Jak wygrać życie?
Spotkania z s. Anną Pudełko, ks. Teodorem Sawielewiczem i Wojciechem Modesto Amaro, pokazy, warsztaty muzyczne i Eucharystia to część z tego, co czeka na nas w kwietniu w Hali Arena Ostrów Wielkopolski. Opowiadają o tym współorganizatorzy tryptyku katechetka Emilia Nowacka i proboszcz konkatedry ks. kanonik Adam Kosmała.
Przed Niedzielą Miłosierdzia rozpocznie się w Arenie Tryptyk Jak wygrać życie? - co kryje się za tymi słowami?
Ks. Adam Kosmała: Tryptyk to trzy dni spotkań, rozmów i modlitwy. To odpowiedź na to, co widzimy na świecie, w rodzinach i Kościele. Dzisiaj często zauważamy to, co jest złe, brak życia, dobra, wiary. A Chrystus Zmartwychwstały przychodzi i mówi „Pokój wam” i „weźmijcie Ducha Świętego”. Naszym - przygotowujących Jak wygrać życie? - ogromnym pragnieniem jest, by była to możliwość spotkania żywego Chrystusa po to, by zabrać ogień Ducha Świętego do rodzin, parafii, Kościoła, Polski i świata, by dzięki Duchowi Świętemu ożywić to, co jest martwe. Pamiętajmy - wszyscy jesteśmy tu, na ziemi tylko na chwilę i wygrać życie to żyć w pełni życia szczęśliwym z Bogiem w niebie. Bóg daje taką szansę każdemu. To, co ma się odbyć w Hali Arena, jest jakby ogniskiem, które zostanie rozpalone przez Ducha Świętego dzięki ks. Teodorowi, s. Annie, bp. Damianowi i innym. Oni pomogą, by każdy otworzył serce, by Duch Święty dotknął każdego osobiście, by każdy odszedł innym człowiekiem i powiedział: warto żyć, życie jest piękne, Bóg mnie kocha, powołuje do radości i świętości, wiem teraz, jak wygrać życie tu, wśród bliskich w Polsce i na świecie, i jak wygrać życie to ze świętymi w niebie.
Jakie propozycje czekają na tych, którzy zdecydują się uczestniczyć w tryptyku i otworzyć na Ducha Świętego?Emilia Nowacka: W Arenie od 22 do 24 kwietnia będą m.in. warsztaty, pokazy i Eucharystia. Spotkamy się z ks. Teodorem Sawielewiczem, s. Anną Marią Pudełko AP i Wojciechem Modesto Amaro oraz specjalistami z różnych dziedzin psychologii, dietetyki i nie tylko. Głównym miejscem w Arenie będzie kaplica, gdzie zostanie wystawiony Najświętszy Sakrament i przy Nim nastąpi co godzinę zmiana warty harcerzy. Tam będzie można w ciszy spotkać się z Bogiem twarzą w twarz i poświęcić czas na rozmowę z Nim. Będzie też można skorzystać z Bożego miłosierdzia, czyli z sakramentu pojednania, bo Bóg jest Miłością i Miłosierdziem. W ten sposób wkomponowała się w tryptyk Niedziela Miłosierdzia obchodzona 24 kwietnia. Obojętnie czy jesteśmy blisko czy daleko od Boga, On zawsze nas kocha takimi jakimi jesteśmy i czeka na nas z otwartymi ramionami. Ponadto będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu w ramach warsztatów dla rodzin, kapłanów, sióstr i młodzieży, bo chodzi o obecność Boga żywego w Arenie. Każdy uczestnik zaczerpnie też ze słowa Bożego, które przygotowały siostry z naszej diecezji.
W piątek na warsztaty, w tym pokaz baniek mydlanych, zapraszacie rodziny, jaka będzie ich tematyka?
EN: Warsztaty będą dostosowane do potrzeb, czyli na przykład kiedy rodzina wejdzie do Areny to małżonkowie będą mieli czas na uczestnictwo w warsztatach z prelegentem, na spotkanie z Bogiem. Dzieci w tym czasie warsztatowym, 45-minutowym, będą miały czas na zabawy kreatywne z opiekunami. Ks. Teodor przeprowadzi konferencję z bańkami i modlitwę wstawienniczą. Dodam, że w czasie konferencji dla rodzin siostra Anna Pudełko będzie mówić na temat, „Budowa na emocjach”, czyli jak pracować ze swoimi emocjami.
