Poniedziałek, 16 sierpnia
Sdz 2,11-19; Ps 106; Mt 19,16-22
Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i daj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną.
Czasami jest nam nietęgo, gdy usłyszymy od Jezusa co mamy zrobić. Podobnie było z młodzieńcem, który zachowywał przykazania i był po prostu dobry. Jezus proponuje mu jednak drogę do pełnej doskonałości, wiodącej przez ubóstwo. I tu właśnie pojawiają się przysłowiowe schody. Zarówno ów młodzieniec, jak i my lubimy wiele posiadać. Młodzieniec odchodzi smutny pewnie dlatego, że nie był w stanie wyzbyć się wszelkich dóbr i zabezpieczeń. I tak oto paradoksalnie może być
w naszym życiu: cenione bogactwo staje się przyczyną smutku.
Wtorek, 17 sierpnia
Sdz 6,11-24a.; Ps 85; Mt 19,23-30
(…) każdy kto ze względu na Mnie opuści dom, braci, siostry, ojca, matkę, dzieci lub pole, stokroć więcej otrzyma i będzie miał udział w życiu wiecznym.
Ładna perspektywa. Życie wieczne. Chodzi tylko o to, aby pójść za Jezusem, czyli mieć udział w Jego losie: uniżyć się, żyć w pokorze i posłuszeństwie, uczestniczyć w Jego krzyżu, cierpieniu i prześladowaniu. Na koniec doświadczyć odrzucenia. Droga zupełnie ekstremalna i dlatego chyba czasem łatwiej wielbłądowi niż nam. Na szczęście mamy przykład Bożych szaleńców, których życie pokazało, że nikt – biedny czy bogaty – nie może zbawić siebie samego. Mentalność daru zwyciężą mentalność fiskalną.
Środa, 18 sierpnia
Sdz 9,6-15; Ps 21; Mt 20,1-16
Dlaczego patrzysz zazdrosnym okiem na to, że jestem dobry.
Jedni mówią: skandal miłosierdzia, inni problem. Bywał też kłopot z miłosierdziem. Bezcenne jest miłosierdzie ostatniej chwili… Bóg nie dzieli ludzi na klasy czy kategorie. Każdy ma szansę skorzystania z łaski. Motyw sprawiedliwości podkreśla umowa o denara. Oburzenie jednak wywołuje zrównanie pierwszych robotników z ostatnimi, a przecież zapłata zgodna jest z umową. Niestety na jaw wychodzi zazdrość i zawiść. Światło ostrzegawcze dla nas! Właściciel winnicy okazuje się nie tylko sprawiedliwy, lecz życzliwy i bardzo dobry. Jest więc szansa!
Czwartek, 19 sierpnia
Sdz 11,29-39a.; Ps 40; Mt 22,1-14
Wszystko jest gotowe. Przyjdźcie na ucztę. Oni jednak to zlekceważyli. (…) Idźcie więc na rozstaje drogi i zaproście na ucztę wszystkich.
Gdzie leżą granice ludzkiej wolności? Kierowane od wieków do Izraelitów zaproszenie na ucztę mesjańską ponowił Jezus. Został odrzucony przez elitę społeczną i religijną swojego narodu, lecz mimo to Boży plan zbawienia zostanie zrealizowany. Sala zapełni się tymi, którzy przez wiarę – osobista relacja z Jezusem, i odświętny strój – osobisty wkład we własne zbawienie, odpowiedzieli na wezwanie. Zatem od powołania do wybrania przechodzi się przez współpracę z łaską.
Piątek, 20 sierpnia
Rt 1,1.3-6.14b-16,22; Ps 146; Mt 22,34-40
Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe?
Odpowiedź Jezusa składa się z dwóch cytatów: Pwt 6, 5 i Kpł 19, 18. Oba stanowią sedno duchowości Izraela. Prawo ma swoją wartość, o ile jest wypełniane w duchu miłości. Dobre uczynki mają swoją wartość tylko wówczas, gdy są dziełami pełnymi miłości Boga i bliźniego. Prawdziwa miłość do Boga sprawdza się w czynnej miłości bliźniego. Nie znaczy to jednak, by miłość do Boga kończyła się z miłością bliźniego, albo w niej się wyczerpywała. Pełne zaangażowanie na rzecz Boga przejawia się w bezgranicznej miłości do bliźniego. Wzorem naszych relacji z bliźnim jest postępowanie Boga-Miłości względem człowieka. Upsss…
Sobota, 21 sierpnia
Rt 2,1-3.8-11; 4,13-17; Ps 128; Mt 23,1-12
Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią.
Twarda mowa. Uczeni w Piśmie i faryzeusze zdyskredytowani, a ich postawy poddane surowej krytyce. Ewidentnie Jezus cierpi. Niespójność pomiędzy słowem a czynem, to nadal aktualny problem – również nasz. Każda wspólnota dojrzewa do wierności Panu przez oczyszczenie. „Ten lud czci Mnie tylko wargami, lecz serca ich są ode Mnie daleko: na próżną czczą Mnie, ucząc nauki i nakazów ludzkich” – wołał Izajasz. Oby nie do nas!
s. Natalia Musidlak ZSNM
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!