TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 06 Lipca 2020, 13:37
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Nowy totalitaryzm

Nauka Społeczna Kościoła

Nowy totalitaryzm

Absurdy poprawności politycznej mogą nas nieraz śmieszyć, ale są też takie, które powinny nas przerażać. Ostatnio we Francji zatwierdzono prawo, które zakazuje jakiegolwiek działania antyaborcyjnego. Jeżeli ktoś będzie próbował odwieść kobietę od zamiaru dokonania aborcji, zostanie za to ukarany.

Także wyrażanie negatywnych opinii i mówienie o szkodliwości aborcji jest zakazane. W ten sposób przekroczono kolejny próg totalitaryzmu. Mamy do czynienia z sytuacją, w której państwo nie tylko zezwala na czynienie zła, ale do tego wręcz obliguje, natomiast czynienie dobra uważa za wykroczenie. Przypomnę, że tym państwem jest Francja, która szczycąc się głosi swoje rewolucyjne hasło: „Liberté-Égalité-Fraternité - Wolność – Równość – Braterstwo”. W dzisiejszym zliberalizowanym świecie wolność w czynieniu zła stała się czymś normalnym, bo to jest wolność, ale w tym wypadku ogranicza się wolność do czynienia dobra. Zabrania się wypowiadania negatywnie na temat aborcji, czyli ogranicza się wolność słowa i to w państwie demokratycznym. Tak na marginesie, to ciekawe, że nikt w parlamencie tego nie zauważył, żaden z komisarzy europejskich nie zaprotestował przeciwko jawnemu ograniczaniu wolności. Pewnie wszyscy wychodzą z założenia, że gdzie, jak gdzie, ale we Francji demokracja nie może być zagrożona.
Przekraczanie kolejnych progów prowadzących do totalitaryzmu zdarza się coraz częściej. Przypomnijmy choćby decyzje Najwyższego Sądu USA, który nakazał wszystkim stanom zalegalizowanie i uznanie małżeństw między osobami tej samej płci. Podobnie Parlament francuski zatwierdził prawo „małżeństwo dla wszystkich”, w którym zabronił urzędnikom państwowym korzystania z klauzuli sumienia, gdyby nie chcieli asystować przy małżeństwach homoseksualnych. Niedawno przypadek z Włoch, gdzie w Rzymie w szpitalu San Camillo ogłoszono konkurs na przyjęcie nowych lekarzy i jednym z wymogów było to, że akceptują aborcję i będą jej dokonywali bez żadnych obiekcji. W Treviso natomiast przy zatrudnieniu nowych biologów był wymóg, że nie mają nic przeciwko zapłodnieniu pozaustrojowemu. W takim wypadku lekarz, czy biolog kierujący się wartościami chrześcijańskimi nie może pracować, jest dyskryminowany ze względu na swoje przekonania.
Wartości i przekonania religijne oraz moralne są sprawą prywatną i indywidualną, jak najbardziej, ale każdy, kto kieruje się tymi wartościami musi mieć wolność do przestrzegania ich we wszystkich częściach swego codziennego życia, w domu, pracy i życiu społecznym. Różne projekty prawa, nad którymi się dyskutuje w państwach, a także w Parlamencie europejskim przekraczają kolejne progi prowadząc do totalitaryzmu, w którym nakazuje się czynić rzeczy niezgodne z naszym sumieniem i systemem wartości, który przez tysiąclecia stanowił fundament kultury europejskiej.
W Polsce ten proces na razie został zatrzymany, ale tendencja w Unii Europejskiej zmierza do tworzenia praw i przepisów, które będą nakazywały zabijanie i demoralizowanie dzieci przez programy edukacyjne, w których homoseksualizm jest przedstawiany jako coś naturalnego i normalnego. Wszystko idzie w tym kierunku, że państwa mogą tworzyć prawa, w których dziennikarze, lekarze, nauczyciele, aptekarze i pielęgniarki będą zobowiązani do robienia tego, z czym nie zgadzają się w sumieniu i co jest złem.
Mieliśmy w Europie doświadczenie nazizmu, faszyzmu i stalinizmu, ale czy liberalna demokracja nie tworzy nowej formy totalitaryzmu?

ks. Paweł Guździoł

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!