CrossPost - wielkopostne wyzwanie dla młodych
Crosspost – to nie błąd! Nie chodzi tu o crossfit, czyli intensywny trening siłowy, choć skojarzenie może być trafne. W tym przypadku również mowa o treningu, ale wielkopostnym – z udziałem mistrza, który pomoże zadbać o wzrost duchowy, umocnić relacje i zadbać o rozwój fizyczny.
To wielkopostne wyzwanie, które skierowane jest w głównej mierze do młodego pokolenia, w tym roku wystartowało po raz piąty. Początków tej inicjatywy należy szukać w czasie pandemii. Zważywszy na obostrzenia, jakie wówczas panowały, młodzi nie chodzili do szkoły, generalnie za dużo nikt nie wychodził, w kościołach były ustanowione limity wiernych, wtedy to na pomysł rekolekcji internetowych wpadł ówczesny duszpasterz młodzieży archidiecezji krakowskiej, ks. Sebastian Kowalczyk. W projekcie tym pomagał mu ks. Marcin Filar, który obecnie jest duszpasterzem młodzieży krakowskiej i pomysłodawcą Crosspostu.
- Był to rok 2020, a pierwsze rekolekcje miały formę adwentową i nosiły tytuł „Weźże się ogarnij” (tak po krakowsku). Nagraliśmy wówczas z ks. Sebastianem podcasty i do nich zaoferowaliśmy planer, który wysyłaliśmy ludziom mailem, na każdy tydzień Adwentu – wspomina ks. Marcin Filar podkreślając, że forma ta bardzo spodobała się młodym. - W tym samym czasie skontaktowało się z nami krakowskie wydawnictwo św. Stanisława z zapytaniem, czy nie chcielibyśmy na Wielki Post zaproponować takiego planeru, ale w wersji drukowanej – zauważa duszpasterz. Dalej ks. Marcin zaznaczył, że w ten sposób zrodził się pomysł na Crosspost, który w wersji drukowanej wyszedł w 2021 roku, kiedy jeszcze uczniowie nie chodzili do szkoły. Stanowił on także wsparcie dla katechetów, czy dla przygotowujących się do bierzmowania. Równocześnie z planerem drukowanym nagrywane były filmy rekolekcyjne, do których realizacji zapraszano młodych katolickich influencerów.
Trening czyni mistrza
Czym jest Crosspost? Sama nazwa to gra słów - łączy w sobie odniesienia do krzyża i Wielkiego Postu. Istnieje jednak jeszcze jedno skojarzenie - crossposting, czyli jednoczesne udostępnianie treści na różnych platformach. W tym przypadku chodzi o crossposting treści duchowych, które dzięki internetowi docierają do wielu domów.
Ponadto jest jeszcze jedno skojarzenie, otóż crossfit jako wydarzenie sportowe i w tym przypadku od początku Crosspost nosił w sobie analogie sportowe. Bo jak zauważa ks. Marcin Filar generalnie w sporcie chodzi o pracę nad sobą, dyscyplinę i wytrwałość, co ma także przełożenie na życie duchowe. Stąd też ks. Marcin do współpracy nad nagrywaniem filmów rekolekcyjnych zaprosił w tym roku sportowca Bartłomieja Orchowskiego. Bartłomiej jest oficerem nawigacyjnym, dwukrotnym mistrzem świata w Street Liftingu, trenerem i twórcą Orchowski Academy. Bartłomiej choć młody człowiek łączy doświadczenie zawodowe i sportowe, by pomagać ludziom osiągać siłę, zdrowie i sprawność. Jest człowiekiem bardzo wierzącym, zaangażowanym duchowo, a w swej karierze sportowej bardzo mocno swoją wiarę wyznaje, nie ukrywa się z nią. Przed każdym podejściem do swoich ćwiczeń robi znak krzyża. A na koszulce ma napis „#JesusPower”. Jak podkreśla ks. Marcin, Bartłomiej z chęcią przyjął zaproszenie, by wspólnie poprowadzić tegoroczne rekolekcje, którym przyświeca hasło „Zwycięstwo”. - Temat zwycięstwa jest tym bardziej adekwatny, gdyż chodzi o zwycięstwo sportowe, jak i samej drogi do zwycięstwa sportowego z przełożeniem na płaszczyznę duchową – podkreślił ks. Marcin.
