TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 30 Września 2020, 11:53
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Z Rososzycy na Święty Krzyż

Z Rososzycy na Święty Krzyż

Grupa parafian z parafii pw. św. Marka Ewangelisty z Rososzycy wyruszyła 15 lipca na czterodniową pielgrzymkę. Głównym celem był Święty Krzyż.

Po błogosławieństwie relikwiami Świętego Krzyża zwiedziliśmy opactwo pobenedyktyńskie i uczestniczyliśmy w Eucharystii. Niezwykle ciekawe było spotkanie z Markiem Wojewodzicem, autorem książki o księciu Jaremie Michale Korybucie Wiśniowieckim. Autor w krypcie księcia przybliżył nam jego postać, mówiąc jak to jeszcze dzisiaj poprawność polityczna nie sprzyja w ukazywaniu wielkiego Polaka patrioty i katolika, jakim był książę Wiśniowiecki. Posileni duchowo i patriotycznie ruszyliśmy drogą królewską do kamiennego pielgrzyma Emeryka. Kolejne dni to zwiedzanie pięknych miejsc i zabytków rozciągających się w cieniu Świętego Krzyża. Nie mogło zabraknąć Sandomierza, gdzie wszyscy wypatrywali ojca Mateusza na rowerze, ale tym razem nie pojawił się. Mimo to klimat miasta był tak samo urokliwy ze swymi zabytkami i kawiarniami. Dane nam było zwiedzić Krzemionki Opatowskie, które jako Rezerwat Archeologiczno-Przyrodniczy, dosłownie kilka dni wcześniej został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  Zwiedziliśmy też Wąchock znany z dowcipów i sołtysa. Na szczęście latem dni są długie, więc mieliśmy jeszcze czas, aby pobyć w opactwie cystersów. 

Na naszej drodze pielgrzymkowej znalazły się jeszcze Dąb Bartek, Starachowice, Opatów, zamek Krzyżtopór i Chęciny, Kałków-Godów i Kielce. Na koniec dla ochłody spacer w jaskini Raj i powrót do domu. 

Pielgrzymi

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!