Poniedziałek, 28 lutego
1 P 1, 3-9; Ps 111; Mk 10, 17-27
„Należy wszystko porzucić, aby iść za Jezusem”.
Ewangelia o młodzieńcu, który stawiał Jezusowi pytanie: „ (…) co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?” odkrywa wewnętrzne dylematy osoby rozeznającej powołanie. Św. s. Faustyna pisała w swoim Dzienniczku: „Cnota bez roztropności nie jest cnotą. Często powinniśmy się modlić do Ducha Świętego o tę łaskę roztropności. Na roztropność składa się: rozwaga, rozumne zastanowienie się i mężne postanowienie. Zawsze ostateczna decyzja należy do nas. My musimy decydować, możemy i powinniśmy zasięgać rady i szukać światła…” (Dz. 1106). Panie Jezu, ucz nas prawdziwej wolności, która wybierze Ciebie. Daj nam Panie odwagę, by zadawać pytania i odnajdywać odpowiedzi w świetle Twojego Słowa.
Wtorek, 1 marca
1 P 1, 10-16; Ps 98; Mk 10, 28-31
„Nagroda za wyrzeczenia”.
Droga wiary, pełnienia swojego powołania, winna być badana, aby rozkwitała z każdym dniem. Św. s. Faustyna pisała, jak miłość do Jezusa ją prowadziła:„ Jego miłość była wielka, czysta i bezinteresowna, a moja miłość ku Niemu jest z poznania Go” (Dz. 231). Otrzymanie nagrody, czy jej brak nie jest w rękach człowieka, ale Boga. Uczmy się przez całe życie, dzielić się otrzymanymi darami z miłością. Kiedy ktoś odchodzi z tego świata pamiętamy dobro, które pozostawił po sobie, a Pan Bóg widzi o wiele więcej i udziela swego miłosierdzia. Panie Jezu dodawaj nam sił do wytrwałości.
Środa Popielcowa, 2 marca
Jl 2, 12-18; Ps 51; 2 Kor 5, 20-6, 3;
Mt 6, 1-6.16-18 „Ojciec twój, który widzi w ukryciu odda tobie”.
Ludzie różnią się między sobą choćby tym, że jedni chcą dużo mówić o swoich zasługach, sukcesach, inni natomiast są skryci i małomówni. Słowa mają moc i winny nieść ze sobą miłość, nadzieję, umocnienie i wszelkie wsparcie. Pan Bóg docenia czystą, szlachetną motywację naszego mówienia i dzielenia się sobą. Św. s. Faustyna praktykowała umartwienie języka: „Zaparcie języka. Nie dam mu najmniejszej wolności; w jednym wypadku dam mu zupełną – to jest w głoszeniu chwały Bożej. Ile razy przyjmuję Komunię Świętą, tyle [razy] proszę, aby Jezus raczył umocnić i oczyścić język mój, abym nim nie raniła bliźnich” (Dz. 375).
Czwartek, 3 marca
Pwt 30, 15-20; Ps 1; Łk 9, 22-25
„Kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa”.
Pan Jezus mówi uczniom, że „Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć”, ale to cierpienie przyniesie zmartwychwstanie, zwycięstwo życia nad śmiercią. Trzeba nam przejść określoną drogę życia, by docenić drogę paradoksu, że przez stratę życia z powodu Ewangelii możemy je zachować. Św. s. Faustyna zapisała w „Dzienniczku” słowa Jezusa: „Kiedy konałem na krzyżu, nie myślałem o sobie, ale o biednych grzesznikach i modliłem się do Ojca za nimi. (…) Jedna jest cena, za którą się kupuje dusze – a tą jest cierpienie złączone z cierpieniem Moim na krzyżu” (Dz. 324).
Piątek, 4 marca
Święto Kazimierza, Królewicza Syr 51, 13-20; Ps 16; J 15, 9-17
„Gotowość na spotkanie z Chrystusem”.
Istotą czuwania, o którym mowa w dzisiejszym fragmencie jest gotowość na spotkanie z Chrystusem. Każdego dnia Pan Jezus czeka, abyśmy powierzali mu cały ciężar, który niesiemy. Sami z siebie nie mamy siły, by cały czas być na służbie jak żołnierz, ale możemy troszczyć się o gotowość bycia w łasce sakramentalnej. Św. s. Faustyna pisała o czujności: „W czasie spokoju dusza tak samo robi wysiłki, jak i w czasie walki. Musi się ćwiczyć i to bardzo, bo inaczej nie ma mowy o zwycięstwie. (…) Musi ustawicznie czuwać - czujność, jeszcze raz czujność” (Dz. 145).
Sobota, 5 marca
Iz 58, 9b-14; Ps 86; Łk 5, 27-32
„Nie przyszedłem wezwać do nawrócenia sprawiedliwych, lecz grzeszników”.
Wielkiej łaski doświadczył powołany Lewi z dzisiejszej Ewangelii. Przeżył przemianę serca, która nie spotkała się ze zrozumieniem otoczenia. Św. S. Faustyna po wielokroć słyszała słowa Jezusa „Niech się nie lęka zbliżyć do Mnie grzesznik. „(…) abym mógł działać w duszy, dusza musi mieć wiarę. O, jak miła Mi jest żywa wiara” ( Dz.1420).
Ten duży zwrot życia, ta przemiana polega też na niezwracaniu uwagi na to co inni o nas powiedzą. Ludzie wiele mówią… Pan Bóg chce prawdziwego dobra dla człowieka, chce jego nawrócenia i życia.
s. M. Izabela Welik ISMM
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!