Natomiast Bartłomiej Orchowski specjalnie dla naszego pisma napisał świadectwo, czym dla niego jest ten szczególny czas. - Wielki Post to wyjątkowy czas, w którym siła ducha spotyka się z siłą ciała. To okres refleksji, dyscypliny i przekraczania własnych granic – nie tylko w treningu, ale i w codziennym życiu. To droga, która łączy ludzi we wspólnym wysiłku, pomagając wzrastać nie tylko fizycznie, ale i duchowo. „Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia” (Flp 4, 13). #JesusPower” – czytamy w mailu do redakcji. Za co bardzo dziękujemy.
Zeszyt wymagań
Teraz kilka słów o wspomnianym planerze. To w zasadzie zeszyt ćwiczeń, który łączy w sobie kilka elementów. - Można go mocno spersonalizować pod siebie dlatego, że na początku Wielkiego Postu pomaga on w wyznaczeniu celów. Znajdują się w nim narzędzia, żeby spojrzeć w siebie i zadać sobie konkretne pytania, wyznaczyć cele. Następnie na każdy tydzień Wielkiego Postu są tabelki pomagające w tym, żeby wyznaczyć sobie mniejsze cele prowadzące do tego głównego, żeby śledzić swoje postępy w formie habit trackerów, czyli dziennika nawyków i innych narzędzi obecnych w planerze – wyjaśnia ks. Marcin dodając, że jest w nim także miejsce na to, co jest od samego początku, a na czym bardzo mu zależało, czyli na tak zwanym słowie trenera. Ks. Marcin wyjaśnia dalej, że chodzi o to, by każdego dnia po przeczytaniu z Ewangelii z dnia i jej rozważeniu wypisać sobie słowo bądź zdanie, które chce się zabrać ze sobą na cały dzień i je rozważać, nim żyć. - Bardzo mocno promuję wśród młodych praktykę codziennego spotkania ze słowem Bożym – podkreśla ks. Marcin tłumacząc dalej, że są też strony przeznaczone na konkretną pracę nad sobą, po wysłuchaniu cotygodniowych spotkań live na TikToku. - Pod każdym z czterech podcastów będzie można otworzyć planer na konkretnej stronie dotyczącej danego odcinka podcastu i podjąć refleksję nad sobą pod wpływem tych treści – zauważa ks Marcin Filar.
Dalej ks. Marcin zauważa, że w tym roku proponuje on, by w czasie całego postu młodzi szczególnie skupili się nad mękę Pańską z Ewangelii według św. Łukasza, tą która będzie w tym roku czytana w Niedzielę Palmową. - Poznanie tego tekstu i medytacja nad nim oraz pytania, które są w planerze mają pomóc, by w Niedzielę Palmową być gotowym do wejścia w Wielki Tydzień duchowo głęboko, a nie, że tak powiem z biegu – akcentuje duszpasterz młodzieży.
I tutaj warto podkreślić, że panujące przekonanie, iż młodzież odchodzi od Kościoła, nie do końca jest tak wielkim problemem, gdyż ks. Marcin jako duszpasterz młodzieży ma jej wokół siebie dużo. I to młodzieży naprawdę „pięknej”, choć czasem poszukującej. - Jestem przekonany, że wspólnota Kościoła do której młodzi należą, cały czas ma do zaoferowania uniwersalne skarby, którymi są sakramenty, którymi jest wspólnota, prawdziwe żywe relacje. A także takie wartości, jak modlitwa, post i jałmużna, które odkrywamy na nowo w Wielkim Poście – zaznaczył kapłan podkreślając, że z jego doświadczenia młodzi ludzie potrzebują konkretnie postawionych wartości i radykalizmu ewangelicznego, a co za tym idzie chętnie idą za tym, kiedy stawia się im wymagania, które znajdą w Crossposcie.
Na koniec warto wspomnieć, że ks. Marcin Filar, poza posługą duszpasterską, ewangelizuje w internecie jako @padrefilar. Jego pasją są górskie wędrówki, nauka języków obcych oraz – od pewnego czasu – sporty siłowe.
Planer zamów na www.crosspost.pl
Tekst Arleta Wencwel-Plata
Zdjęcie: Jacek Szymański
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!