Festiwal życia 2024
Nie masz jeszcze planów na wakacje? Zastanawiasz się, gdzie możesz naładować baterie, ciekawie spędzić czas i poznać radosnych ludzi, a jednocześnie mieć przestrzeń do budowania relacji z Panem Bogiem? Od 8 do 14 lipca odbędzie się Festiwal Życia w Kokotku. Kokotek to tak naprawdę dzielnica Lublińca (miasta w województwie śląskim) położona w bliskości lasów i stawów. Od 2018 roku corocznie odbywa się tam festiwal, będący wydarzeniem katolickim otwartym na różne osoby w wieku od 15 do 35 lat, młode małżeństwa i rodziny, a także na osoby poszukujące swojego miejsca w świecie.
Pomimo niedługiego stażu Festiwal Życia zyskał już miano największego chrześcijańskiego festiwalu dla młodzieży w Polsce. Jego siła tkwi w wyjściu naprzeciw preferencjom współczesnej młodzieży - łączy bowiem rozrywkę z przestrzenią do uwielbienia Boga. Tydzień koncertów, warsztatów, konferencji, a oprócz tego Msze Święte, plenerowe nabożeństwa i całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu. Ta różnorodność sprawia, że każdy odnajdzie tam coś dla siebie. Jedną z istotniejszych kwestii każdego festiwalu są doznania muzyczne. Na scenie Festiwalu Życia gościli m.in. zespół Luxtorpeda, Kuba Badach, TRIBBS czy Kamil Bednarek. W tym roku będą to Mesajah i C-Bool. Ponadto w efekcie prac przy corocznej oprawie muzycznej festiwalu powstał zespół 3 DNI 3 NOCE, który stworzył przepiękny utwór - hymn pt. Modlitwa Estery (treść każdej edycji festiwalu oparta jest o inną postać biblijną – obecnie jest nią św. Estera). Festiwal oprócz okazji do zabawy daje przestrzeń do refleksji nad różnymi sytuacjami życiowymi, z jakimi spotykają się wszyscy ludzie. O prelekcje proszeni są znani i lubiani ze świata mediów. W tym roku swoim świadectwem podzielą się Edyta i Łukasz Golcowie. We wcześniejszych edycjach posłuchać można było np. prelekcji Moniki i Marcina Gomułków (Początek Wieczności), Wojciecha Modesta Amaro, Moniki Hoffman-Piszory czy Jasia Meli.
Uczestnicy festiwalu czasem dzielą się na mniejsze grupy, aby wziąć udział w zajęciach tematycznych. Spośród oferty 26 zróżnicowanych warsztatów wybierają chociażby te dotyczące prezentacji i storytellingu, kalisteniki, tańca argentyńskiego, decoupage’u. Propozycją dla uczestników zagranicznych są warsztaty na temat przyjaźni prowadzone w języku angielskim przez siostry zakonne z Miami na Florydzie. Co warto podkreślić, wakacyjnego klimatu dodaje fakt, że uczestnicy festiwalu nocują pod namiotami, a dla tych, którzy kochają jeszcze większe wrażenia polecany jest ekstremalnie przełajowy Bieg Festiwalowicza przez błoto, wodę i inne przeszkody.
Wstęp na Festiwal Życia jest biletowany (wejściówki sprzedawane są głównie on-line). Można kupić karnet od razu na siedem dni festiwalu, można na jeden dzień, a nawet na wieczór. Dla pracujących dobrym rozwiązaniem będzie karnet weekendowy. Dołączyć można indywidualnie bądź poprzez rejestrację grupy osób. Opcji jest sporo. Festiwal Życia to wydarzenie międzydiecezjalne i angażujące różne zakony. W tym roku współorganizowany jest przez Prowincję Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, trzy archidiecezje oraz cztery diecezje. Od 2023 roku patronat honorowy nad festiwalem objęła Konferencja Episkopatu Polski.
Kinga Motyl
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!