TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 28 Marca 2024, 10:14
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Pod patronatem Archanioła

Pod patronatem Archanioła

archaniol

Jako figura, rzeźba, fresk, czy też wizerunek strzeże swych wiernych z wysokości ołtarzy. Strzeże świątyni, której jest patronem. W całym świecie znajdziemy mnóstwo kościołów większych czy mniejszych, które zostały dedykowane temu potężnemu świętemu jakim jest św. Michał Archanioł. W naszej diecezji są również takie świątynie, które Michała mają za patrona. 

W jednych bardziej, w innych mniej rozwinięty jest kult do tego patrona. Tak na przydład w Rajsku wierni raz w miesiącu w sposób szczególny spotykają się na Godzinkach do tego Świętego. Michał Archanioł spogląda na nich z głównego ołtarza w znaku figury. Natomiast w Cieszynie św. Michał Archanioł spogląda na swych wiernych z obrazu, który także jest w głównym ołtarzu. Tam po każdej Mszy św. odmawiana jest modlitwa do Świętego ułożona przez papieża Leona XIII. W Pogorzeli św. Michał Archanioł jest nie tylko patronem kościoła, ale także miasta i gminy Pogorzela. W każdej parafii jest Nowenna do św. Michała Archanioła. 

My dziś zatrzymamy się w dwóch miejscach naszej diecezji, gdzie św. Michał Archanioł znalazł swe zaszczytne miejsce. Najpierw wybierzemy się do Ostrzeszowa do kościoła sióstr nazaretanek, gdzie na wzgórzu wzniesiono kościół dedykując go św. Michałowi. Dziś siostry pragną odnowić jego kult, by nie ograniczał się to tylko do modlitwy odmawianej po każdej Mszy Świętej. 

Strażnik na wzgórzu

„W części południowej grodu dominuje góra, średniej wysokości, a poświęcona z dawien dawna świętemu Michałowi Archaniołowi. Na szczycie wzgórza stoi drewniana kapliczka pod wezwaniem tego Świętego, znanego z cudów i licznie przybywających pielgrzymów. Na tym wzgórzu św. Michał jest strażnikiem granic Królestwa i innych dróg, strażnikiem najpewniejszym i najsławniejszym, także w innych strażnicach granicznych”  - tak mówią kroniki bernardyńskie z roku 1629 roku. Z kronik, jak i z ustnych przekazów, wiemy, że ten Święty zajmował ważne miejsce w pobożności wiernych. a te same kroniki wspominają, że: „Kaplica została wybudowana ze względu na szacunek dla procesji, które odbywały się w czasie uroczystości z Najświętszym Sakramentem i na pamiątkę objawień św. Michała Archanioła na tym miejscu, o których mówią ludzie starsi (…) Objawił się On przy otwartej skrzyni z przyborami kościelnymi, z której mała dziewczynka niewiele otrzymała, np. ornat, srebrny krzyż itd. Gdy te przedmioty zostały przyjęte – anioł zniknął.” Wyrazem więzi jaka łączyła mieszkańców ziem ostrzeszowskich z Archaniołem są trzy jego wizerunki w kościele i figura na zwieńczeniu kaplicy. W kościele na zwieńczeniu ołtarza głównego znajduje się jeden z  wizerunków: obraz Michała Archanioła  - kopia obrazu Guido Reniego, a na ścianach dwa freski przedstawiające Archanioła. Na tarczowej tęczy namalowany jest Michał Archanioł depczący pokonanego Lucyfera (czerwonego smoka z ludzkim ciałem), w prawej ręce trzyma miecz, w lewej wagę z ludzką duszą na jednej szali, której czyny płynące z wiary przeważają kamień młyński na drugiej szli. Wizerunek Archanioła widoczny jest również na sklepieniu prezbiterium. Przewodzi on tam siedmiu archaniołom otaczającym i adorującym monstrancję. 

Oddając wszystko Patronowi

Drugą świątynią, przy której zatrzymamy się dłużej jest kościół w Kaliszu „Dobrzec”. Świątynię, którą dziś możemy podziwiać jest trzecim kościołem, który stoi pośród mieszkańców Dobrzeca. Dwa poprzednie uległy zniszczeniu. Obecny kościół swój początek datuje w XIX w. Powstawał w trudnych warunkach zaboru rosyjskiego i był to nie lada wyczyn. Ludność po miedzach zbierała kamienie, zwożono resztki fundamentów ze starożytnego dworu na Piekarcie. Cegłę kupowali w cegielni Młodeckiego pod Kaliszem, wapno z Burzenina zaś drzewo pochodziło z lasów ostrowskich i ze Szczypiorna. Pierwsze prace przy fundamencie rozpoczęto w marcu 1881 roku. Kaliszanin z r. 1883 pisał: „obecnie w Kokaninie, Dobrcu Wielkim o Chełmcach wznoszą się nowe świątynie, przeważnie z ofiar składanych przez parafian”. Budowę przeprowadzał inż. Chrzanowski kaliski gubernialny budowniczy.

