TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 06 Lipca 2020, 15:25
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Społeczny charakter miłosierdzia

Społeczny charakter miłosierdzia

Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia został zakończony, ale nie może zakończyć się to wszystko, co było celebrowane w Roku Świętym. „Miłosierdzie nie może być bowiem epizodem w życiu Kościoła, lecz stanowi jego życie, czyniąc widoczną i namacalną głęboką prawdę Ewangelii. Wszystko objawia się w miłosierdziu; wszystko znajduje rozwiązanie w miłosiernej miłości Ojca”.

Tak właśnie mówi papież Franciszek w Liście apostolskim Misericordia et misera wydanym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. W tym też liście podkreśla, że miłosierdzie ma charakter społeczny, który wymaga, aby nie pozostawać biernym i odrzucić obojętność i hipokryzję tego świata. Trzeba dążyć do tego, aby wszystkie plany i projekty nie pozostały martwą literą. Potrzebne jest też otwarcie na Ducha Świętego, który ma nam pomóc abyśmy byli gotowi podjąć konkretne działania na rzecz sprawiedliwości i godności życia, żeby te hasła nie pozostały okolicznościowymi frazesami.
Okres świąteczny, który niedawno minął był na pewno okazją do wielu gestów miłosierdzia, gdyż jak zwykle w tym czasie jest wiele akcji na szeroką skalę popartych reklamą medialną, a także różne akcje lokalne, parafialne mające na celu pomoc potrzebującym. W tym czasie też otwartość ludzkich serc wzrasta, gdyż cały klimat świąteczny do tego nastraja. Ale tak jak mówi papież, miłosierdzie nie może być tylko epizodem. Jeden znajomy psychiatra, co prawda ateista, stwierdził, że taka okazyjna pomoc biednym to też próba zagłuszenia sumienia albo samodowartościowanie. Dając datek na jakiś cel czuję się lepiej, bo pomogłem i popadam w pychę albo też tą pomocą zagłuszam moje sumienie i nie robię nic więcej, aby zmienić sytuację i stan rzeczy. Może to nieco uproszczony sposób myślenia, ale na pewno oddaje nasze schematy myślowe i zachowania. Dlatego papież wzywa do tworzenia i rozwijania kultury miłosierdzia, która ma polegać na odkryciu spotkania z innymi, „w której nikt nie patrzy na innych obojętnie lub odwraca wzrok, gdy widzi cierpienie innych”.
W tej kulturze miłosierdzia wciąż podstawą pozostają uczynki miłosierdzia co do duszy i co do ciała. Człowiek jest istotą duchowo - cielesną i miłosierdzie nie może być tylko skierowane na zaspokojenie potrzeb cielesnych, nie można zapominać o sferze duchowej. Czasami pomoc biednym polegająca tylko na materialnym wsparciu bez okazania im szacunku jest niezwykle bolesna. Nigdy nie można zapominać o godności drugiego człowieka, tym bardziej wtedy gdy jest biedny. Ten społeczny charakter miłosierdzia ukazany przez papieża Franciszka jest nawiązaniem do nauczania papieża Pawła VI, który mówił o potrzebie budowania cywilizacji miłości. Drogą do cywilizacji miłości jest kultura miłosierdzia, która zgodnie ze słowami papieża Franciszka musi się opierać na pięciu filarach: „odkryciu spotkania z innymi”, „wytrwałej modlitwie”, „uległej otwartości na działanie Ducha”, „znajomości życia świętych” i „konkretnej bliskości w stosunku do ubogich”. Można powiedzieć, że są to konkretne wskazania do tego aby rozpowszechniać kulturę miłosierdzia i sprawić, aby miłosierdzie nie było tylko epizodem, ale pełnią życia Kościoła.
Jako dalszy konkretny znak kończącego się Nadzwyczajnego Roku Świętego, papież ustanowił Światowy Dzień Ubogich, który ma być obchodzony w całym Kościele w XXXIII Niedzielę Zwykłą, czyli przed uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Dzień ten ma się stać „autentyczną formą nowej ewangelizacji”, prowadzącej do odnowienia oblicza Kościoła „w jego odwiecznym dziele nawrócenia duszpasterskiego, aby był świadkiem miłosierdzia”.

ks. Paweł Guździoł

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!