Natomiast w sobotę zaplanowane są warsztaty dla sióstr zakonnych, kapłanów i szafarzy. Ich tematyka związana jest ze słowami: „ukształtowałem was według serca Mego”. Tego dnia będą również warsztaty dla młodzieży z pokazem baniek mydlanych, konferencją i adoracją. Pozytywnym zaskoczeniem dla nas była podpowiedź naszego Księdza Biskupa, który powiedział: „Słuchajcie, warsztat dla młodzieży jest w porządku, ale dla nich musi być jeszcze Wieczór uwielbienia”. Poprowadzą go zespól Ocaleni i wspólnota młodość Lubię to!
Ostatnim dniem tryptyku będzie Niedziela Miłosierdzia Bożego, 24 kwietnia, co przygotowujecie na ten dzień?
EN: W przygotowanie tego, co będzie się działo w niedzielę będą zaangażowane parafie, ponieważ o godz. 15 odmówiona zostanie Koronka do miłosierdzia Bożego i wniesione zostaną relikwie z ostrowskich i okolicznych parafii, bo święci działają w naszym w życiu i pomagają nam wzrastać do świętości. Tutaj dołożyliśmy element w związku z sytuacją na Ukrainie - jako pierwsza zostanie wniesiona figura św. Michała Archanioła, czyli patrona Kijowa i poniosą ją przedstawiciele policji, strażacy i wojska. Tego dnia zaplanowana jest też konferencja Wojciecha Modesto Amaro.
Później czekamy na Księdza Biskupa, który będzie przewodniczył Mszy Świętej. Następnie rozpocznie się Wieczór uwielbienia z udziałem różnych parafii i zaproszonych gości. Poprowadzi go muzycznie Jakub Tomalak z Abba Pater Music. Dodam, że Kuba poprowadzi również warsztaty muzyczne, które rozpoczną się w konkatedrze w środę przed Niedzielą Miłosierdzia. Ich uczestnicy zaśpiewają w czasie tryptyku. W związku z Niedzielą Miłosierdzia i przypadającą tego dnia ogólnopolską Niedzielą Dobra do naszej grupy organizatorów dołączył Caritas Diecezji Kaliskiej. Obecnie nad tryptykiem pracuje sztab wielu ludzi, trudno wszystkich wymienić, nie chcielibyśmy kogoś pominąć. A zaczęliśmy dwa lata temu, kiedy ks. Adam był jeszcze proboszczem w Kotłowie. Potem był czas pandemii i zaczęły się małe kroki, by stworzyć tryptyk. Później gdy ks. Adam został proboszczem w ostrowskiej konkatedrze zaczęliśmy działać szerzej, opatrzność Boża czuwała.
Dla tych, którzy nie znają głównych prelegentów, proszę ich przedstawić.
EN: S. Anna Pudełko, apostolinka to psychopedagog powołania, prowadzi warsztaty i rekolekcje, w tym dużo o tematyce kobiecej. Towarzyszy jako kierownik duchowy młodym ludziom, którzy poszukują drogi powołania. Jest autorką książek i prowadzi Pudełko Ani na portalu apostolinki.pl. Natomiast ks. Teodor znany jest z prowadzenia codziennego Różańca online na kanale YouTube - Teobańkologia oraz modlitw wstawienniczych.
Ks. AK: Ci, którzy chcieliby uczestniczyć w „Jak wygrać życie?”, warto by weszli na stronę ks. Todora teobankologia.pl. Tam wiele osób z Polski i ze świata odmawia Różaniec, podaje intencje i wprowadza w życie rozważania, które proponuje ks. Teodor. Jest tam coraz więcej osób, które mają pragnienie spotkania i modlitwy różańcowej, czyli to, o co Matka Boża prosiła w tylu miejscach.
Na wygraczycie.pl czytałam informację, że oprócz propozycji dla ducha, będzie też coś dla ciała, co i dlaczego?
