TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 07 Lipca 2020, 05:32
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 20(324)2010

Miłość i troska
ks. Andrzej Antoni Klimek
Miłość i troska

375. Kaliska, 21. Diecezjalna, w tych dwóch liczbach zawiera się trwające już od blisko czterech wieków pielgrzymowanie ludzi, którzy w porywie ducha decydują się, aby w sierpniu, z Kalisza i z wielu miejsc naszej diecezji, wyruszyć na pieszą pielgrzymkę.

Dziewięciu
Dziewięciu

W Kurii diecezjalnej odbyło się spotkanie z księdzem biskupem Edwardem Janiakiem. Nowego Ordynariusza naszej diecezji powitał ks. bp senior Stanisław Napierała i ks. bp senior Teofil Wilski. Ks. bp Janiak spotkał się także z pracownikami Kurii, redakcji Radia Rodzina oraz „Opiekuna”.

Bezinteresowność
ks. Piotr Bałoniak
Bezinteresowność

Wyspa Roosvelta leży pomiędzy Manhattanem a Brooklynem na East River. Można się tam dostać metrem F, albo tzw. powietrznym tramwajem. Wyspa dotychczas była znana głównie dzięki dużej ilości emerytów i chorych. Jednak już niedługo może być bardziej znana dzięki studentom...

Cudowne schody
ks. Andrzej Antoni Klimek
Cudowne schody

Ponad dwa tysiące motocyklistów zgromadziło się podczas jubieluszowego zlotu Salve u stóp Matki Bożej w Skalmierzycach. Najważniejsza była wspólna Eucharystia pod przewodnictwem ks. kanonika Sławomira Nowaka. Więcej w najbliższym numerze ,,Opiekuna“.

Dar praojców
Renata Jurowicz
Dar praojców

Od 10 do 17 czerwca br., w Dublinie, odbywał się 50. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Jego hasłem stały się słowa zaczerpnięte z Konstytucji dogmatycznej o Kościele: „Eucharystia: Wspólnota z Chrystusem i Nawzajem ze Sobą” (Lumen Gentium, 7).

Krzyż jest drogą
Anika Nawrocka
Krzyż jest drogą

We wtorek 10 lipca w siedzibie Radia „Rodzina” ksiądz biskup Stanisław Napierała poświęcił kaplicę, która będzie służyła pracownikom radia i gościom rozgłosni. Pierwszej w tym miejscu Mszy św. przewodniczył ks. Biskup Ordynariusz.

Papież podbił Wyspy
Papież podbił Wyspy

Było to na lotnisku JFK kilka lat temu. Obładowany bagażami na 40-dniowy pobyt, zmęczony długim lotem, bez elementarnej choćby znajomości języka, z napisanym na karteczce adresem księdza na Brooklynie, który miał mnie gościć, nie miałem innego wyjścia, jak stanąć w kolejce po taksówkę.

Między sensem a bezsensem
Między sensem a bezsensem

Przekroczenie progu dorosłości prowadzi ku założeniu rodziny. Dla biblijnych Hebrajczyków był to najważniejszy moment w ich życiu. Służyło ono spełnieniu podstawowego nakazu, jaki Stwórca powierzył człowiekowi: „bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię” (por. Rdz 1,28).

Echa poprzedniego numeru 20(325)
Echa poprzedniego numeru 20(325)

W ostrowskim odremontowanym domu elżbietanek 21 czerwca dziękowano za 130 lat obecności sióstr w Ostrowie Wielkopolskim, 60 lat istnienia Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Ośrodka i nowo otwarte przedszkole.

Felieton z dedykacją
ks. Andrzej Antoni Klimek
Felieton z dedykacją

Z chwilą, kiedy publicysta decyduje się na pisanie felietonów czy komentarzy, które mają ukazywać się cyklicznie w określonym odstępie czasu, bierze na siebie odpowiedzialne wyzwanie i musi być przygotowany na pewne strukturalne trudności, które prędzej czy później go dopadną. Odpowiedzialność polega międz

Na świeczniku 20(324)
Na świeczniku 20(324)

Jesienią tego roku swój jubileusz będzie świętował ksiądz biskup Stanisław Napierała. 5 października mija bowiem 30 lat od dnia jego sakry biskupiej w katedrze poznańskiej. Z tej okazji oddajemy do rąk Czytelników kolejny numer ,,Opiekuna“ z dodatkiem specjalnym, który w całości jest poświęcony szanownemu J

Zupa grzybowa
ks. Przemysław Hęciak
Zupa grzybowa

W dniach 2 i 3 października br.biskupi zgromadzili się na 359. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika. Treścią obrad były aktualne zadania duszpasterskie Kościoła w Polsce. 


Jasna i ta druga strona księży(ca) część LIV
Jeremiasz Uwiedziony
Jasna i ta druga strona księży(ca) część LIV

Objawienia Matki Bożej w sanktuarium w Gietrzwałdzie to jedyne w Polsce, które zostały oficjalnie uznane przez Kościół. Maryja zjawiła się tam po raz pierwszy 27 czerwca 1877 roku i była to środa, tak jak w tym roku. Pani Gietrzwałdzka prosiła o codzienne odmawianie różańca.

Haczyk
Katarzyna Smolińska
Haczyk

Jest takie cierpienie, wobec którego nawet najmądrzejszy człowiek czy kapłan jest bezradny i nie wie, co powiedzieć. Można je przyjąć na różne sposoby, ale można też patrząc na wielu ludzi przekonać się, że naśladowanie Jezusa w niesieniu krzyża jest możliwe...

Spotkanie ze sztuką
Spotkanie ze sztuką

W parafii pw. NMP Królowej Polski w Ostrowie Wlkp. odbyły się V Warsztaty Muzyki Chrześcijańskiej zorganizowane przez zespół i wspólnotę młodzieżową WOŁAM. Tegorocznym instruktorem został Piotr Kornaszewski. Warsztatowiczów gościła Szkoła Podstawowa nr 5.