Artykuły z wydania 6(699)2025
W Italii prawie wszyscy interesują się piłką nożną. Ale jak zauważyliście napisałem prawie, bo rzeczywiście nie wszyscy. A czy jest coś, czym interesują się wszyscy Włosi? Bardzo bym chciał, żeby tu chodziło o Pana Boga, no ale niestety tak nie jest.
Nie wiemy, dlaczego jest cierpienie, ale Bóg nam udowodnił, że chce tylko naszego dobra.
Mija właśnie 1000 lat od pierwszej koronacji polskiego władcy. Okres rządów Bolesława Chrobrego, bo oczywiście o nim mowa, to także czas pierwszych cudów w naszych dziejach. Oto drugi z nich.
Pani Ania Niezguła od trzeciej „wizyty kolędowej” w jej mieszkaniu regularnie przychodziła do kościoła w każdą niedzielę, z czego Mateusz się bardzo cieszył.
Kamień węgielny świątyni poświęcił Ojciec Święty podczas pielgrzymki na górę na Wyżynie Śląskiej, której nazwa związana jest z patronką kościoła w Wąsicach. Kim była św. Anna przedstawia figura znajdująca się w bocznym ołtarzu świątyni.
Młode osoby, które jeszcze nie mają dzieci, mogą być naprawdę zdezorientowane przez stawiane tezy na temat rodzicielstwa. Wytyczne, powoływanie się na badania psychologiczne, a także dane medyczne mogą wprowadzić poważne zamieszanie. Dlaczego?
To już dwa tygodnie na szlaku i wszystko jest bardzo dobre: modlitwa, samotność, spotkania… Wszystko! No może oprócz jajecznicy.
Zaczynaliśmy od pisma obrazkowego (mówiąc w dużym skrócie) i idąc przez kunsztowną sztukę kaligrafii, znów dochodzimy do pisma pełnego symboli i obrazków. Czy historia pisma zatoczyła koło? Co będzie dalej?
Przedłożona przez uciekinierów z Jerozolimy Antiochowi relacja wywołała zamierzony przez nich efekt: gniew władcy. I choć ten nigdy nie jest dobrym doradcą, to jednak stanął u podstaw decyzji monarchy. Wprawdzie poprzedziła ją narada przyjaciół króla i dowódców jego wojsk, ale jej wynik zdawał się być z góry przesądzony.
Papież w encyklice Veritatis splendor wyjaśnił, jaki jest najwyższy, najważniejszy cel życia człowieka i co trzeba zrobić, by zdobyć doskonałą wolność.
„Tak, jak pości nasz brzuch, tak musi pościć i język. Niech się powstrzyma do obmowy, od kłamstwa, od obelg. Podobnie niechaj poszczą i oczy: nie oglądajmy rzeczy niepotrzebnych, niech też nasz wzrok nie grzeszy swawolą” - tak św. Doroteusz postrzegał post. Ten chrześcijański mnich twierdził, że post to dziesięcina oddawana Bogu. Więc jak to jest z tą dziesięciną?
Anna Jantar była wtedy u szczytu kariery, jej piosenki nuciła cała Polska, a ona wracała z półrocznej trasy koncertowej w Stanach Zjednoczonych. Nikt nie spodziewał się takiego zakończenia lotu, zostawiła męża i córkę Natalię.
Dn 9, 4b-10; Ps 79; Łk 6, 36-38. Jezus wyjaśnia nam, że każdy znajdzie się kiedyś „u siebie”.
Rdz 15, 5-12.17-18; Ps 27; Flp 3, 17-4,1; Łk 9, 28b-36. Dobrze jest słyszeć Boga i wiedzieć, że On też słucha. Szczególnie kiedy przychodzi cierpienie lub zbliża się śmierć.
W niektórych sytuacjach pożądany, w innych może być nietaktem. Jedni o jego proszą, inni sobie go nie życzą. Jedno jest pewne – jest wszechobecny w naszym życiu. Chodzi o komentarz.
Zapiski pielgrzymów odwiedzających Ziemię Świętą na przestrzeni wieków dostarczają bezcennej wiedzy na temat Nazaretu i kultu św. Józefa.
Crosspost – to nie błąd! Nie chodzi tu o crossfit, czyli intensywny trening siłowy, choć skojarzenie może być trafne. W tym przypadku również mowa o treningu, ale wielkopostnym – z udziałem mistrza, który pomoże zadbać o wzrost duchowy, umocnić relacje i zadbać o rozwój fizyczny.
- Wasza modlitwa jest dla mnie źródłem pewności, że ktoś za mnie modli się, że stoi za moją posługą kapłańską i biskupią – mówił bp Łukasz Buzun podczas IV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolatu Margaretka do św. Józefa.
W kościele parafialnym w ołtarzu bocznym znajduje się obraz św. Agaty. Chociaż wspomnienie liturgiczne św. Agaty obchodzone jest 5 lutego, to stało się już tradycją w naszej wspólnocie, że uroczysta Suma odpustowa ku jej czci sprawowana jest w niedzielę. W tym roku przypadła 9 lutego.
- Dzisiaj potrzebujemy dobrego rozpoznania naszych czasów. Proszę szukajmy do czego Jezus zaprasza Kościół dzisiaj, bo to jest fundamentalna sprawa naszej misji – mówił biskup kaliski Damian Bryl 22 lutego do prezesów parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej diecezji kaliskiej.