Kaplica Sykstyńska na wyciągnięcie ręki
Po raz pierwszy w historii możemy zobaczyć Kaplicę Sykstyńską poza Watykanem. Wręcz dotknąć tego wyjątkowego miejsca, gdzie odbywa się konklawe, wybierani są papieże i które jest jednocześnie jednym z najwybitniejszych dzieł sztuki renesansowej autorstwa samego Michała Anioła.
- Kiedy oglądałam wystawę czułam się tak, jakbym stała na rusztowaniach razem z Michałem Aniołem i podziwiała jego dzieło. To niesamowite - mówiła jedna ze zwiedzających wystawę „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”, którą od lutego można zobaczyć pod Jasną Górą. - Wspaniała wystawa. Dobrze przygotowany film i dużo cennych informacji. Pięknie przedstawione obrazy ze szczegółowym ich objaśnieniem - podkreśliła inna również dla kaplica.art i właśnie ten portal jest źródłem informacji na temat „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”, która gościła już w Warszawie i Krakowie. Teraz przeniesiona została w inne miejsce. Co więc od lutego przez najbliższy rok możemy zobaczyć w namiocie o powierzchni ponad dwa tysiące metrów kwadratowych, który ustawiony został na parkingu przy ul. Oleńki pod Jasną Górą?
Wspólnie z Michałem Aniołem
Nie tylko ci, którzy odwiedzili już Wieczne Miasto wiedzą, że Kaplica Sykstyńska w Pałacu Apostolskim w Watykanie to miejsce modlitwy, wyboru papieży i do tego monumentalne dzieło. Zbudowano ją w XV wieku za czasów papieża Sykstusa IV, jednak to papież Juliusz II w latach 1508-1512 zlecił Michałowi Aniołowi ozdobienie sklepienia malowidłami. O tego momentu kaplica stała się także jednym w najważniejszych miejsc w dziejach sztuki.
Oprócz dzieł na sklepieniu Michał Anioł został twórcą malowidła na ścianie głównej za ołtarzem kaplicy. Chodzi o jego „Sąd Ostateczny”, o którym prawie każdy z nas słyszał. Jego dzieło jest pełne symboli i jak mówią znawcy tematu: „pozostawia widza z refleksjami nad ludzkim losem po śmierci”. W tworzeniu dzieł Kaplicy Sykstyńskiej oprócz Michała Anioła mieli udział jeszcze inni artyści renesansu, czyli Sandro Botticelli, Domenico Ghirlandaio czy Perugino.
270 tysięcy zdjęć
Wystawa „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” jest miejscem, w którym przeszłość łączy się z przyszłością. Dzięki nowoczesnym technologiom freski z kaplicy zostały na niej odtworzone w skali 1:1. Jak powstała ta wystawa? Zaczęło się od technologii Digital Art 360 i pracy fotografów, którzy wykonali 270 tysięcy zdjęć Kaplicy Sykstyńskiej. Najpierw znalazły się one w trzytomowym, olbrzymim albumie ważącym 21 kilogramów, który pokazywał freski z kaplicy w skali nawet 1:1. W Polsce partnerem jego wydania był Dom Emisyjny Manuscriptum. Potem na pomysł wystawy multimedialnej wpadł Bartłomiej Feluś z Manuscriptum. Właśnie Dom Emisyjny zwrócił się z tym do Muzeów Watykańskich, które po raz pierwszy w swojej historii wydały zgodę na tak szeroko zakrojone wykorzystanie zdjęć pochodzących ze zleconej przez nie zaawansowanej technologicznie kampanii fotograficznej. „To właśnie dzięki niej i wsparciu merytorycznemu Anatonio Paouluciego - byłego dyrektora Muzeów Watykańskich - Kaplica Sykstyńska może być pokazana w całym swoim majestatycznym pięknie poza Watykanem. Jest to możliwe dzięki najnowocześniejszym technologiom po raz pierwszy w takim zakresie użytym do stworzenia wystawy. Nigdy wcześniej nie było możliwe obejrzenie detali kaplicy aż tak szczegółowo, nie jest to możliwe nawet w Watykanie” - podkreślają organizatorzy na kaplica.art. Wszystko przez to, że na wystawie obrazy są tak wyświetlane na ścianach i suficie, że namalowane przed wiekami freski mamy jak na wyciągniecie ręki. Na powiększenie ich wielu detali pozwalają cyfrowe zdjęcia i 39 najnowocześniejszych projektów laserowych. „W Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie byłam trzykrotnie. Mimo to bardzo się cieszę, że odwiedziłam wystawę w Krakowie. Inna perspektywa i możliwość podziwiania wszystkich dzieł Kaplicy Sykstyńskiej prawie na wyciągnięcie ręki” - zauważyła jedna ze zwiedzających dla kaplica.art.
