TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 28 Marca 2024, 10:52
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Polecamy książkę i płytę

Polecamy książkę i płytę

Był taki moment, że ks. Jana Kaczkowskiego wszędzie było pełno, szczególnie na portalu www.deon.pl - pojawiały się kolejne artykuły i kolejne książki. W końcu pojawiła się ta ostatnia „Dasz radę”, w której z ks. Janem rozmawia Joanna Podsadecka i czytelnicy wspomnianego portalu, którzy za jego pośrednictwem chcieli kapłana o coś zapytać lub czymś się podzielić. Jedni może powiedzą, że ks. Jan za wszelką cenę chciał zaznaczyć swoją obecność na tym świecie - był przecież nieuleczalnie chory - dlatego miał tak duże „parcie na szkło/papier/sitko”, ale tak naprawdę on do samego końca, kiedy już mógł „dać sobie spokój”, bo nowotwór dawał się we znaki, był dla ludzi, nikomu nie odmawiał rozmowy, pomocy, wsparcia, choćby tylko i aż modlitewnego. Nawet, gdy wiedział, że zostało mu kilka tygodni życia zapraszał obcych ludzi, którzy się do niego zwracali na rozmowę. Tym razem ks. Kaczkowski w książce niewiele mówi o sobie (choć to niewiele jest tak wyraziste, że w zupełności wystarczy), raczej razem z Joanną Podsadecką i internautami zastanawia się nad przyczynami depresji i sposobami na odnajdywanie nadziei, istotą ludzkich relacji, sensem życia i działania, trwania w Kościele i nad najważniejszymi ze współczesnych prblemów: rozterkami katolickiego narzeczeństwa, małżeństwa, rodziny, kapłaństwa, rozwiedzionych w ponownych związkach, czy sakramentów. Znajdziemy tu także kwestie homoseksualizmu, antykoncepcji, narkomanii, wyciągania wartościowych ludzi z „bagna”, czy nie marnowania czasu, który przecież jest bezcenny. Ta książka jest swoistym podsumowaniem, czasami współautorka cytuje wcześniejsze wypowiedzi ks. Jana, by zapytać, czy coś się w tej kwestii zmieniło. Zazwyczaj nie zmieniło się, a założyciel puckiego hospicjum, odszedł zakochany w życiu, kochając Kościół, w którym czasami został zraniony. Przyznał, że chciałby jeszcze żyć, bo ma jeszcze wiele do zrobienia, ale stwierdził na końcu, że „nie wierzga”, pogodził się z tym, że Bóg wybrał właśnie taki czas. On sam chciał czytelnikom przekazać przede wszystkim, że ludziom chorym, cierpiącym, samotnym jest potrzebna przede wszystkim, a czasem wyłącznie nasza czuła obecność - bo czułość to miłość.

„Dasz radę” ks. Jan Kaczkowski, Joanna Podsadecka, Wydawnictwo WAM 2016, cena: 34 zł (kupując książkę czytelnik wspiera Hospicjum im. św. ojca Pio w Pucku).

W tym roku ukazała się czwarta już część „Myśli prawie tylko niebiblijnych” księdza biskupa Kazimierza Romaniuka, która ma wydźwięk szczególny. Co prawda nie pierwszy raz Ksiądz Biskup pisze o Bożym miłosierdziu, ale właśnie w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia poświęca mu szczególną uwagę, rozpoczynając od Starego Testamentu, w którym Bóg okazuje swojemu ludowi, wbrew powszechnemu mniemaniu, wiele miłosierdzia, mimo kolejnych zdrad i rozczarowań ze strony Jego stworzeń. Miłosierdze bp Romaniuk rozważa w kontekście pomocy uchodźcom, zjawiska narkomanii, uzależnień, czy pozytywnych zjawisk w społeczeństwie, jak klinika „Budzik” oraz w wielu innych kontekstach. Przede wszystkim jednak Autor doskonale diagnozuje współczesne zjawiska społeczne i udowadnia, że wciąż jest „na bieżąco” nie tylko z wiadomościami z kraju i ze świata, ale także z różnymi publikacjami, które czasami daleko odbiegają tematyką i formą od teologicznych rozpraw. Opowiadając historie, anegdoty, zdradza swoje zainteresowania i zachęca do refleksji - nad naszym codziennym podróżowaniem (przez życie, ale także dojeżdżając do pracy); nad tym, dlaczego w ludziach zanika poczucie grzechu; nad tym, jak nikiedy splot wydarzeń wyzwala dobro; nad tym, jak głęboko Bóg jest zakorzeniony w naszym świecie. Sporo miejsca wśród cytowanych lektur zajmują biografie i autobiografie, co wcale nie znaczy, że zabrakło tu odwołań do Pisma Świętego - dosłownych, dłuższych cytatów jest naprawdę bardzo niewiele, jednak Ksiądz Biskup zapisując własne refleksje odnosi się nieustannie do biblijnych wydarzeń i bohaterów. Zdarza mu się nawet przytaczać słowa osób, których obecności w takiej książce nikt by się nie spodziewał.  W kolażu tematów obok kwestii zbawienia, filozofii, wiary, czy przebaczenia, znalazły się zagadnienia dotyczące zapłodnienia in vitro, uzależnień, czy Ojczyzny - jednym słowem bogactwo zamknięte w niewielkiej formie.

„Myśli prawie tylko niebiblijne - część czwarta” ks. bp Kazimierz Romaniuk, Wydawnictwo Sióstr Loretanek 2016, www.wydawnictwo.loretanki.pl.

18 listopada ukazał się najnowszy album Mietka Szcześniaka „Nierówni”, który zawiera utwory oparte na tekstach ks. Jana Twardowskiego. W sieci mogliśmy dotychczas posłuchać utworu „Jest jeden świat”. Zamierzenie artysty było proste: podzielić się wierszami ks. Twardowskiego, przenosząc je z serc do głów i na usta, żeby można było je śpiewać, tańczyć, śmiać się i płakać. Forma płyty ma w swoim zamierzeniu dodać lekkości i podkreślić to, co ważne dla poety i kompozytora - ciepłą nadzieję, afirmację poetyckiej prostoduszności, zdystansowanej, a niewymuszonej mądrości codziennej i zupełnie niecodziennej. Słychać to w utworze „Jest jeden świat”, gdzie gościnnie występują podopieczni fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Dlatego opracowane przez Mietka wiersze opowiedziane są językiem kompozycji nawiązujących do akustycznej, lekkiej i pełnej słońca muzyki brazylijskiej.

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!