Poniedziałek, 6 lutego
Rdz 1, 1-19; Ps 104; Mk 6, 53-56
Wszyscy, którzy się Go dotknęli, odzyskiwali zdrowie.
Zdrowie nie jest darem bezwartościowym, ale daje pewne perspektywy przyszłości. Wiążemy z nim nasze plany i nadzieje. O tym dobrze wiedziały tłumy podążające za Jezusem. Szli mając nadzieję uzdrowienia i przemiany. Jednak ten konkretny gest dotyku, odwagi, powodował cud uzdrowienia. Czy masz na tyle odwagi, by móc dotknąć Jezusa?
Wtorek, 7 lutego
Rdz 1, 20-2, 4a; Ps 8; Mk 7, 1-13
Umiecie dobrze uchylać przykazania Boże, aby swoją tradycję zachować.
Wybiórcze traktowanie praw, obowiązków i przepisów, stało się swego rodzaju normą. Wszyscy tak robią. Ale czy i ja mam tak postępować? Przebiegłość słuchaczy Jezusa zostaje przez Niego upomniana. Łatwość życia jest niezmiernie kusząca. Jednak niebo zdobywa się ciężką, codzienną pracą. Podobnie i miłość, domaga się stałości i przyjmowania wszystkiego. Czy potrafię wypełniać wszystkie Boże przykazania bez narzekania?
Środa, 8 lutego
Rdz 2, 4b-9. 15-17; Ps 104; Mk 7, 14-23
Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym.
Lubimy porządek, czystość. Wszystko na swoim miejscu i w odpowiednim czasie. Jezus tłumaczy także i nam, że z serca człowieka pochodzi wszelkie zło. To czyni go nieczystym. Troszcząc się o wszystko zewnętrzne, mamy nie zapominać o wnętrzu. W tej trosce pierwszeństwo powinno mieć nasze serce. On uczy i nas, żeby regularnie przyglądać się swojemu wnętrzu. Czystość serca gwarantuje pokój, także ten na zewnątrz. Czy dbam o czystość swojego serca, korzystając z sakramentu pokuty i pojednania?
Czwartek, 9 lutego
Rdz 2, 18-25; Ps 128; Mk 7, 24-30
Pozwól wpierw nasycić się dzieciom.
Troska matki nigdy nie wykracza poza granice. Bo ich nie ma. Mama zawsze zrobi wszystko. Jezus wchodzi w dialog z kobietą, żeby usłyszeć słowa jej serca. Usłyszeć słowa troski i miłości. W odpowiedzi na jej postawę, otrzymuje to o co prosi. Dar miłości matczynej, jest najpiękniejszym darem obdarowywania miłością. Czy pamiętam o swojej mamie, która przekazała mi najcenniejszy dar, miłość?
Piątek, 10 lutego
Rdz 3, 1-8; Ps 32; Mk 7, 31-37
Effatha, to znaczy Otwórz się.
Kolejne uzdrowienie, polegające na otwarciu zmysłów. Można tak żyć, by nic nie widzieć, nie słyszeć itd. Zmysły są darem Boga. Jednakże są one po to, by nimi się dzielić. Dzięki nim poznawać świat i Stwórcę. Otwarcie człowieka jest także zwróceniem we właściwą stronę. Skierowanie wzroku we właściwym kierunku. W stronę nieba. Otworzyć się, to także zaufać. Otworzyć na osobę i działanie. Czy potrafisz zaufać Bogu i dać się otworzyć na nowo?
Sobota, 11 lutego
Rdz 3, 9-24; Ps 90; Mk 8, 1-10
Ile macie chlebów?
Potrzeby mogą być bardzo różne. Każdy czegoś potrzebuje do godnego życia. Potrzeby duchowe, emocjonalne, potrzeby materialne. Jezus w dzisiejszej Ewangelii nie pozostaje obojętny na potrzeby słuchaczy. Aby zaspokoić te potrzeby tłumu, wchodzi w relacje z uczniami. Wie, czego potrzebuje każdy człowiek. Zna człowieka, bo go kocha, bardzo kocha. A jakie są twoje najważniejsze potrzeby?
S. Helena Konradt
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!