EN: Mamy być piękni wewnętrznie, ale też musimy dbać o siebie zewnętrznie. Jeżeli zewnętrznie jestem zadbana to wtedy innym się to udziela. Dlatego w czasie tryptyku będzie też o tym, jak można zadbać o swoje ciało. Pojawią się dietetycy, fizjoterapeuta, instruktor personalny. Ponadto mamy też dbać o swoje ciało pod względem bezpieczeństwa i w zajęcia włączą się służby takie jak: policja, która powie na temat profilaktyki i jak mamy dbać o bezpieczeństwo, jak udzielić pierwszej pomocy. Ponadto strażacy pokażą swoje wozy i hydronetkę. Będzie też stanowisko Niedzieli Dobra, która wkomponowała się w tryptyk ze względu na sytuację jaka panuje na Ukrainie, bo cały czas niesiemy dobro na przykład przez parafie i Caritas.
Ks. AK: Cieszymy się, że Caritas włączył się i ta pomoc jest bardzo konkretna. Myślę, że na pewno ważne jest to, by wszyscy z Ostrowa i innych miejscowości czuli się zaproszeni na tryptyk. By w nim uczestniczyć trzeba wejść na stronę internetową wygraczycie.pl i zarejestrować się. Dlaczego? Mamy na Arenie limit miejsc - 3000, to wydaje się dużo, ale warto już teraz zapisać się, bo potem nie wiadomo, czy jeszcze będą wolne miejsca.
Właśnie - kiedy rozmawiałam z niektórymi o „jak wygrać życie?” pytali: dlaczego tryptyk organizowany jest w Arenie, a nie w kościele?
Ks. AK: To jest pierwsze zaistnienie Pana Jezusa w historii Areny, dotychczas odbywały się tam najróżniejsze rozgrywki sportowe i koncerty. To jest to, o co prosi papież Franciszek, żebyśmy zapraszali ludzi nie tylko do kościoła, ale także wyszli z niego do nich. To była trudna decyzja - na trzy dni wynająć Arenę, ale z drugiej strony czuliśmy, że Pan Jezus tego chce. On chce zaprosić tam ludzi, którzy może nie przyjdą do kościoła, ponieważ nie byli tam dawno, a do Areny przyjdą. Chcielibyśmy tam zaprosić wszystkich, także tych, którzy nie mogą przyjmować Komunii Świętej, nie korzystają z sakramentów. Dla wielu osób może to być rozpoczęcie nowego życia. To będzie jakby spotkanie z Panem Jezusem na peryferiach, o których mówi papież. Szczególnym darem jest to, że ks. Teodor będzie miał czas przed czy po spotkaniach na indywidualne rozmowy czy modlitwę wstawienniczą. On dociera do ludzi mówiąc prostym językiem i pomaga odkryć na nowo Jezusa.
Rozmawiała Renata Jurowicz
Program:
Piątek, 22 kwietnia
16.00 - otwarcie stoisk,
18.00-20.00 - warsztaty dla rodzin, pokaz baniek mydlanych
Sobota, 23 kwietnia
9.00 - otwarcie stoisk,
10.00-12.00 - warsztaty dla kapłanów i szafarzy,
14.00-16.00 – warsztaty dla sióstr zakonnych,
14.00-16.00 – znakowanie rowerów,
17.00-19.30 – warsztaty dla młodzieży i Wieczór uwielbienia –zawiązanie wspólnoty, pokaz baniek mydlanych z konferencją, adoracja, możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Wieczór uwielbienia poprowadzi muzycznie zespół Ocaleni i wspólnota młodość LUBIE TO!
Na zewnątrz budynku lub przy wejściu: Krwiobus – punkt poboru krwi, rejestracja szpiku kostnego, ćwiczenia z pierwszej pomocy, dietetycy, fizjoterapeuta, instruktor personalny, siłownia – konsultacje, propozycje, zajęcia z profilaktyki
Niedziela Miłosierdzia Bożego, 24 kwietnia
13.00-14.30 – pokazy,
15.00-16.30 – Koronka do Miłosierdzia Bożego i wprowadzenie relikwii z ostrowskich parafii,
16.30-17.00 – przerwa,
17.00-18.30 – Eucharystia pod przewodnictwem ks. bp. Damiana Bryla, 18.30-20.00 – Wieczór uwielbienia z udziałem parafii diecezji kaliskiej i zaproszonych gości. Poprowadzenie muzyczne Jakub Tomalak z Abba Pater Music oraz warsztaty pieśni uwielbienia.
Wstęp wolny.
Zgłoszenia i program: www.wygraczycie.pl
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!