TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 06 Lipca 2020, 14:12
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Język nienawiści

Nauka Społeczna Kościoła

Język nienawiści

Specjalistą od języka, czy też mowy nienawiści jest chyba pan Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji w poprzednim rządzie PO i PSL. On też w 2012 roku tworzył Rządową Radę przeciwko mowie nienawiści. Warto może przypomnieć kilka jego wypowiedzi.

Na antenie TOK FM w listopadzie 2012 roku stwierdził: „Problemem jest nie tylko to, że padają słowa nienawiści, ale to, że ogłuchliśmy, nie reagujemy... Język polityki jest tak naprawdę wierzchołkiem góry lodowej, tego wszystkiego, co się dzieje we wszystkich grupach społecznych. Tego, co się dzieje na różnych forach”. W swojej wypowiedzi pan minister powiedział także o mowie nienawiści w niektórych kościołach, gdzie: „Podczas niedzielnych kazań padają słowa deprecjonujące polski rząd”. Po pięciu latach te wypowiedzi możemy skonfrontować z dzisiejszym stanem rzeczy. Może w kościołach nie ma już kazań deprecjonujących polski rząd, bo tym zajmuje się opozycja przy każdej wypowiedzi we wszystkich możliwych mediach. Jednak język polityki nie jest tylko wierzchołkiem góry lodowej, ale stał się motorem napędzającym nienawiść we wszystkich grupach społecznych.
Teza być może idąca zbyt daleko, ale na pewno w dużej mierze sami politycy ponoszą odpowiedzialność za podsycanie nienawiści i ciągłe dzielenie społeczeństwa. Nie da się uniknąć nigdy różnic w poglądach i sposobie patrzenia na świat. Te różnice zawsze będą i nigdy nie można zmuszać drugiego do przyjmowania innych poglądów, ale na pewno należy o tym dyskutować i przekonywać. To właśnie politycy powinni dawać przykład umiejętności kulturalnej dyskusji i wymiany poglądów bez obrażania innych, a tym bardziej bez nawoływania do wrogości i nienawiści. Jeżeli od polityków płynie przekaz braku szacunku i nienawiści, to trudno, żeby bezimienni internauci nie pozwalali sobie na eksplozję wrogości i nienawiści. To ciągłe podsycanie klimatu wzajemnej wrogości doprowadza do coraz większych podziałów w społeczeństwie. Każdy zauważa, że wzrósł poziom życia i ludziom żyje się lepiej. Wciąż jednak nakręca się przekaz o zagrożeniu, które sprowadzają rządzący. Metoda wcale nie nowa polegająca na tym, aby zniesławić, ośmieszyć albo przestraszyć. W końcu ktoś zacznie wątpić i stwierdzi, że nawet w kłamstwie jest część prawdy. Za każde zaś własne niepowodzenie i problemy, które zawsze się pojawiają, łatwiej obwinić innych. Frustrację zaś wyraża się w języku pełnym nienawiści i wrogości.
Według krakowskiej szkoły historycznej z XIX i początku XX wieku, do upadku Rzeczypospolitej doprowadziły trzy wolności: liberum veto, liberum mentiri i liberum infamare - wolność wetowania, wolność oszukiwania społeczeństwa i wolność zniesławiania. Wolność wetowania to podważanie każdej wprowadzanej zmiany, choć dokonuje się to drogą legalną poprzez głosowanie w sejmie, to jest to krytykowane i prawie zawsze oceniane jako niekonstytucyjne. Wyrażanie weta odbywa się też na ulicy przez różnego rodzaju manifestacje, gdzie często ich uczestnicy sami do końca nie wiedzą, przeciwko czemu manifestują, ale ważne, że są „przeciwko...” . Liberum mentiri to nieskrępowana wolność oszukiwania całego Narodu w mediach i wypowiedzi demagogiczne polityków, a także pseudo-specjalistów zwanych „autorytetami”. Liberum infamare to wolność zniesławiania innych w życiu państwowym, oczerniania, bezczeszczenia świętości narodowych i hańbienia wszystkiego, co wysokowartościowe, polskie i katolickie - często pod płaszczykiem wolności artystycznej.
Język nienawiści staje się niestety coraz bardziej powszechny i na pewno należy na niego reagować. Pierwszym krokiem ku temu jest nasze powstrzymanie się od używania tego samego rodzaju języka.

ks. Paweł Guździoł

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!