Mamy trzy mamy! O relacji pomiędzy nimi
„Ma-ma” - jedno z pierwszych słów, jakie wypowiada każde niemowlę. W późniejszych okresach zwroty „mamo”, „mamusiu” przewijają się każdego dnia i adresowane są do bardzo ważnych osób. Osób?
Mówi się, że mamę ma się tylko jedną. To prawda, należy jednak pamiętać, że oprócz matki rodzonej w naszym życiu są również obecne Matka Boża i matka chrzestna. Każda z nich spełnia inną funkcję, mają jednak cechy wspólne m.in. są kochające, troskliwe i pełne ciepła. Zastanawiałeś się, co wyróżnia te kobiety?
Zanim przyszliśmy na świat rodzona mama nosiła nas pod swoim sercem, dbała o dostarczanie wartościowego pożywienia, unikała nadmiernego wysiłku fizycznego, aby nas chronić. Po porodzie zaspokajała wszystkie biologiczne potrzeby, zapewniała prawidłowy rozwój społeczny i zaszczepiła dobre wartości. To ona uczyła nas znaku krzyża, modlitw, jako pierwsza wraz z tatą opowiadała o Bogu. Pełna wrażliwości i empatii mama po dziś dzień pociesza, przytula, radzi, pomaga. Skąd ona to wszystko umie? Uczyła się zapewne obserwując swoją matkę i inne kobiety, niemniej jednak wzorowała się na Matce Boga - Maryi.
Maryja jako matka wykazała dużą gotowość do służby (służyła ciężarnej krewnej Elżbiecie, rodzinie, wspólnocie). Była wytrwała jak podczas cudu w Kanie Galilejskiej: gdy poinformowała Jezusa o braku wina, pomimo że otrzymała odpowiedź: „Czyż to moja lub twoja sprawa, niewiasto?”, to jednak poprosiła sługi: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Obecnie matki mogą wzorować się na niej i ingerować mądrze, z wyczuciem i delikatnością, wiarą w możliwości dziecka. Niekiedy macierzyństwo wiąże się też z cierpieniem - Maryja usłyszała w proroctwie: „Twoje serce miecz przeniknie”, co wypełniło się, gdy doznawała bólu na Golgocie, widząc umęczonego i umierającego Syna. Nie załamała się jednak w obliczu matczynej tragedii. Nawet wtedy z pokorą i posłuszeństwem wysłuchała woli Jezusa, stając się Matką Jana: („Niewiasto, oto syn Twój”), a zarazem matką wszystkich uczniów, czyli też nas. Szczególną matczyną troską otacza osoby konsekrowane, powołane do pójścia za Chrystusem oraz osoby, które utraciły matkę ziemską. Jak Maryja cała była dla Chrystusa, tak teraz jest cała dla nas, wyprasza nam łaski i udziela wsparcia na drodze do zbawienia, przypominając w objawieniach, jaką moc ma modlitwa i post. Modlitwę kierowaną do Boga poprzez Różaniec rozważamy jakby jej sercem. Jest wzorem matki, która ukazuje jak rozwijać się z dobrego na lepsze.
Jest jeszcze mama chrzestna - towarzyszy dziecku na drodze do pełnej dojrzałości duchowej poprzez bycie świadkiem przyjęcia sakramentów świętych: chrztu, bierzmowania, małżeństwa czy kapłaństwa. Modli się za chrześniaka, swoim życiem daje dobry przykład. Budzi zaufanie w dziecku i niesie radość, ucząc je miłości do życia.
Wszystkie mamy posiadają wiele zadań i są opoką w życiu dziecka. W maju, szczególnym pod wieloma względami (większość państw świętuje Dzień Matki właśnie w maju, z Maryją spotykamy się w pięknych nabożeństwach majowych, matki chrzestne pełnią swoje funkcje podczas I Komunii Świętych chrześniaków), okazujmy należny szacunek i miłość naszym trzem matkom.
Kinga Motyl
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!