TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 16 Kwietnia 2024, 07:18
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Ze św. Józefem do Maryi - rozmowa Opiekuna

Ze św. Józefem do Maryi

ks. Rybak i ks. Grzęda

O diecezjalnej pieszej pielgrzymce na Jasną Górę wyruszającej w tym roku z hasłem „Wolność” w rozmowie z ks. Rafałem Grzędą, jej nowym kierownikiem i doświadczonym pielgrzymem.

Każda pielgrzymka ma swoje hasło, które odzwierciedla potem jej przesłanie w konferencjach. Zacznijmy od tego, jak brzmi ono w tym roku?
Ks. Rafał Grzęda: W tym roku pielgrzymujemy pod hasłem „Wolność”, które wpisuje się w ogólnopolski program ukierunkowany na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Pielgrzymując dziękujemy Bogu za odzyskaną wolność. Na spotkaniach kierowników pielgrzymek, w których uczestniczyliśmy z ks. Szymonem Rybakiem, akcentowano, by na trasie podczas konferencji podkreślić odzyskanie przez Polskę niepodległości i to, że pielgrzymka to jest też akt wolnościowy. Dodatkowo w nasze pielgrzymowanie wpisuje się oczywiście Nadzwyczajny Rok św. Józefa.

Kto więc poprowadzi konferencje, czyli został wybrany ojcem duchownym pielgrzymki?
Ojcem duchownym pielgrzymki będzie ks. Łukasz Skoracki, były dyrektor Radia Rodzina, a od 1 lipca wikariusz w parafii Ducha Świętego w Ostrowie Wielkopolskim. W czasie konferencji będzie podkreślał, że św. Józef, mimo że całkowicie pozwolił prowadzić się Bogu, to jednak w swojej misji był wolny.

Czy będą jeszcze jakieś akcenty józefowe w związku z trwającym właśnie nadzwyczajnym rokiem?
To, co będzie podkreślało aspekt roku św. Józefa oprócz konferencji to fakt, że wejdziemy na Jasną Górę z obrazem św. Józefa, z tym samym, który peregrynował po wszystkich parafiach naszej diecezji i teraz jest w kaplicy kaliskiego seminarium. Poniesie go grupa z kaliskiej bazyliki. To będzie symboliczne przyjście św. Józefa do Maryi, czyli z narodowego sanktuarium św. Józefa do narodowego sanktuarium Matki Bożej.

Są na pielgrzymce momenty, w których uczestniczą nie tylko pielgrzymi. Na co szczególnie chciałby Ksiądz zaprosić naszych Czytelników?
Na pielgrzymce będą stałe punkty, na które chcemy zaprosić Czytelników „Opiekuna”. W piątek, 10 sierpnia o godz. 20 rozpocznie się nabożeństwo pokutne w Lututowie, gdyż pielgrzymka ma przede wszystkim wymiar duchowy. Patrząc od strony kapłanów, którzy posługują wtedy w konfesjonale, to jest jeden z najpiękniejszych momentów pielgrzymki, kiedy pielgrzymi mogą doświadczyć miłości i miłosierdzia Boga. Podczas nabożeństwa będzie nam także towarzyszył obraz św. Józefa. Patrząc na przykład Świętej Rodziny chcemy zobaczyć, jak wygląda życie naszych rodzin,  odnaleźć podobieństwa w życiu Jezusa, św. Józefa i Matki Bożej.

Co jeszcze czeka nie tylko na pielgrzymów na tegorocznej pielgrzymce?
W kolejny dzień o godzinie 19.30 na rynku w Wieluniu odbędzie się koncert uwielbienia. Dzięki życzliwości pana burmistrza, kolejny rok będziemy mogli „zarażać” pielgrzymką mieszkańców tego miasta.
Ponadto w zeszłym roku ks. Rafał Kopis, poprzedni kierownik, rozeznając intencje szczególnie do modlitwy różańcowej, zauważył iż większość ludzi młodych idących na pielgrzymkę, modli się o to, by Bóg postawił na ich drodze drugą osobę, która spędzi z nimi resztę życia. Dlatego postanowił, że jeden dzień będzie poświęcony modlitwie o dobrego męża i dobrą żonę, podobnie będzie w tym roku łącznie z konferencją ks. Łukasza i Eucharystią.

