TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 31 Października 2020, 23:28
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Betonowe gałki do mebli

Betonowe gałki do mebli

Kilka lat temu na salony wkroczył beton i to dosłownie. Z całą swą surowością i szarością pojawił się na ścianach i podłogach.
Zobaczymy go także na lampach, stołkach i świecznikach. Okazało się także, że ta moda szybko nie przeminęła. Pierwsze dekoracje z betonu robiłam kilka lat temu i co jakiś czas do nich wracam. Dzisiaj pokażę jak wykonać proste gałki meblowe. Jest to surowy punkt wyjścia, gałki można pomalować farbami z wykorzystaniem motywu liści czy geometrycznymi wzorami. Z doświadczenia wiem, że beton świetnie przyjmuje farby akrylowe do drewna i metalu. Utrzymują się na nim bardzo dobrze, tworzą powłokę przypominającą ceramikę i można je spokojnie odświeżać mokrą szmatką. Widać to na jednej z moich pierwszych betonowych donic ozdobionych na złoto. Można je także wykonać w silikonowych formach
do robienia kostek lodu.
Możemy w ten sposób wykonać różne kształty. Nowe gałki to najprostszy sposób na odświeżenia mebla.

Formy: Do wykonania formy użyłam rolek po papierze toaletowym. Każdą przecięłam i odrysowałam na sztywnej tekturze, aby zrobić dno. Wycięłam koło 1 cm większe niż narysowane i zrobiłam wypustki aby dokleić je do rolki za pomocą taśmy. W formach zaznaczyłam do jakiej wysokości wlać beton (grubość gałki).

Beton: Do wykonania gałek najlepiej użyć wylewki betonowej. Do odmierzonej ilości proszku wystarczy dolać wody. Wylewka zazwyczaj występuje w 25kg workach (15zł), ale bywają mniejsze. Najlepiej popytać wśród znajomych, czy nie mają resztek po remoncie. Ja użyłam zwykłego cementu, który wymieszałam z wodą w proporcji 1:3.

Wykonanie: Jako mocowanie gałek użyłam śrub o średnicy 4 mm i długości 4 cm oraz pasujące do nich nakrętki. Na śrubach zaznaczyłam do jakiej długości będzie zanurzona (ok. 1,5 cm z główką). Po wlaniu betonu do form odczekałam chwilę i częściowo zatopiłam w nim śruby. Zostawiłam do wyschnięcia na ok. 24h. Gotowe gałki wyjęłam z form i oczyściłam papierem ściernym.

Opracowanie i zdjęcia
Karolina plebańska
dwatalenty.blogspot.com

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!