TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 06 Lipca 2020, 15:30
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Patriotyzm gospodarczy - ks. Paweł Guździoł

Patriotyzm gospodarczy

W naszej polskiej tradycji patriotyzm kojarzony jest głównie z gotowością oddania życia za Ojczyznę. Związane jest to na pewno z historią naszej Ojczyzny i różnymi wydarzeniami, które zagrażały niepodległości wraz z jej odebraniem. Historia też nas uczy, że w obliczu zagrożeń ten duch patriotyczny wzrastał i prowadził do heroicznych postaw. Więcej w nas ducha romantycznego gotowego do wielkich zrywów, niż gotowości do codziennej solidnej pracy w duchu pozytywistycznym. Warto więc spojrzeć na ten inny aspekt patriotyzmu, który polega na ekonomicznym i gospodarczym wspieraniu Ojczyzny. Nie tylko szabla i szarża na koniu są ważne, ale też solidna i uczciwa praca oraz wspieranie gospodarki.
Przejawem patriotyzmu jest na pewno płacenie podatków. Zazwyczaj przeciętni obywatele wywiązują się z tego obowiązku, gdyż nie mają zbyt wielkiego pola manewru. Chyba, że nie ujawniają swoich dochodów, co jest niezgodne z prawem. Postawą naganną jest natomiast uciekanie do rajów podatkowych i unikanie płacenia podatków we własnym kraju. Problem polega jednak na tym, że w wielu sytuacjach jest to zgodne z prawem. Pozostaje więc tylko apelowanie o godną postawę, jeśli mamy do czynienia z konkretnymi osobami. W przypadku koncernów międzynarodowych trudno jest sprecyzować, gdzie powinni płacić podatki, gdyż nie są związani tylko z jednym krajem i dla zwiększenia zysków wybierają kraj, który oferuje najkorzystniejsze warunki.
Współczesny patriotyzm gospodarczy musi być osadzony w realiach globalizacji i integracji. Niemożliwe jest całkowite odcięcie się od zagranicznego kapitału, zwłaszcza, gdy rodzimy kapitał nie jest na tyle zasobny, by w oparciu o niego można było budować potęgę gospodarczą własnego kraju. Najważniejsze jest jednak to, by ten obcy kapitał pracował na dobrobyt obywateli państwa, do którego został sprowadzony. Dopuszczenie więc obcego kapitału jest zgodne z duchem patriotyzmu i często nawet konieczne.
Umowy związane z wielkim kapitałem może tak do końca od nas nie zależą. Warto więc pomyśleć, jak każdy z nas może wykazać się patriotyzmem gospodarczym. Wspieranie rodzimej gospodarki może polegać na nabywaniu naszych produktów. Pamiętam czasy, gdy wszystko, co było dobre i modne, pochodziło z zachodu. Może jeszcze w wielu z nas pokutuje ta mentalność, że nie warto kupować naszych produktów. Trzeba też rozsądnie podejść do sprawy i stwierdzić, że w niektórych dziedzinach naszych produktów w ogóle nie ma. Ktoś może w duchu patriotyzmu bojkotować wielkie supermarkety i zaopatrywać się w małych sklepikach osiedlowych, choć często właściciele tych sklepików biorą towar z tych marketów. Dla każdego też istotna jest cena towaru i jego jakość. Polskie pochodzenie danego produktu, w sytuacji gdy różnica jakościowa nie jest zauważalna, powinno być istotne dla konsumenta w polskim sklepie.
Tylko tak naprawdę nie zawsze można być pewnym do końca, czy produkt jest nasz i przede wszystkim, czy nabywanie go wspiera naszą gospodarkę. Nawet produkty zaopatrzone etykietką „dobre, bo polskie”, nie zawsze muszą być lepsze od podobnych bez tej etykietki. Interesująca jest więc w tym przypadku specjalna aplikacja „Pola”, która została stworzona przez Klub Jagielloński. Dzięki niej na podstawie kodu kreskowego nie tylko dowiemy się, czy dany produkt ma w sobie udział polskiego kapitału, ale też czy na przykład jest w Polsce produkowany albo czy inwestuje jakoś w rozwój regionu, badań, technologii. Nie musi to być główne kryterium w wyborze produktu ale może być pomocne. Patriotyzm gospodarczy nie jest tylko teoretycznym rozważaniem, ale jest konkretnym zachowaniem i sposobem życia.

ks. Paweł Guździoł

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!