Gdzie w tym roku będzie odprawiana Msza Święta dla całej naszej pielgrzymki?
Wracamy do tradycyjnego miejsca połączenia całej pielgrzymki, czyli do Kłobucka. Tej Mszy św. nie da się opisać słowami. Pielgrzymi doświadczają wtedy niesamowitej radości. Jesteśmy ok. 20 kilometrów od Matki Bożej Jasnogórskiej, ale już czujemy, że ona jest blisko i nas jednoczy. Podczas Mszy św. towarzyszy nam Ks. Biskup, a więc jedność naszej pielgrzymki jest wyrażona także przez osobę pasterza, który przewodzi modlitwie.

Większość pielgrzymów po dotarciu na Jasną Górę następnego dnia wraca do domu. A co z pielgrzymami pozostającymi na Jasnej Górze w Częstochowie?
To, co jest szczególne dla naszej pielgrzymki, to ten świąteczny czas, które spędzamy u Matki Bożej na Jasnej Górze. Z jednej strony to czas na odpoczynek, a z drugiej czas modlitwy i osobistego spotkania z Matką Bożą.
W uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia przeżywamy Mszę św. w kaplicy Cudownego Obrazu, której jak co roku będzie przewodniczył ks. Jacek Plota, kustosz sanktuarium Świętego  Józefa w Kaliszu.
Oczywiście podczas pielgrzymki będą nam towarzyszyć nasi księża biskupi. Najpierw na Lisie pielgrzymów będzie żegnał ks. bp Stanisław Napierała, na Jasnej Górze i w Kłobucku będzie obecny ks. bp Łukasz Buzun, a w Kaliszu będzie nas witał ks. bp Edward Janiak.

Z tego, co Ksiądz mówi wynika, że wiele razy sam pielgrzymował pieszo na spotkanie z Panią Jasnogórską.
W młodości pielgrzymowałem z grupą katedralną około 10 razy. Później było doświadczenie grupy brązowej z Ostrowa Wielkopolskiego, następnie grupa turkusowa z parafii pw. św. Gotarda, a w zeszłym roku byliśmy wspólnie z ks. Szymonem Rybakiem na pielgrzymce jako pomocnicy ks. Rafała Kopisa. W tym roku razem z ks. Szymonem pierwszy raz będziemy prowadzić kaliską pielgrzymkę i czuwać nad jej organizacją i przebiegiem.

Już nie jako kierownik, ale ten, który ma doświadczenie pielgrzymowania, jak Ksiądz zachęciłby kogoś, kto zastanawia się nad udziałem w pielgrzymce?
Wiem, że najtrudniej pierwszy raz podjąć decyzję o uczestnictwie w pielgrzymce, wtedy jest wiele wątpliwości, szczególnie jeśli chodzi o kondycję fizyczną. Patrząc na grupy pielgrzymkowe widzimy, że wielu pielgrzymów to osoby, które starają się co roku uczestniczyć w pielgrzymce i właśnie ich świadectwo skłania bardzo często niezdecydowanych. Jeżeli ktoś dysponuje wolnym czasem w sierpniu to zapraszam do pójścia na diecezjalną pielgrzymkę, przede wszystkim pod kątem przeżyć duchowych. Jest to czas, który pozwala zmierzyć się ze swoimi słabościami, doświadczyć wspólnoty i piękna Kościoła.

Tym, którzy nie będą mogli wyruszyć na pielgrzymkowy szlak, proponuję udział w grupie złotej, którą jak zawsze organizujemy wspólnie z Diecezjalnym Radiem Rodzina. Pielgrzymi duchowi będą spotykać się na Apelach Jasnogórskich codziennie podczas trwania pielgrzymki o godzinie 20.30 w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Zapisać można się za pośrednictwem naszego Radia. Do zobaczenia na pielgrzymim szlaku.

Rozmawiała Renata Jurowicz

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!