TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 29 Marca 2024, 08:34
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Zapraszamy na Tratwę

Zapraszamy na Tratwę

Już 12 września rusza kolejny Tratwa Festiwal w Pleszewie. W tym roku w ciągu jednego dnia młodzi ludzie będą mogli uczestniczyć w trzech warsztatach. I co najważniejsze będą mogli się spotkać, jak niektórzy mówią w realu, a nie tylko za pośrednictwem Internetu. Bo festiwal ma być świętem przyjaźni z Jezusem i ludźmi.
- Sytuacja związana z koronawirusem pokazała nam, co jest istotne w świecie, w naszej pracy, w naszym życiu. Pokazała nam, że o wiele bardziej liczą się relacje i pragniemy razem się spotykać, że kontakt przez Internet nam nie wystarczy – mówi ks. Marek Muzyka, jeden z organizatorów festiwalu. Pandemia pokazała też, że chrześcijaństwo bazuje na naszym człowieczeństwie, na tym jakimi jesteśmy ludźmi. - Pokazała nam, że naprawdę jesteśmy wspaniałymi ludźmi. Nagle ludzie decydują się robić rzeczy, których na co dzień nigdy by się nie podjęli. Ludzie są elastyczni, kreatywni i pomysłowi – podkreśla ks. Muzyka.
Widać to również było w związku z organizacją festiwalu w Pleszewie. Pierwszym terminem, w którym miała się odbyć Tratwa był 25 maja. Kiedy przez pandemię okazało się to niemożliwe, od razu grupa młodych ludzi z księżmi ze stowarzyszenia „Tratwa” zaczęła myśleć co zrobić. Doszli do wniosku, że tegoroczny festiwal wyjątkowo odbędzie się 12 września i w nowej formule, jednak niezmienna pozostanie jego istota, klimat i oczywiście miasto, w którym zawsze był organizowany, czyli Pleszew. Jak podkreślają organizatorzy ważną istotą Tratwy był i jest zawsze drugi człowiek i spotkanie z nim. W tym roku ze względu na pandemię młodzi ludzie spotkają się na jeden dzień, ale festiwal będzie bardziej rodzinny. Zostanie bardziej podkreślona przyjaźń i wspólnota. To jakby powrót do źródeł, bo jak czytam na Facebooku i portalu www.jestemnatratwie.pl: „Tratwa jest inicjatywą przyjaźni, która łączy grupę młodych ludzi i inspiruje nas do tworzenia różnych wydarzeń takich jak koncerty, festiwale, warsztaty, kursy SNE, ewangelizacje, działania motywacyjne. Kierujemy się ogólnie wyznawanymi wartościami dobra i miłości oraz przyjaźni z Jezusem. Nie jesteśmy ani organizacją religijną, ani pożytku publicznego. Jesteśmy zarejestrowani jako stowarzyszenie. Tym co nas łączy jest przyjaźń. Motywujemy siebie nawzajem do piękniejszego i lepszego życia i to chcemy przekazywać innym”. Po prostu Tratwa „płynie” na przyjaźni i festiwal ma być świętem przyjaźni w naszej diecezji.
Tegoroczne spotkanie Tratwa Festiwal będzie się odbywało w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela i Zajezdni Kultury w Pleszewie. Zajezdnia powstała z przestrzeni dworca, w miejscu, gdzie były naprawiane kolejki wąskotorowe. Rewitalizacja sprawiła, że ma w sobie klimat. Z zajezdni można jeździć kolejką wąskotorową do Kowalewa i z powrotem w odkrytym wagonie, czy na drezynie. - To miejsce jest przepiękne. Zostało oddane do naszej dyspozycji dzięki życzliwości dyrektora Domu Kultury i burmistrza Pleszewa – podkreśla ks. Marek.
Przedpołudniem 12 września zaplanowana jest przestrzeń rekolekcyjna. Na wspólnej modlitwie i spotkaniu z Jezusem podczas Mszy św. i konferencji młodzi spotkają się w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. Tam też rozpocznie się festiwal. Kto poprowadzi konferencję już wiadomo, ale to strzeżona przez organizatorów tajemnica.
Z kolei podczas koncertów w Zajezdni Kultury wystąpią zespoły „Przyjaciele Tratwy” i RockandFire. Oprócz koncertów odbędą się tam warsztaty i spotkania. W czasie poprzednich festiwali warsztaty odbywały się przez trzy dni. - Teraz trudno byłoby przeprowadzić trzydniowe warsztaty w jeden dzień, dlatego ks. Przemek wymyślił, że odbędą się trzy warsztaty w jeden dzień. Każdy będzie mógł uczestniczyć w trzech warsztatach trwających po godzinie – zauważa ks. Muzyka. W dniu przyjazdu do Pleszewa młodzi ludzie zdecydują się na trzy warsztaty, które ich zainteresują. W tym roku zostały one podzielone na grupy gatunkowe dotyczące umysłu, ducha i duszy. Organizatorzy tę myśl trochę zaczerpnęli od św. Ignacego Loyoli. W piątek, 4 września na festiwalowym Facebooku i portalu ma pojawić się lista warsztatów z wszelkimi informacjami dotyczącymi tego, co będzie niezbędne, by móc uczestniczyć w danym warsztacie. Jak zwykle młodzi podczas warsztatów będą mogli rozwinąć swoje sportowe zainteresowania, przenieść do krainy dźwięków i sztuki, zadbać o swoje zdrowie, przygotować bajeczną potrawę czy nauczyć się, do czego służy młotek i wiele innych przedmiotów, które na co dzień omijają, bo nie wiedzą jak z nich korzystać.
Przed przyjazdem do Pleszewa trzeba zarejestrować swój udział na portalu www.jestemnatratwie.pl. Kiedy piszę te słowa, zapisy właśnie się rozpoczęły. Z kolei w dniu przyjazdu już na miejscu będzie trzeba wypełnić ankietę i podpisać regulamin. Szczegóły można sprawdzić na grafice zamieszczonej tuż obok. Jest tam wypisane co zrobić krok po kroku, punkt po punkcie, by znaleźć się na Tratwie. - Dobrze też organizować się w grupę, „cisnąć” swoich księży w parafii. Na jeden dzień proboszcz da wolne wikariuszowi. Przez osiem lat tworzenia festiwalu zobaczyliśmy, że ważne, że takie wydarzenia są, ale ważniejsze są zupełnie inne rzeczy. Kiedy ksiądz przyjedzie z grupą młodych ludzi, przeżyje coś z nimi i potem wróci do parafii to na podstawie tego może z nimi pracować na co dzień – podkreślają organizatorzy.
Na Tratwie pozostaną wspólne posiłki i spotkania, które dawały wiele radości. - To było najfajniejsze na tym festiwalu, że ludzie pomimo tego że się nie znali, czuli się na nim jak u siebie – zauważa ks. Marek. Oczywiście obostrzenia związane z pandemią będą obowiązywały. Chodzi o noszenie maski, przestrzeganie dystansu społecznego, częste mycie i dezynfekowanie rąk. Ale najważniejsze, że będzie można się spotkać nie internetowo, ale tak twarzą w twarz, czyli jak mówią niektórzy w realu. - Fajnie będzie cię widzieć – mówią organizatorzy zapraszając młodych na festiwal. Więcej informacji o Tratwie znajdziesz na jej Facebooku i portalu.


Renata Jurowicz

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!