TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 15 Października 2019, 06:31
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 24(537)2018

Św. Kolumban Młodszy (543- 615)
ks. Sławomir Kęszka
Św. Kolumban Młodszy (543- 615)

Nie wiadomo kiedy w Irlandii pojawili się chrześcijanie, ale przyjmuje się, że nastąpiło to przed V wiekiem po narodzeniu Chrystusa. Wiemy natomiast, że chrystianizacji Zielonej Wyspy dokonał św. Patryk, który „ochrzcił tysiące” jej mieszkańców, i do swej śmierci w 461 roku, ustanowił hierarchię kościelną i założył klasztory, dające początek monastycyzmowi iryjskiemu.

Kościół pw. św. Benedykta Opata w Chlewie
Renata Jurowicz
Kościół pw. św. Benedykta Opata w Chlewie

Kościół parafialny w Chlewie istniał na pewno już w XIV wieku, a pierwszym proboszczem znanym z imienia i nazwiska był ks. Jan Krowicki. Wiadomo też, że przy kościele istniała szkoła.

Gulasz z pieczoną kalarepą
Justyna Wojczyńska
Gulasz z pieczoną kalarepą

Gulasz to węgierski przysmak, który zawiera m.in. mięso, paprykę i cebulę. Narodził się na węgierskich pastwiskach, skąd pochodzi nazwa dania.

Jasna i ta druga strona księżyca - odcinek 291
Jeremiasz Uwiedziony
Jasna i ta druga strona księżyca - odcinek 291

Mateusz obudził się około 7.00 i nasłuchiwał przez chwilę, czy Bartek był już na nogach, ale poza dobiegającym zza okien delikatnym szumem przejeżdżających samochodów w mieszkaniu panowała idealna cisza.

Księga Wyjścia (5)
Romcio Tomcio
Księga Wyjścia (5)

Musiał Pan Bóg mu powołać,
Kogoś bardzo oddanego,
Pobożnego i mądrego.

Maryja i żołnierz z Lichenia
Aleksandra Polewska-Wianecka
Maryja i żołnierz z Lichenia

Najświętsza Maryja Panna, która jest jedną z trojga głównych patronów Polski, uczyniła dla Polaków tyle cudów, że moglibyśmy chyba o nich pisać przez cały rok. Tymczasem opisujemy ledwie kilka z nich i to w dużym skrócie.

A w rodzinie Nowaków (19)
Ewa Makowska
A w rodzinie Nowaków (19)

Wczesnym rankiem w domu państwa Nowaków zadzwonił telefon. Dzieciom nie kojarzył się z niczym niedobrym, ale mama i tata zerwali się na równe nogi. Zawsze w takich sytuacjach obawiali się złych wiadomości. Ktoś zachorował, ktoś odszedł… Tym razem jednak wiadomość była całkiem dobra i oczekiwana.

Deska kuchenna
Karolina Plebańska
Deska kuchenna

Chciałam pokazać jak niewielkim nakładem finansowym i własną pracą można przygotować stylową deskę, na której kawałek sera, czy suszonej kiełbasy będzie wyglądać wyjątkowo i smacznie, choć przecież bardzo prosto.

Potrzebny od zaraz!
Oliwia Wachna
Potrzebny od zaraz!

Jesteśmy już razem... ze trzy lata na pewno. Przekonałam się, że mogę na nim polegać; ale to chyba nie to samo, co kiedyś. Szczerze? Potrzebuję zmiany.

Kochane  i kochające
Katarzyna Kołata (Strzyż)
Kochane i kochające

Żeby coś dać z siebie, trzeba to najpierw otrzymać. Dlatego by prawdziwie kochać innych, konieczne jest doświadczenie miłości – od Boga, od innych i od samej siebie. Jednocześnie, by mądrze troszczyć się o innych, warto pozwolić, by inni zatroszczyli się o nas.

Niezwykła Górka
Renata Jurowicz
Niezwykła Górka

Górka Duchowna to jedno z najsłynniejszych sanktuariów maryjnych w Wielkopolsce, do którego przybywają liczni pielgrzymi. Kościół jest związany z kultem obrazu Matki Bożej Pocieszenia.

Organy karla Spiegla  kościół św. marcina w Odolanowie
ks. Jacek Paczkowski
Organy karla Spiegla kościół św. marcina w Odolanowie

Odolanów położony jest 14 km na południowy zachód od Ostrowa, nad rzekami Baryczą, Olszówką, Kurochem i kanałem zwanym Świecą. Nazwa Odolanów pochodzi od imienia Odolana, który miał nadać siedzibie rodowej swe imię.

Pius XII i Powstanie Węgierskie
Aleksandra Polewska-Wianecka
Pius XII i Powstanie Węgierskie

Propaganda komunistyczna konsekwentnie przedstawiała Piusa XII jako tchórza, antysemitę, przyjaciela Hitlera i współwinnego zbrodni nazizmu. I niestety, w dużej mierze, taki właśnie obraz tego papieża wszczepiła do powszechnej świadomości.

Między śmiercią  a ocaleniem
ks. Krzysztof P. Kowalik
Między śmiercią a ocaleniem

Dawid powracając na dwór królewski znów znalazł się w zasięgu wzroku Saula. Jednak za każdym razem kiedy pojawił się przed królem czy wypowiedział słowo, budził w sercu Saula zawiść. Dlatego władca szukał sposobu, aby zabić swego rywala.

Czy dane osobowe mogą zostać usunięte ze zbiorów parafii?
ks. Zbigniew Cieślak
Czy dane osobowe mogą zostać usunięte ze zbiorów parafii?

Czy dane osobowe, na prośbę zainteresowanego czy wniosek osób trzecich, mogą zostać usunięte z archiwów parafialnych?