TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 19 Lipca 2019, 18:40
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 23(536)2018

Kościół pw. św. Marcina w Odolanowie
Arleta Wencwel
Kościół pw. św. Marcina w Odolanowie

W XII w. na ziemiach odolanowskich prawdopodobnie istniał gród. W kolejnym stuleciu powstał zamek Kazimierza Wielkiego. W XV w. wybudowano pierwszy kościół, obecna świątynia pw. św. Marcina wzniesiona została w XVII w. z fundacji księżnej Sułkowskiej.

Jasna i ta druga strona księży(ca)- odcinek 290
Jeremiasz Uwiedziony
Jasna i ta druga strona księży(ca)- odcinek 290

- No powiem ci proboszcz, że szału nie ma – powiedział ks. Daniel patrząc na ostateczny wynik swoich obliczeń.
- Tyle to ja sam wiem, w końcu mam oczy i widzę, ale może mi jednak powiesz nieco konkretniej jak wyglądała niedzielna frekwencja – zniecierpliwił się Mateusz.

A w rodzinie Nowaków cz. 18
Ewa Makowska
A w rodzinie Nowaków cz. 18

Kiedy pani Nowak wróciła z pracy, nie czuła się zbyt dobrze. Bolała ją głowa, a drapanie w gardle zapowiadało przeziębienie. Przebrała się, umyła ręce i czym prędzej wskoczyła pod koc.

Święci patroni Polski (7)
Aleksandra Polewska
Święci patroni Polski (7)

Powiedzieliśmy sobie ostatnio, że Najświętsza Maryja Panna, czyli Matka Boża, jest jedną z głównych patronów Polski. I także o tym, że pewnie nie raz już słyszeliście, iż Maryja nazywana jest też Królową Polski. Dzieje się tak dlatego, że my, Polacy, bardzo wiele Maryi zawdzięczamy.

Sernik dyniowy z kawą
Justyna Wojczyńska
Sernik dyniowy z kawą

Po lecie pełnym wyjazdów i atrakcji przychodzi czas mglistych poranków i coraz dłuższych wieczorów pachnących ogniskiem. Jest coraz chłodniej i słońce już nas nie rozpieszcza. Tym bardziej miłe są wieczory ze smakiem.

Domowa  masa plastyczna
Karolina Plebańska
Domowa masa plastyczna

Ozdoby wykonane z masy są dość trwałe. Wykorzystuję je do podpisywania prezentów, zawieszek na słoiki, przygotowywania stroików i wianków dekoracyjnych. Także jako zawieszki pięknie wyglądają na gołych zimowych gałęziach wstawionych do wazonu.

Niepodlegle
Katarzyna Smolińska
Niepodlegle

Jak czuję wolność? Czy w ogóle ją zauważam? Wiadome jest, że człowiek mniej zauważa swoje szczęście, jeśli ono po prostu jest, bez większych wysiłków i bez walki. Nasi przodkowie sto lat temu przelali swoją krew za to, żebyśmy dzisiaj mogli powiedzieć o sobie: niepodlegli.

Sakramenty  a życie codzienne
Kajetan Rajski
Sakramenty a życie codzienne

Powszechnienie znane jest powiedzenie -„modli się pod figurą, a diabła ma za skórą”. Mając świadomość umowności tego stwierdzenia, a często jego zdecydowanej przesady, dotyka ono jednak ważnego aspektu życia chrześcijańskiego - zagrożenia hipokryzją.

Patronka rodzin  i zakochanych
Renata Jurowicz
Patronka rodzin i zakochanych

Kilkanaście kilometrów od Rzymu, w pobliżu miejscowości Castel di Leva położone jest jedne z najbardziej znanych w tym rejonie sanktuarium maryjne. Jest tam czczona Matka Boża Miłości.

Powyborcze  refleksje
ks. Paweł Guździoł
Powyborcze refleksje

Nauka społeczna Kościoła nie zajmuje się politykowaniem ani też nie prowadzi polityki. Jednak refleksja nad polityką stanowi ważną sprawę i wpisuje się w jej zadania. Życie społeczne wiąże się z polityką i nie może się bez niej obejść.

Najpiękniejsze są nasze sagi
Aleksandra Polewska
Najpiękniejsze są nasze sagi

Wiele lat temu, gromadząc materiały do monografii o zniemczonej linii słynnego wielkopolskiego rodu Raczyńskich, trafiłam do mieszkania dawnej pokojówki hrabiny Antoniny Raczyńskiej, pani Kazimiery Richert. Z zachwytem słuchałam jej opowieści, o kronice rodu hrabiny, która liczyła sobie blisko 1000 lat.

Przewrotne obietnice
ks. Krzysztof P. Kowalik
Przewrotne obietnice

Zazdrość Saula zburzyła zaufanie Dawida do władcy. Został odsunięty od królewskiego pałacu. Jednak to, co miało złamać jego życie stało się przyczyną kolejnych sukcesów. Wojsko, któremu przewodził Dawid odnosiło kolejne zwycięstwa.

Wierzysz w duchy?
ks. Piotr Szkudlarek
Wierzysz w duchy?

Rzecz jasna nie każdy temat da się wpiąć w rubrykę „wiara nasza codzienna”, ale takie zagadnienie „czy wierzyć w duchy?”, zdecydowanie mieści się w tym zakresie. Istnienie duchowych, bezcielesnych istot jest prawdą wiary w przypadku aniołów.

Pielgrzymka w rocznicę cudu eucharystycznego
Nadesłane
Pielgrzymka w rocznicę cudu eucharystycznego

Zaproszenie na pielgrzymkę - 15 grudnia 2018
W programie: Legnica, Trzebnica, Wrocław.
Zaprasza ks. Łukasz Pondel, diecezjalny duszpasterz "Margaretek"
Informacje i zapisy : Jadwiga Adamczyk, tel: 660375142

Greccy kupcy
Szymon Modzelewski
Greccy kupcy

W śródziemnomorskiej gorączce handlu i wymiany uczestniczyli wszyscy: Grecy, Fenicjanie i Etruskowie, mieszkańcy Italii, Hiszpanii i Bliskiego Wschodu. Część greckich miast, takich jak Korynt i Egina, rozwijała się głównie dzięki handlowi i wytwórczości rzemieślniczej.