11 listopada w 1886 roku odbyła się uroczystość poświęcenia kościoła. Natomiast w Kaliszaninie z roku 1886 czytamy: „Ludek dobrzecki, słysząc uroczyście bijące dzwony, nie posiadał się z radości – i słusznie, jego to pracy i trudom przypisać należy dokończenie budowy”. Wnętrze kościoła wymalowali malarze z Warszawy. Wszyscy zostali wymienieni w pamiątkowym napisie nad chórem. W ołtarzu głównym zagościł Michał Archanioł na obrazie, który dziś jest umieszczony w bocznym ołtarzu. Jego miejsce zajęła Matka Boża, która uratowała mieszkańców przed epidemią i mieszkańcy wraz z ówczesnym księdzem proboszczem umieścili jej wizerunek w ołtarzu głownym. Podczas konserwacji obrazu odkryto zamalowanego na nim szatana. W tej chwili jest on widoczny pod stopami Michała Archanioła. Wcześniej zasłaniały go skały. Najstarsi parafianie nie pamiętają kiedy to się stało. Ksiądz prałat Andrzej Chołys, proboszcz parafii mówi, że gdy obejmował parafię, tradycją było w niej, że każdego 29 dnia miesiąca była całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu zakończona zawsze Mszą św. w intencji Żywego Różańca. To trwa do dziś tylko, że adoracja nie trwa już cały dzień, a tylko popołudnie i kończy się Mszą św. Dana Róża, która zamawia intencję jest obecna na adoracji, jak i na Mszy św. Oczywiście są też wierni z parafii. Eucharystia jest ze słowem Bożym o Michale Archaniele. Oprócz tego w każdy piątek jest sprawowana Msza św. nowennowa ku czci św. Michała Archanioła połączona zawsze z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, a po Mszy św. modlitwa wstawiennicza do Świętego oraz odmawiana jest Litania do św. Michała Archanioła, podczas której powierzana jest cała wspólnota. A w czasie pierwszego piątku miesiąca ta nowenna jest rozbudowana. 

Przemożna opieka

Uroczystości odpustowe ku czci patrona przypadające 29 września przenoszone są na najbliższą niedzielę chyba, że ta wypadnie już w październiku wówczas uroczystości przenoszone są na niedzielę przed 29 września. Ksiądz Proboszcz z dumą podkreśla, że na każdej Mszy Świętej na dziękczynienie odmawiana jest modlitwa do św. Michała Archanioła, którą znają wszyscy od najmłodszego do najstarszego parafianina. Znajomość tej modlitwy jest obowiązkowa na egzaminie przed I Komunią Świętą. - Traktujemy ją bardzo poważnie, powiedziałbym nawet jako egzorcyzm. Każde spotkanie rady ekonomicznej czy duszpasterskiej rozpoczynamy od odmówienia tejże modlitwy. Każdą podejmowaną decyzję czy pracę powierzamy św. Michałowi. Czasami pojawiają się przeszkody w podejmowanym dziele wówczas nasz patron jest wzywany i nigdy nie zawodzi. Wszystko się układa, może nie tak jak my chcemy, ale tak jak Bóg zdecyduje – podkreśla ks. Chołys, dodając - Dla mnie osobiście jako proboszcza parafii taki patron to wielkie wyróżnienie. Święty, który jest szczególnym obrońcą Kościoła. Czuję jego przemożną opiekę. A wśród parafian widać wielką cześć ku temu wielkiemu obrońcy przed złym – mówi Ksiądz Proboszcz. Najbardziej cieszy go fakt, iż rodziny, które zamawiają Msze Święte z okazji 18, urodzin swych dzieci chcą, by była ona w piątek z Nowenną do św. Michała Archanioła z prośbą o jego wstawiennictwo. Poza tym w parafii od dawien dawna przy ulicy św. Michała stoi figura Świętego.
- Jako ciekawostkę dodam, że kiedy osiedle zostało przyłączone do Kalisza, na propozycję by jedna z ulic nosiła nazwę Michała Archanioła cała wspólnota bez wyjątku była za tą nazwą. Kilka lat temu kiedy zorganizowałem pielgrzymkę dziękczynną do Włoch to parafianie w Monte Sant Angelo kupili figurę Świętego, która po powrocie została uroczyście wprowadzona do kościoła i od tego czasu znajduje się nad tabernakulum. Święty dzień i noc pilnuje Najświętszego Sakramentu. Na zakończenie pragnę zaprosić wszystkich do wspólnej modlitwy za wstawiennictwem Świętego Michała Archanioła oraz na uroczystości odpustowe w niedzielę 29 września – podkreśla Ksiądz Proboszcz. A ja dodam, że na przedostatniej stronie „Opiekuna” znajdą Państwo zaproszenie na uroczystości odpustowe u sióstr nazaretanek. W tym miejscu pragnę podziękować siostrom za udostępnienie materiałów z historii ich kościoł, a Księdzu Prałatowi za kilka ważnych wiadomości i własną refleksję.

Arleta Wencwel 

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!