutaj kilka niesamowitych historii z jej życia, między innymi o początkach więzi z najlepszą przyjaciółką.
Książka „Bóg w wielkim mieście” to także rozmowy ze znanymi osobami ze świata mediów o doświadczeniu Boga i życiu Nim na co dzień. Znalazły się tu postacie, które wielu mogą bardzo zaskoczyć. Iza Miko - aktorka i tancerka mieszkająca w Los Angeles, czy Ida Nowakowska, jurorka programu „You can dance! - Po prostu tańcz!”; Wojciech Modest Amaro, najsłynniejszy restaurator w Polsce, bohater programu telewizyjnego „Hells kitchen”; Sebastian Fabijański, młody aktor, czy Krystian Wieczorek, znany szerszej publiczności głównie z seriali. Jest też tutaj kilka bardziej znanych nazwisk: Maciej Musiał, Marika, Marcin Gortat, czy Krzysztof Antkowiak. Wszyscy oni wprost przyznają się do wiary, mało tego! Opowiadają o swojej relacji z Bogiem, a aktor Krystian Wieczorek podkreśla, że nie istnieje dla niego takie zjawisko, jak „wierzący niepraktykujący”. Rozmowy te zawierają najczęściej dwa ważne tematy. Pierwszym jest doświadczenie Boga w cierpieniu, w zetknięciu z najtrudniejszymi stratami. Drugim natomiast jest przeżywanie relacji z Bogiem i życie Jego słowem w wielkich miastach, w świecie i środowisku pełnym kultu ciała, wiecznej młodości i materializmu. Książka ta będzie doskonałym umocnieniem dla każdego, kto ma problemy z przyznawaniem się dla Jezusa.
Ta publikacja Wydawnictwa WAM ma jeszcze jedną, niewątpliwą zaletę. Blog Katarzyny Olubińskiej zyskał imponującą oprawę graficzną. Odpowiednio dobrana czcionka, elementy akwarelowej grafiki i profesjonalne zdjęcia przyciągają wzrok i pobudzają do refleksji.

„Bóg w wielkim mieście”, Katarzyna Olubińska, Wydawnictwo WAM 2017, cena 40 zł.


Książka „Slow life według ojca Leona” może wydawać się zupełnie zwyczajnym zbiorem wywiadów z osobami dobrze znanymi z mediów. Ale jest tak tylko pozornie. Tak naprawdę każda osoba, którą ojciec Leon Knabit zaprosił do benedyktyńskiego opactwa w Tyńcu, nie tylko odpowiada na pytania ojca Leona, ale także pyta zakonnika o jego życie. Zacznijmy może jednak od wyjaśnienia tytułu publikacji. „Slow life” z angielskiego oznacza dosłownie „powolne życie” lub „życie powoli”. Bardziej metaforycznie chodzi o życie spokojne, pełne wewnętrznej harmonii i satysfakcjonujące. Ojciec Leon Knabit z pewnością jest osobą, która posiadła tajemnicę właśnie takiego życia. Postanowił zdradzić jej cząstkę osobom, które na co dzień żyją w nieustannym biegu, hałasie i narażone są na wielki stres i niezliczone bodźce. Okazało się w niektórych przypadkach, że także od medialnych bohaterów ojciec Leon może się czegoś nauczyć. Taką osobą jest choćby Anna Dymna, która opiekuje się osobami niepełnosprawnymi, pomaga im i organizuje różne przedsięwzięcia, które ich angażują. Opowiada ona ojcu Leonowi o tym, jak niepełnosprawni uczą ją codziennej mądrości, dają nadzieję i siłę do działania. Bardzo duchowa rozmowa toczy się między ojcem Leonem i Markiem Kamińskim, podróżnikiem i zdobywcą biegunów. Opowiada on o tym, jak życie zwalnia, kiedy człowiek ma do czynienia z ekstremalnymi warunkami i nieokiełznanymi siłami przyrody. Zupełnie inna rozmowa ma miejsce w przypadku Cezika, który nie ukrywa swoich trudności w rozumieniu kwestii religijnych i duchowych. Pięknie jednak mówi o swojej przygodzie z założeniem rodziny i nowym doświadczeniem ojcostwa. Wiele ojcu Leonowi o swojej córeczce opowiada także Marcin Prokop. Natomiast Krzysztof Skórzyński, dziennikarz TVN rozmawia z zakonnikiem przede wszystkim o swoim doświadczeniu Boga. Szczególnie w niezwykłym wydarzeniu, jakim były Światowe Dni Młodzieży 2016 w Krakowie.
Książka ta nie zakłada rozmów o Bogu i wierze, ale mimo wszystko Jego Duch przenika każdą rozmowę. Widzimy też, jak bohaterowie wywiadów i ojciec Leon Knabit znajdują współny język, można dostrzec między nimi podobieństwa. Ojciec Leon tłumaczy, że jest takim nietypowym mnichem, bo dużo podróżuje, bierze udział w spotkaniach autorskich w całej Polsce i prowadzi różne programy w rozmaitych mediach.

