TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 19 Kwietnia 2024, 06:00
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Zachowaj pamięć o tych, którzy odeszli! Dołącz do nas!

Artykuł sponsorowany

Zachowaj pamięć o tych, którzy odeszli!

Dołącz do nas!

Jesteśmy świadkami rozwoju najnowszych technologii. Właśnie do niej zalicza się telefon komórkowy, bez którego dzisiaj wielu z nas nie wyobraża sobie życia. Współczesny telefon to oczywiście smartfon, który od dawna nie jest już tylko telefonem, aparatem czy kamerą.


Działanie dzisiejszych  smartfonów oparte jest na zaawansowanych systemach operacyjnych, a specyfikacją przewyższają możliwości niejednego komputera. Smartfon to również dostęp do internetu, a dzięki temu dostęp do nieograniczonej rozrywki, gier, ale przede wszystkim informacji. Wystarczy wpisać odpowiedni adres, aby uzyskać informacje o tym, co dzieje się w mieście, sprawdzić rozkład jazdy autobusów, repertuar kina, czy dowiedzieć się o promocjach w pobliskim markecie. Do tych ostatnich używa się aplikacji, z których wiele jest bezpłatnych. Do tych bezpłatnych należy aplikacja NeoReader, służąca do odczytywania kodów QR, które w ostatnich czasach są coraz bardziej popularne.

Wspominamy bliskich
Kody QR spotkać można podczas spacerów także w Ostrowie. Pojawiły się one między innymi na kilkunastu grobach, które pod swoją opiekę wziął ostrowski Urząd Miasta. Dzięki temu spacerujący po cmentarzu i podziwiający zabytkowe nagrobki mogą poznać życiorysy wielu wybitnych postaci, które spoczęły na ostrowskiej nekropolii.
- Nagrobek nie jest tablicą informacyjną - tłumaczą przedstawiciele portalu wspominamybliskich.pl.?- Tu jest miejsce na imię, nazwisko, datę urodzin i śmierci, czasami wspomnienie zawodu lub jakąś sentencję. W wielu przypadkach to jednak za mało - wiele postaci pozostawiło po sobie taką schedę, po prostu zasługują na znacznie szersze wspomnienie - dodają.
Do tego właśnie doskonale nadają się nowe technologie informacyjne takie, jak kod QR. Umieszczona na nagrobku niewielkich rozmiarów plakietka z kodem umożliwia bowiem przeniesienie się na skojarzoną z kodem stronę www. A tu - jak wiadomo - ograniczeń już nie ma. Na stronie w internecie umieścić można nie tylko życiorys osoby, ale także galerię zdjęć, film wspomnieniowy, wybrane prace naukowe czy artystyczne i wszystko, co z daną osobą się kojarzy.
- To doskonała możliwość budowania lokalnej tożsamości. Dzięki temu mamy możliwość dotknąć naszych korzeni - mówią pomysłodawcy.

Kodem QR oznaczyć można każdy grób - nie tylko osób wyróżniających się w jakiś wybitny sposób. - Po chwili zastanowienia zdecydowaliśmy się skorzystać z oferty portalu wspominamybliskich.pl i umieścić taki kod na grobie naszej babci - mówi pani Renata, która podkreśla, że nie wszyscy członkowie rodziny początkowo byli zwolennikami takiego oznakowania grobu seniorki rodu. Dziś nikt nie ma wątpliwości, że to był dobry pomysł.?Jak mówi pani Renata, do samego utrwalenia pamięci babci doszła wartość dodana, której nikt wcześniej nie zakładał.
- Przygotowując informację o naszej babci, jakie miały znaleźć się na stronie internetowej portalu, spotkaliśmy się w gronie rodzinnym z albumami, starymi zdjęciami, dokumentami, wspomnieniami... Przez dwa wieczory przypominaliśmy sobie wydarzenia z przeszłości: te wesołe i te smutne - wszystkie nacechowane olbrzymim bagażem emocji, których się nie spodziewaliśmy. Nasze dzieci, obserwując to spotkanie z nieukrywaną ciekawością, same zaczęły w pewnym momencie oglądać zdjęcia, zadawać pytania, dowiadywać się. Jestem przekonana, że ta praca scementuje jeszcze bardziej naszą rodzinę, a najmłodsze pokolenie zainteresuje się bardziej tym, skąd pochodzi. Cieszę się, bo babcia, której moje dzieci nie miały okazji poznać, przestała dla nich być anonimową osobą ukrytą pod kamienną płytą grobu, a stała się prawdziwą babcią - wyjaśnia kobieta.

tekst Krzysztof Maciejewski,
Maria Kasprzak-Raszewska

Kod QR - QR Code (ang. Quick Response, QR: szybka odpowiedź) to kod graficzny wynaleziony przez japońską firmę Denso-Wave w 1994 roku, który umożliwia zakodowanie m.in. adresów stron internetowych. Po odczytaniu go przy pomocy odpowiednio oprogramowanych urządzeń przenośnych, na przykład podłączonych do Internetu telefonów komórkowych wyposażonych w aplikację typu?NeoReader?(do pobrania w zależności od sieci ze zbioru dostępnych aplikacji), możliwe jest proste odczytanie treści strony internetowej, którą wskazuje zakodowany adres.

Chcesz dołączyć do nas?
www.wspominamybliskich.pl

biuro@wspominamybliskich.pl

519-187-057

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!