TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 26 Czerwca 2026, 13:05
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Zakorzenieni w Chrystusie

Zakorzenieni w Chrystusie

Święcenia kapłańskie to jedno z najbardziej doniosłych i poruszających wydarzeń w życiu Kościoła katolickiego. Wydarzenie to Kościół kaliski przeżywał 30 maja, kiedy to czterech diakonów w Katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu przyjęło sakrament kapłaństwa ustanowiony przez Chrystusa. Przez ten sakrament Kościół przekazuje misję apostolską, jaką otrzymali pierwsi uczniowie Chrystusa. A obrzęd święceń jest pełen tradycji i symboliki. Pierwszym ważnym momentem uroczystości jest wyrażenie przez kandydatów do święceń przed biskupem publicznej gotowości do służby Bogu i ludziom. 

O tym też w homilii mówił ks. bp Damian Bryl akcentując, że kapłaństwo przyjmuje się po to, żeby służyć wspólnocie, żeby Jezus mógł posługiwać się kapłanami dla dobra wspólnoty. – Dzisiaj Panu Bogu dziękujemy, że tych czterech diakonów kilka lat temu miało tak wrażliwe serce, żeby rozeznać to Boże ciche powołanie. Jednocześnie dziękujemy Panu Bogu, że mieli odwagę je podjąć, bo powołanie jest zaproszeniem i jest zawsze uszanowaniem wolności. Wobec Bożego daru trzeba się opowiedzieć, trzeba być odważnym, żeby powiedzieć tak, idę, ale też trzeba odwagi na to, żeby zgodzić się na wszystkie konsekwencje. Dziękujemy Panu Bogu, że kilka lat temu ci nasi bracia ruszyli w drogę powołania – powiedział biskup Bryl.

Dalej celebrans wskazywał, że dar kapłaństwa jest wielkim wyzwaniem, przede wszystkim do nawrócenia, aby nie tylko mówić o Jezusie, ale żyć jak On. – „Trzeba zacząć od oczyszczania siebie, zanim będzie się oczyszczało innych. Trzeba posiąść naukę, by móc uczyć. Trzeba stać się światłem, by oświecać, samemu zbliżyć się do Boga, by innych do Niego przybliżać. Być uświęconym, by uświęcać, prowadzić za rękę i radzić rozumnie” – cytował św. Grzegorza z Nazjanzu. 

Podkreślał także, że kapłan powinien być mocno zakorzeniony w modlitwie, medytacji, kontemplacji Bożego Słowa, adoracji, a jednocześnie otwarty, zaangażowany, oddany i bliski.

- Bardzo chciałbym, drodzy bracia, zaprosić was do tego, abyście byli ludźmi otwartego serca, byście byli mocno zakorzenieni w Chrystusie, służący, byli otwarci, byli gotowi wyjść, byli gotowi zobaczyć tych, którzy są wokół was, aby im jak najlepiej służyć. Wołajcie często do Bożego Ducha, abyście umieli rozpoznać, co potrzebuje wspólnota, wśród której będziecie pracować. Rozeznawajcie potrzeby, ale wychodźcie, nie chowajcie się. Nie przyjmuje się święceń dla siebie, ale dla wspólnoty, żeby tej wspólnocie służyć, żeby być dla niej – mówił kaznodzieja akcentując, że służbę kapłańską należy pełnić z oddaniem. Na zakończenie życzył nowo wyświęconym kapłanom, by droga kapłańska była drogą, która doprowadzi do nieba. 

W uroczystości uczestniczyli m.in.: bp pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, ks. dr Waldemar Graczyk, wicerektor seminarium, moderatorzy, duchowieństwo, alumni, rodzice i krewni nowo wyświęconych kapłanów. 

Arleta Wencwel-Plata

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!