TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 24 Października 2020, 17:15
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Protesty i manifestacje

Nauka Społeczna Kościoła

Protesty i manifestacje

Bardzo ważnym wyznacznikiem demokracji jest wolność słowa. Polega ona na możliwości wyrażania swojego zdania w wolny i nieograniczony sposób. Wolność słowa dotyczy prasy i innych mediów, które mogą przekazywać wszystkie informacje bez ograniczeń.

Odwołując się do naszych doświadczeń, wolność słowa wyklucza zewnętrzną cenzurę, która kiedyś decydowała, co można publikować albo o czym mówić. Pewne tematy, czy wiadomości były całkowicie zakazane. Brak zewnętrznej cenzury zobowiązuje jednak do autocenzury, czyli do samooceny, czy pewne materiały albo wiadomości mogą być publikowane. Pierwszym kryterium tej autocenzury jest prawda. Wolność słowa nie upoważnia do przekazywania kłamstwa. Jako kłamstwo należy też ocenić przekazywanie cząstkowej prawdy, która może prowadzić do fałszywych i nieprawdziwych wniosków. Niestety dzisiaj jest to jedna z metod niektórych dziennikarzy, którzy manipulują wiadomościami, a nawet wypowiedziami innych osób, przekazując je tylko cząstkowo. W efekcie odbiorca takich wiadomości nie wyciągnie swoich obiektywnych wniosków, tylko dotrze do tego, do czego dziennikarz chciał, by dotarł. Jest to jedno z największych nadużyć wolności słowa.
Idąc dalej po linii wolności słowa, można tu zawrzeć także prawo do organizowania manifestacji i protestów, które są podstawowym prawem wolności obywatelskich. W ostatnim czasie tych manifestacji i protestów było bardzo dużo. Fakt ten niektórzy będą uzsadniać, że przecież jest bardzo źle i stąd protesty i manifestacje. Żeby jednak wyciągnąć takie wnioski, w duchu demokracji należy obiektywnie ocenić postulaty i ilość manifestujących. Inny wniosek, który jest bardzo istotny, to stwierdzenie, iż takie manifestacje mogą się odbywać bez przeszkód, bo to świadczy o wysokim poziomie demokracji w naszym państwie. Tylko w państwie demokratycznym prawo do manifestacji nie jest ograniczane, bo należy do podstawowych praw obywatelskich.
Mając określone prawa nie można zapomnieć o odpowiedzialnym korzystaniu z tych praw. Tak więc prawo do manifestowania będące jednym z podstawowych praw obywatelskich nie może też być nadużywane. W zasadzie nie ma tygodnia, żeby nie było manifestacji i trudno już zrozumieć, jaki mają cel. Niektórzy z uczestników pytani, dlaczego manifestują, nie potrafili sprecyzować, co jest ich celem. Manifestowanie dla manifestowania, protest dla protestu, tylko czy to jest dojrzała demokracja. Można mieć wiele wątpliwości, co do systemu demokratycznego, ale obecnie chyba nie ma lepszego. Funkcjonowanie tego systemu wiąże się jednak z dojrzałością obywateli i prawdziwą odpowiedzialnością. Jan Paweł II przemawiając 11 czerwca 1999 roku w Sejmie Rzeczypospolitej do obu izb powiedział: „Historia uczy, że demokracja bez  wartości łatwo przemienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm”. Słowa te zawarte już w Encyklice Centesimus annus wyrażają rozsądne i odpowiedzialne podejście Kościoła do demokracji. Dzisiejsza demokracja europejska oparta tylko na zasadzie wolności i równości niesienie niebezpieczeństwo utraty wielkich wartości. Pierwszą taką wartością jest człowiek jako osoba od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci. Jeżeli wykluczymy tę wartość, to normalne, że na równi będzie traktowane prawo wolności słowa, prawo wolności do manifestowania i prawo wolności do zabijania.

ks. Paweł Guździoł

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!