XIII edycja Szkoły Świętego Rocha
Mikstat. W dniach 15-16 sierpnia w Diecezjalnym Sanktuarium św. Rocha w Mikstacie każdego roku odbywają się wielkie uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha. To właśnie do tych uroczystości przygotowują się młodzi w tej niezwykłej szkole, do której zaprosił ich już trzynasty raz ks. kanonik Krzysztof Ordziniak, kustosz sanktuarium.
Od 7 sierpnia o godz. 10:00 rozbrzmiewał na wieży sanktuarium dzwon, który oznajmiał rozpoczęcie spotkania w Rochowej Szkole. Były w niej pewne elementy stałe, do których należał pacierz rozpoczynający spotkania, o godz.12:00 Anioł Pański i nowenna do św. Rocha zakończona uczczeniem relikwii naszego patrona. Każdego dnia był czas na gry i zabawy na świeżym powietrzu.
Głównym celem spotkań było przygotowanie młodych do świadomego udziału w uroczystościach odpustowych poprzez poznawanie życia naszego niebieskiego patrona, ale także tradycji odpustowej, historii drewnianego kościoła na wzgórzu i związanych z nim legend. Uczestniczący w spotkaniach poznawali wartości, którymi kierował się w życiu św. Roch. Wskazywano im na aktualność tych wartości w czasach współczesnych. W czasie spotkań młodzi zostali zapoznani z atrybutami św. Rocha. Ponieważ często św. Roch i św. Jakub są myleni zwrócono uwagę, jak na obrazach i figurach rozpoznawać tych Świętych. Uczestnicy spotkań mieli okazję wysłuchać opowieści s. Beaty Czop, która w tym roku pielgrzymowała drogą św. Jakuba do Santiago De Compostela.
Na jednym z pierwszych spotkań oglądaliśmy wspólnie program „Ziarno” o św. Rochu, który częściowo był realizowany w Mikstacie. Uczestniczył w nim ks. bp Antoni Długosz, który w tym roku przewodniczył sumie odpustowej i dokonał błogosławieństwa zwierząt
Święty Roch był pielgrzymem, więc ks. kustosz Krzysztof zaproponował pieszą pielgrzymkę do sanktuarium maryjnego w Kotłowie. Po drodze zatrzymaliśmy się przy kapliczce św. Antoniego na ulicy Kaliskiej. Tu grzebano zmarłych podczas epidemii cholery. Czas naszego pielgrzymowania wypełniliśmy śpiewem i modlitwą. W Kotłowie pokłoniliśmy się Pani Kotłowskiej. Poznaliśmy historię kościoła i legendy związane z jego budową. Powiedzieliśmy sobie kilka słów o czekającej nas już niebawem uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i związanej z nią tradycją błogosławienia kwiatów i ziół. Dzieci wiedzą, skąd się wzięło przysłowie: w sierpniu każdy kwiatek woła zanieś mnie do kościoła.
Od 2007 roku św. Roch jest nie tylko patronem kościoła na wzgórzu, ale także miasta. Stąd Szkoła św. Rocha wybrała się z wizytą do Urzędu Miasta i Gminy w Mikstacie, gdzie spotkała się z panem Burmistrzem, który opowiedział historię powstania herbu Mikstatu oraz kilka ciekawostek z historii miasta.
Ponadto uczestnicy spotkań podzieleni na zespoły rozwiązywali Quest o Świętym Rochu w Mikstacie. Podczas jednego ze spotkań udaliśmy się do „Chlebowej Chaty”. Dzieciom przybliżona została postać św. Izydora Oracza, patrona rolników. Jego obraz znajduje się w naszym sanktuarium. Dzieci uczestniczyły w warsztatach, podczas których upiekły smaczne drożdżówki, wykonały pachnące mydełka i przygotowały bukiety z kwiatów i ziół. Zapewne w pamięci uczestników spotkań pozostanie wycieczka do Muzeum Elementarza im. Profesora Falskiego w Kuźnicy Grabowskiej, gdzie zobaczyli klasę szkolną i jej wyposażenie z początków XX wieku oraz elementarze z prawie całego świata.
W 2015 roku uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt w Mikstacie zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa, więc w czasie spotkań dzieci poznawały pojęcia dziedzictwo, dziedzictwo materialne i niematerialne i doskonale radziły sobie ze wskazywaniem jego przejawów w małej ojczyźnie. Doświadczenie 13 lat pokazuje, że można doskonale łączyć ze sobą zabawę i naukę. Od ponad czterech lat spotkania odbywają się nie tylko w dniach przed odpustem, ale dodatkowo raz w miesiącu w sobotę po 16 dniu miesiąca. W ramach spotkań dzieci przygotowywały prace, które znalazły się w kalendarzu Szkoły Świętego Rocha na 2025 rok.
Uczestnicy spotkań w Szkole Świętego Rocha czynnie uczestniczyli w uroczystościach odpustowych. W procesji nieśli relikwie Świętego Rocha. Pięknie prezentowali się w zielonych pelerynkach. Pomagali przy rozdzielaniu małych chlebków po zakończeniu uroczystości odpustowych. Dzieci uczestniczyły także w obrzędzie błogosławieństwa ze swoimi zwierzątkami.
Po obrzędzie dzieci spotkały się z ks. biskupemAntonim Długoszem, któremu przekazały kalendarz ze swoimi pracami i wykonaną przez nie koronką do św. Rocha. Była oczywiście pamiątkowa fotografia z ks. Biskupem.
Małgorzata Strzelec
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!