TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 19 Kwietnia 2024, 23:09
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 16(605)2021

Rysio, Róża i Tusia o uczciwości
Nadesłane
Rysio, Róża i Tusia o uczciwości

Czasem, gdy Tusia bawi się na placu zabaw, znajduje w piasku różne skarby. Kamyczek, piórko, patyk albo zgubiony przez inne dziecko koralik. Dziewczynka ma w domu specjalne pudełko, do którego chowa wszystkie znalezione przedmioty.

Krzyczące tytuły nie zawsze krzyczą prawdą
Pleban ze wsi
Krzyczące tytuły nie zawsze krzyczą prawdą

Dzisiaj zaczniemy się uśmiechać spoglądając na nasze katolickie podwórko. Temat bardzo poważny, ale na poważnie napisał o nim naczelny w innym miejscu, a ja tutaj trochę mniej poważnie, zwłaszcza że chodzi nie tyle o sytuację, co o sposób jej opisywania.

Bł. ks. Michał Piaszczyński (1885-1940)
ks. Sławomir Kęszka
Bł. ks. Michał Piaszczyński (1885-1940)

– Ja wierzę, że w tym chlebie jest żywy Chrystus, który kazał ci podzielić się ze mną.

Jeden cud  i dwa  przypadki
Katarzyna Krupińska (Smolińska)
Jeden cud i dwa przypadki

Gdy miałam dziewięć lat i trwał właśnie w najlepsze drugi miesiąc wakacji, trafiłam pierwszy raz na pielgrzymkę do Częstochowy. Dodam, że były to czasy, gdy dzieci cieszyły się na najmniejszy wyjazd z miasta, choćby i miały pokonać 30 km w jedną stronę. Nie szkodzi, że nie było luksusowych hoteli, zęby myło się nad miską na łące i tamże zajadało się posiłki od rana do wieczora.

Słowo Boże na każdy dzień ( 9 - 14 sierpnia )
Nadesłane
Słowo Boże na każdy dzień ( 9 - 14 sierpnia )

Oz 2, 16b.17b.21-22;  Ps 45; Mt 25, 1-13 Głos o nadchodzącym oblubieńcu dociera do wszystkich. Zarówno panny, które miały oliwę, jak i te, które jej nie miały, zbudziły się słysząc wołanie. Szybko jednak się okazało, że tylko część z nich będzie mogło wyjść naprzeciw panu młodemu i ostatecznie wziąć udział w przyjęciu weselnym.

Słowo Boże na niedzielę 8 sierpnia
ks. Łukasz Pondel
Słowo Boże na niedzielę 8 sierpnia

1 Krl 19, 4-8; Ps 34; Ef 4, 30-5, 2; J 6, 41-51 Liturgia słowa XIX Niedzieli zwykłej rozpoczyna się od dramatycznej ucieczki proroka Eliasza przed królową Izebel. Jeszcze niedawno stał on oko w oko z 450 prorokami bożka Baala. 

 

Religijne  przebudzenie
ks. Krzysztof P. Kowalik
Religijne przebudzenie

Znane jest przysłowie mówiące iż niedaleko pada jabłko od jabłoni. Jednak w przypadku syna króla Ezechiasza, Manassesa ono się nie sprawdziło, gdyż nie miał on w sercu wiary na miarę swego ojca, ale poszedł drogą bałwochwalstwa. Tak skierował królestwo Judy ku zagładzie.

Święte rodziny, święci krewni
Aleksandra Polewska-Wianecka
Święte rodziny, święci krewni

Wakacje to okres, w którym obchodzimy wspomnienia wielu świętych, którzy wywodzili się z wynoszonych na ołtarze rodzin. O świętych rodzinach, czy też świętych krewnych w dziejach Kościoła mówi się dziś zazwyczaj niewiele. A było ich naprawdę sporo. Zarówno świeckich, jak i zakonnych.

Kiszone czy kwaszone?
Arleta Wencwel - Plata
Kiszone czy kwaszone?

Czy jest różnica między produktami tego typu, czy to tylko słowa, które mogą mieć różne brzmienie, ale oznaczać to samo? A może to kwestia przygotowania tak dobrze nam
znanych ogórków czy kapusty.

Siostry w ogniu Powstania
Ewa Kotowska-Rasiak
Siostry w ogniu Powstania

Były sanitariuszkami, ukrywały powstańców, otwierały klauzurę przed potrzebującymi pomocy, przygarniały tysiące dzieci - sierot wojennych, żywiły powstańczą Warszawę. Taką działalność prowadziły w czasie Powstania Warszawskiego siostry zakonne. To dzięki ich odwadze, zorganizowaniu i sprytowi powstańcy wytrwali aż 63 dni.

Podróż z noblistą  i rzeźbiarzem
Renata Jurowicz
Podróż z noblistą i rzeźbiarzem

Lekarz i bakteriolog Robert Koch został laureatem Nagrody Nobla za odkrycia związane z gruźlicą, która dziesiątkowała chorych o wiele bardziej niż obecnie koronawirus. Powstaniec Wielkopolski, utalentowany rzeźbiarz i malarz Marcin Rożek zginął w obozie koncentracyjnym, bo nie chciał wykonać portretu Hitlera. Niemiec noblista i Polak rzeźbiarz mieszkali w tym samym mieście - Wolsztynie.

Znak św. Józefa
Znak św. Józefa

Boża obietnica złożona królowi Achazowi wypełnia się za życia św. Józefa. Czy tylko ona łączy te dwie postacie?

Sercem ojca
ks. Andrzej Antoni Klimek
Sercem ojca

Papież Franciszek, podobnie jak niegdyś św. Łukasz i Maryja, nie ma najmniejszych skrupułów, aby otwartym tekstem nazywać św. Józefa ojcem Jezusa, odrzucając nadmierną ostrożność, jakącechowało się nauczanie Kościoła przez wieki.

Zaproszenie na uroczystości odpustowe do Lutyni
Nadesłane
Zaproszenie na uroczystości odpustowe do Lutyni

Już od niedzieli 8 sierpnia w sanktuarium Matki Bożej Lutyńskiej rozpoczną sie uroczystości odpustowe, których zwieńczeniem będzie suma odpustowa ku czci Najświętszej Maryi Panny Wniebowzietej w niedzielę 15 sierpnia o godz. 12.00. Serdecznie zapraszamy, szczegóły na plakacie.

Zaproszenie na uroczystości do Lutogniewa
Nadesłane
Zaproszenie na uroczystości do Lutogniewa

Zapraszamy do Lutogniewa na urocystości odpustowe, które odbędą sie w dniach od 28-31 sierpnia. Sumie odpustowej w niedzielę 29 sierpnia przewodniczyć będzie ks. bp Łukasz Buzun.