TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 28 Października 2020, 11:36
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Boże życie w nas

Boże życie w nas

W czasie przygotowania do I Komunii Świętej na lekcjach religii pani katechetka, siostra albo ksiądz mówili o łasce uświęcającej. Co to jest łaska uświęcająca? - to jedno z pytań, na które trzeba było wtedy odpowiedzieć.

Krótka odpowiedź brzmi: BOŻE ŻYCIE W NAS. Dłuższa definicja mówi: łaska uświęcająca jest to dar Boży, który naszą duszę oczyszcza z grzechów ciężkich, czyni ją piękną i świętą. Łaska uświęcająca podnosi człowieka do godności dziecka Bożego. Kto trwa w łasce Bożej, jest przyjacielem Boga, a kto wytrwa w stanie łaski do końca życia, uzyska z pewnością zbawienie wieczne.
Zastanawiając się jeszcze dłużej nad łaską uświęcającą możemy skojarzyć ją z głównymi prawdami wiary, gdzie w szóstej prawdzie pięknie deklarujemy: Łaska Boża jest do zbawienia koniecznie potrzebna.
Te rozważania dla jednych mogą wydawać się bardzo zawiłe, dla innych bardzo proste. Z mojego osobistego doświadczenia na temat łaski zapamiętałem jak siostra katechetka przed I Komunią św. próbowała wytłumaczyć nam to na zasadzie szklanki z wodą. Nalewamy do szklanki wodę po same brzegi. Tak samo Pan Bóg pragnie, abyśmy mieli zawsze w sobie pełno łaski, po same brzegi. Ale niestety, gdy popełniamy grzechy tej łaski ubywa nam więcej lub mniej w zależności od ciężkości grzechów. Może stać się i tak, że w szklance tej wody zabraknie i wtedy człowiek zaczyna umierać z braku łaski. Grzech może spowodować, że nie będziemy mieli w sobie BOŻEGO ŻYCIA. Co wtedy zrobić? Trzeba „zatankować” Bożą łaskę.  Zrobić rachunek sumienia, żałować za grzechy, postanowić poprawę, wyznać grzechy w spowiedzi Panu Jezusowi i jeżeli to szczerze zrobimy Pan Bóg na nowo napełni nas swoją łaską. Napełni naszą „szklankę”  znów po same brzegi. Możemy znów powiedzieć, że jestem w stanie łaski uświęcającej. Miłość Pana Boga jest taka, że DESZCZ BOŻEJ ŁASKI ciągle pada tylko my czasami otwieramy parasol grzechów i BOŻE ŻYCIE W NAS zamiera, bo zamknęliśmy się na łaskę uświęcającą.
Radujemy się zmartwychwstaniem Pana Jezusa, to On pokazał nam jak wielki jest ten deszcz Bożej łaski, że Bóg pragnie nas wszystkich napełnić świętością. Teraz kiedy wielu z nas było u spowiedzi wielkanocnej i jesteśmy w stanie łaski uświęcającej przystępujmy do Komunii Świętej, bo w ten sposób pielęgnujmy właśnie to BOŻE ŻYCIE W NAS.

Eremowicz

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!