TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 28 Marca 2024, 14:08
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Lepiej śpiewać niż słuchać

Lepiej śpiewać niż słuchać

orszak

Orszak Trzech Króli po raz piąty przejdzie ulicami kilkudziesięciu polskich miast. Wśród nich będzie wielkopolski Poznań. Po raz pierwszy orszak trafi za granicę. Organizatorzy mówią, że spodziewają się co najmniej 40 tysięcy uczestników. Ale orszak to nie tylko „kolorowy pochód” na ulicach miast.

Szósty stycznia to dla nas uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana przez wielu po prostu świętem Trzech Króli. Od niedawna to dzień wolny od pracy. W ponad osiemdziesięciu miastach tego dnia znajdą się tacy, którzy pójdą ulicami w Orszaku Trzech Króli. Po raz pierwszy podobne wydarzenia będą miały miejsce w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie, Badajoz w Hiszpanii, a nawet w Republice Środkowoafrykańskiej. Po co? Przede wszystkim po to, by wyznać wiarę w ubogiego Króla, jak uczynili to Trzej Magowie ze Wschodu przed wiekami. Orszak zaprosi nas do wspólnego śpiewania kolęd. Zresztą odbędzie się tym razem pod hasłem: „Kolędy – lepiej śpiewać niż słuchać, lepiej razem niż samemu”. A wśród uczestników orszaku 6 stycznia zostaną rozdane nie tylko tysiące papierowych koron, ale również tysiące śpiewników. Podczas
4. edycji orszaku w całej Polsce rozdano ich aż 60 tysięcy. Każdy, kto chciał przygotować się do dzisiejszego wydarzenia, mógł na oficjalnej stronie orszaku (orszak.org) pobrać śpiewnik. Na dodatek na Orszak 2013 przygotowano specjalną, bezpłatną aplikację mobilną, dzięki której możliwe jest pobranie tekstów aż 208 polskich kolęd.

Trzy kontynenty

Jak podkreśla Maria Brzeska - Deli, rzecznik prasowy z Centrum Prasowego Orszaku Trzech nawiązuje on do tradycji wystawiania jasełek ulicznych. Prowadzą go „Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Podążają na wierzchowcach, w bogatych szatach i nakryciach głowy. Ich świtę stanowią setki dzieci ubranych w kolorowe stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. W tegorocznym orszaku w Warszawie weźmie udział ok. 600 dzieci, około 300 rodziców zaangażowanych jako artyści (anioły, diabły, karczmarki, dwór Heroda itp.) i kolejne 300 osób w ochronie. Organizatorzy spodziewają się około 40 tys. uczestników”. - Może za wcześnie na podsumowania, ale pewnie już dziś można śmiało zaryzykować twierdzenie, że orszak ma bardzo dużą dynamikę społeczną. Moim zdaniem ten fenomen bierze się z tego, że orszak nie maszeruje za czymś lub przeciwko czemuś, tylko idzie i zaprasza każdego bez wyjątku do odwiedzenia betlejemskiej stajenki. Wszak to tam historia każdego człowieka, jak i historia ludzkości, stała się zupełnie inną historią – mówił Maciej Marchewicz, prezes Fundacji Orszak Trzech Króli. - Tam, gdzie idziemy, zawsze prosimy o patronat biskupa i miejscowe władze bez względu na ich partyjne kolory. Jednak wszędzie chcemy opowiedzieć to samo, o tym jak Pan Bóg dał nam propozycję nowego życia – dodaje.

Razem z Dziełem i Kolędnikami

Głównym organizatorem orszaku jest Fundacja Orszak Trzech Króli, która odpowiada za niego w stolicy i wspiera inne miasta w jego przygotowaniu. Od trzech lat współpracuje ona z Fundacją Dzieła Nowego Tysiąclecia. Wolontariusze zbierają na trasie przemarszu datki na stypendia dla uzdolnionej młodzieży.

Do Orszaku Trzech Króli przyłączą się też Mali Kolędnicy Misyjni, którzy w okresie świąt Bożego Narodzenia po raz kolejny wyruszyli, by kolędować po domach na rzecz rówieśników z krajów misyjnych. Tym razem pomagają ubogim dzieciom z Wietnamu. Kościół jest tam prześladowany, a jego działalność utrudniana.

Małemu Jezusowi

Wracając do Orszaku Trzech Króli, to także projekt edukacyjny adresowany do szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych oraz wiele imprez towarzyszących. Jak podkreślają organizatorzy, to także Tydzień Trzech Kultur, który „jest przedsięwzięciem mającym na celu duchowe i intelektualne przygotowanie dzieci, które chcą wziąć udział w orszaku. Składają się na niego działania edukacyjne i katechetyczne prowadzone w szkołach na lekcjach i spotkaniach, w świetlicach, w harcówkach i w domach. Ich zadaniem jest uświadomienie dzieciom: dlaczego uroczystość Objawienia Pańskiego jest ważnym dla chrześcijan świętem, co mówi Pismo Święte i Tradycja Kościoła o pokłonie Trzech Mędrców ze Wschodu, czym była Gwiazda Betlejemska, jaka jest odpowiedzialność nas jako chrześcijan za niesienie Dobrej Nowiny innym, jak żyją ludzie w odległych krajach i jakie jest dla nich znaczenie chrześcijaństwa, na czym polega praca misjonarza, jak ważne jest chrześcijaństwo dla powstawania kultury i życia społecznego w różnych częściach świata”. - Chcielibyśmy, aby dziecko idące na Orszak Trzech Króli wiedziało, dlaczego w nim uczestniczy i jaki własny dar może ofiarować Dzieciątku – zauważają organizatorzy. Do tego organizowany jest konkurs na najpiękniejszą rodzinną szopkę Bożonarodzeniową. W Roku Wiary uczestnicy konkursu byli zachęcani do tego, by ich szopki obrazowały prawdy wiary, m.in. tę, że sam Bóg stał się człowiekiem i objawił się w bezbronnym Dzieciątku leżącym w żłobie. Bo to wszystko przecież dla Niego.

Renata Jurowicz

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!