TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 10 Lipca 2020, 14:25
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 11(550)2019

Zapisz się na Lednicę już dziś!
Nadesłane
Zapisz się na Lednicę już dziś!

Już w najbliższą sobotę, 1 czerwca około 100 tysięcy młodych ludzi z całej Polski spotka się na Polach Lednickich, aby modlić się tańcem i śpiewem! Abyśmy jak najlepiej mogli przygotować się na Wasz przyjazd, zapiszcie się już dziś przez formularz zgłoszeniowy na zapisy.lednica2000.pl.

Bóg, Kościół i odjechani ludie? (1)
Aleksandra Polewska-Wianecka
Bóg, Kościół i odjechani ludie? (1)

 Dawno, dawno temu (bo już jakieś 17 lat wstecz), za siedmioma kopalniami i co najmniej przed siedmioma górami (choćby Beskidu Małego, bo rzecz dzieje się na Górnym Śląsku) pewien spowiednik z Rybnika uratował od rozpadu pewien kabaret. Ciekawie się zaczyna, prawda?

Ciekawe starożytne materiały
Szymon Modzelewski
Ciekawe starożytne materiały

W czasach starożytnych używano w gospodarce i technice całej gamy materiałów. O wielu z nich zwykle myślimy, że zostały wykorzystane dopiero w okresie nowożytnym. Tymczasem było zupełnie inaczej. Dziś przedstawię dwa z takich materiałów: węgiel kamienny i azbest.

Nie przenoście nam stolicy do Krakowa
Renata Jurowicz
Nie przenoście nam stolicy do Krakowa

Stolica to miasto, w którym znajduje się siedziba władz kraju lub regionu. Obecnie jest nią Warszawa, ale nie zawsze tak było. W maju 1609 roku król przeniósł się z Krakowa do Warszawy, czyli zmieniła się stolica. W historii Polski mieliśmy ich więcej.

Św. Józef  pociąga ku górze
Ewa Kotowska-Rasiak
Św. Józef pociąga ku górze

– Św. Józef nie dał się zwyciężyć słabościom ludzkiej natury – mówił bp Łukasz Buzun, który 1 maja przewodniczył Mszy św. w parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli.

Napełnieni Duchem Świętym
Nadesłane
Napełnieni Duchem Świętym

W okresie Wielkiego Postu uczniowie i absolwenci gimnazjum oraz szkoły podstawowej we Wróblińcu przyjęli sakrament bierzmowania.

Mikstacka droga do Emaus
Nadesłane
Mikstacka droga do Emaus

Każdego roku w parafii odbywa się procesja do Emaus. Nawiązuje ona w swoim wymiarze duchowym do drogi, w którą wybrali się uczniowie Jezusa, ale jest też obrazem naszego poszukiwania wiary.

Ratują zabytki
Ewa Kotowska-Rasiak
Ratują zabytki

Biskup kaliski Edward Janiak wziął udział w wojewódzkich obchodach Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, które 7 maja odbyły się w Zespole Pałacowo-Parkowym w Dobrzycy. Duchowny dziękował osobom zaangażowanym w ratowanie zabytków, zwłaszcza obiektów sakralnych.

Parada straży wielkanocnych
Nadesłane
Parada straży wielkanocnych

Straż Grobu Pańskiego z Wielowsi już po raz drugi uczestniczyła w Ogólnopolskiej Paradzie Turków, która odbyła się 5 maja w Pustyni k. Dębicy, tradycyjnie na Podkarpaciu.

W mocy  Bożego Ducha
ks. Andrzej Antoni Klimek
W mocy Bożego Ducha

 Nasza diecezja 25 maja wzbogaca się o siedmiu nowych prezbiterów, których pragniemy zaprezentować na naszych łamach. Trwający właśnie rok duszpasterski przeżywamy pod hasłem „W mocy Bożego Ducha”. Przywołuje ono Trzecią Osobę Trójcy Świętej, za której symbol tradycyjnie uważa się gołębicę, stąd pomysł naszej sesji fotograficznej. To w mocy Ducha Świętego neoprezbiterzy będą głosić słowo Boże i udzielać sakramentów.

Słowo Boże na każdy dzień ( 26 maja -1 czerwca)
ks. Łukasz Pondel
Słowo Boże na każdy dzień ( 26 maja -1 czerwca)

Dz 15, 1-2.22-29; Ps 67; Ap 21, 10-14.22-23; J 14, 23-29 Czasem trzeba wejść na górę, nie tylko by zachwycić się pięknym widokiem, ale by spojrzeć na świat z innej perspektywy. Bóg specjalnie wybrał górę, by na niej się objawić (Synaj), by się przemienić (Tabor), by przekazać ludziom ważną treść (Kazanie na górze), a nawet umrzeć (Golgota).

SOS dla dzieci
Arleta Wencwel
SOS dla dzieci

- Nie robimy nic szczególnego. Chcemy dać dzieciom to, co mają inne dzieci – mówił Hermann Gmeiner, prekursor i założyciel SOS Wiosek Dziecięcych, które rozsiane po całym świecie zapewniają dzieciom ciepło domowego ogniska i radość bycia dzieckiem, gdzie dorasta otoczone miłością, szacunkiem i poczuciem bezpieczeństwa.

Święty Józef  i cierpienie na myśl o cierpieniu
ks. Andrzej Antoni Klimek
Święty Józef i cierpienie na myśl o cierpieniu

Kolejna radość i kolejny smutek, które dotykają serca św. Józefa, związane są z proroctwem starca Symeona, który choć z radością powitał „Światło na oświecenie pogan” to jednak nie mógł zamilczeć prawdy o mieczu boleści, który zawisł nad rodziną z Nazaretu.

Dla Królowej Polski
Renata Jurowicz
Dla Królowej Polski

Koncert organowy w wykonaniu Giampaolo Di Rosa, wykład ks. Andrzeja Antoniego Klimka i Suma odpustowa pod przewodnictwem ks. bpa Stanisława Napierały z udzielonym sakramentem bierzmowania złożyły się triduum poświęcone Królowej Polski. Zostało ono zorganizowane w ostrowskiej parafii pw. NMP Królowej Polski.

Jesteśmy wśród was
Renata Jurowicz
Jesteśmy wśród was

  „Jesteśmy wśród was, akceptujcie nas” – to hasło Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, który został zorganizowany 8 maja w Kaliszu. Święto rozpoczęło się pod kaliskim ratuszem, skąd jego uczestnicy udali się ulicami miasta do Centrum Księdza Orione na festyn połączony z występami przedstawicieli placówek.