Trzy sale
Wchodząc do ogromnego namiotu – wystawy trafimy do trzech sal. Najpierw w edukacyjnej i kinowej poznamy historię Kaplicy Sykstyńskiej i jej twórców, ciekawostki związane z najważniejszymi freskami, a także z samą kaplicą. W tej części wystawy zobaczymy też szczegółowe repliki najsłynniejszych rzeźb Michała Anioła, takich jak na przykład Dawid czy Pieta. „Wyświetlamy tutaj filmową opowieść o genezie powstania dzieł w kaplicy oraz o ciekawostkach z nimi związanych. Poetycka opowieść o najsłynniejszych freskach świata to podróż w głąb ludzkiej duszy i odkrywanie na nowo przekazu jej twórców” - podkreślają organizatorzy wystawy.
Kolejna sala - immersyjna oferuje nam możliwość zanurzenia się w detale Kaplicy Sykstyńskiej. Zanim o sali małe wyjaśnienie, czym jest wystawa immersyjna. To połączenie współczesnych technologii cyfrowych ze światem sztuki. Dzięki nim uczestnik wystawy ma możliwość dosłownie wniknięcia w obrazy, otaczania się nimi i obserwowania każdego detalu w ogromnym powiększeniu. To wirtualne przeniesienie się w inną przestrzeń – przestrzeń sztuki. Mam nadzieję, że tyle wystarczy w teorii. Jak jest rzeczywiście trzeba zobaczyć osobiście.
To właśnie szczególnie w tej sali wystawy „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” jedna ze zwiedzających czuła się tak, jakby stała na rusztowaniach z mistrzem Michałem Aniołem. To tam zostało wirtualnie odtworzone wnętrze kaplicy, a obrazy wzbogacono dźwiękiem, muzyką i ogromnymi powiększeniami fresków. Dodam jeszcze, że powiększenia zostały dobrane przez historyków sztuki pracujących dla Muzeów Watykańskich. Już po obejrzeniu „Kaplicy Sykstyńskiej. Dziedzictwo” można wejść do sklepu, w którym znajdziemy związane z tematyką wystawy: koszulki, artykuły papiernicze, notesy i plakaty.
Atrakcyjna dla młodych
Na koniec jeszcze, dlaczego akurat teraz wybrano takie, a nie inne miejsce dla ekspozycji. Jak podkreślili organizatorzy dla Biura Prasowego Jasnej Góry: „Najważniejszy fragment Watykanu i najważniejsza kaplica świata chrześcijańskiego znajdują swoje miejsce przy bezpośrednim sąsiedztwie najważniejszej kaplicy w Polsce. Dla nas jest ważne, że to dzieje się w szczególnym czasie, bo wydarzenie wpisuje się w obchody Roku Jubileuszowego 2025. Chcemy, by turyści i pielgrzymi odnaleźli tu cząstkę Watykanu”. Natomiast z klasztoru jasnogórskiego, który pomógł w organizacji wystawy, o. Waldemar Pastusiak zauważył, że miejsce ekspozycji zostało wybrane także ze względu na to, że większość pielgrzymów przybywa na Jasną Górę samochodami lub autokarami. - Ufam, że wiele osób skorzysta z tej wyjątkowej prezentacji, obok której nie sposób przejść obojętnie. Miałem okazję oglądać ją już w Warszawie i zrobiła na mnie duże wrażenie. Widziałem też, jak bardzo jest atrakcyjna dla młodych ludzi. Mam nadzieję, że przyniesie ona konkretne owoce tym, którzy będą ją oglądać. Co najważniejsze ma ona prowadzić do wiary, do Boga - powiedział dla Biura Prasowego Jasnej Góry.
Wystawa „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”
Częstochowa, ul. Oleńki 10/16 (przy sanktuarium na Jasnej Górze)
Godziny otwarcia: zwiedzanie grupowe: 9.00 - 21.00
zwiedzanie indywidualne: 10.00 - 21.00
Bilety można kupić w kasie biletowej wystawy i internetowo kaplica.art
Tekst Renata Jurowicz
Zdjęcia materiały prasowe wystawy oraz o. Michał Bortnik
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!