„Slow life według ojca Leona”, Wydawnictwo Znak 2016, cena 38 zł.


„Post Daniela z uzdrawiającą dietą dr Ewy Dąbrowskiej” to książka dla tych, którzy chcieliby podjąć próbę oczyszczenia swojego organizmu. Post Daniela to jednak nie jest zwyczajna dieta, bo dużą wagę przykłada się w jego przypadku do duchowości. Na każdy z 14 dni postu przygotowano specjalne rozważania, które pomogą odkryć duchowy sens oczyszczenia i zintegrować ciało oraz duszę.
Trzeba jednak uważać, bo Post Daniela nie jest przeznaczony dla każdego. Koniecznie należy zapoznać się z zastrzeżeniami, jakie choroby i dolegliwości stwarzają potrzebę konsultacji z lekarzem przed jego zastosowaniem. Są przeciwwskazania, które nie pozwalają na rozpoczęcie Postu Daniela. W jego trakcie oczyszczający się organizm może bowiem odczuwać pewne trudności. Na czym polega Post Daniela? Głównie na spożywaniu wyłącznie warzyw i owoców (jednak nie wszystkich i nie według własnego uznania). Ważne są soki owocowe i warzywne oraz zioła. Nikomu nie trzeba chyba wyjaśniać, jak bardzo ludzki organizm jest zanieczyszczony przez liczne szkodliwe substancje zawarte w żywności. Szkodzi nam też uzależnienie od cukrów i węglowodanów. Jednak odtruwanie, zarówno fizyczne, jak i duchowe, może być bardzo bolesne.

„Post Daniela z uzdrawiającą dietą dr Ewy Dąbrowskiej. Jak skutecznie oczyścić ciało i ducha” Krystyna Dajka, ks. Łukasz Piórkowski, Wydawnictwo WAM, cena: 20 zł.

 

Film „Chata” jest ekranizacją książki o tym samym tytule. Jej bohater, mężczyzna w średnim wieku regularnie uczestniczy w nabożeństwach swojego Kościoła, choć nie do końca jest przekonany do tego, w co wierzy. Jego słaba wiara zostaje wystawiona na próbę, kiedy ginie jego mała córeczka, jak się później okazuje okrutnie zamordowana przez seryjnego zabójcę. Dla całej rodziny jest to wielki cios, tym bardziej, że Mack, jako ojciec i córka, która odciągnęła uwagę ojca od młodszej siostry nie mogą poradzić sobie z poczuciem winy. Rodzina zaczyna się sypać. Pewnego dnia Mack znajduje w swojej skrzynce na listy przesyłkę. Nie ma jednak na śniegu żadnych śladów. Kartka z kilkoma zdaniami podpisana jest „Tata”. Tak jego żona nazywa Boga, więc Mack myśli, że to głupi żart sąsiadów. Tata zaprasza go do chaty w górach, w której zginęła córeczka Macka. Co zrobi mężczyzna? Więcej w następnym numerze „Opiekuna”.

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!