TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 26 Czerwca 2026, 13:04
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Noc Ducha Świętego

Noc Ducha Świętego

23 maja w wigilię Zesłania Ducha Świętego parafia Bożego Ciała przeżywała Noc Ducha Świętego. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 20.00, wierni zgromadzili się w świątyni na uwielbieniu.

Przed Najświętszym Sakramentem modlitwę prowadziła wspólnota Galilea z Kalisza. O godz. 21.00 licznie przybyli parafianie wyruszyli w Drogę Światła, by wyrazić radość ze zmartwychwstania Pańskiego. Od Paschału, po trzykrotnym śpiewie „Światło Chrystusa”, tak jak podczas Wigilii Paschalnej uczestnicy procesji odpalali swoje świece jako symbol przyjęcia radości ze zmartwychwstania. Jak zaznaczył ks. Patryk Rutkowski, wikariusz parafii liczba uczestników przerosła oczekiwania. W Drodze uczestniczyło ponad 200 osób, w tym między innymi harcerze z Nowych Skalmierzyc, którzy nieśli pochodnie symbolizujące światłość i radość. W procesję wyruszyli także ministranci wraz ze swoimi rodzicami.

– Idąc w procesji Drogi Światła chcieliśmy wyrazić radość nieba i ziemi z faktu zmartwychwstania, dlatego też rodzice ministrantów i dzieci ze scholki szli niosąc relikwie świętych, które są w parafii. A było ich aż 11, a wśród nich m.in. relikwie Dzieci Fatimskich, św. Carlo Acutisa i św. brata Andrzeja z Montrealu – podkreślił ks. Rutkowski. Na trasie Drogi Światła rozbrzmiewały radosne śpiewy o zmartwychwstaniu i rozważania 14 stacji przedstawiających wydarzenia po zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa aż do zesłania Ducha Świętego. – Poprzez treść rozważań chcieliśmy ukazać radość z zmartwychwstania i wlać do naszego życia nadzieję, żeby każdy poczuł, że dzięki Chrystusowi, dzięki Zmartwychwstaniu mamy tę nadzieję i możemy iść naprzód pomimo problemów i przeciwności, które w życiu nieraz się zdarzają  – zaznaczył ks. wikariusz.

Droga prowadziła od Sanktuarium Bożego Ciała przez ulice miasta. Ostatnia stacja była w sanktuarium, gdzie odśpiewany został hymn do Ducha Świętego: „O Stworzycielu, Duchu, przyjdź”, po czym wierni podczas uwielbienia Pana Jezusa przygotowywali się do Mszy św. Eucharystii o 22.30 przewodniczył i homilię wygłosił ks. kan. Zbigniew Króczyński. 

Tegoroczna Droga Światła ulicami Nowych Skalmierzyc była pierwszą taką drogą, choć w tym mieście, już w roku ubiegłym była przygotowywana, ale ze względu na ulewę wszystko odbyło się w świątyni. 

Arleta Wencwel-Plata

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!