Wezwani do świętości
Kalisz. 6 grudnia do sanktuarium św. Józefa, jak co roku, przybyły osoby zaangażowane w promowanie świętości życia i rodziny z diecezji kaliskiej. Centrum uroczystości była Msza Święta, której przewodniczył ks. bp Łukasz Buzun.
Przed Mszą św. zgromadzeni wysłuchali konferencji „Eucharystia źródłem jedności i miłości rodziny”, którą wygłosił ks. dr Przemysław Drąg, krajowy duszpasterz rodzin. Rozpoczynając ją prelegent nakreślił przesłanki, które mogą służyć głębszemu zaangażowaniu się w przeżywanie Eucharystii i odkrywanie jedności i miłości, które płyną z tego sakramentu. Pierwszym punktem rozważania było stworzenie człowieka, ponieważ człowiek stworzony na Boży obraz i podobieństwo odkrywa w sobie to dobro, którym Bóg go obdarza oraz nosi w sobie wielkie pragnienie, aby spotkać Boga. Zauważył, że choć spada procent uczestniczących w Eucharystii to z drugiej strony obserwuje się, że coraz więcej ludzi mówi o czymś takim jak doświadczenie Pana Boga. - Eucharystia staje się miejscem jedności i staje się miejscem, gdzie Chrystus daje nam siebie w sposób bezinteresowny. Eucharystia jest sakramentem. A św. Tomasz z Akwinu mówił, że sakrament to znak widzialny rzeczywistości niewidzialnej. Tutaj dotykamy tego, czego jeszcze nie potrafimy w pełni pojąć naszymi zmysłami, ale co dzieje się w niebie - podkreślił ks. Drąg. W dalszej części wskazywał na szczególny związek Eucharystii przeżywanej właśnie przez tych, którzy wybrali drogę powołania do życia małżeńskiego i którzy są zjednoczeni sakramentem małżeństwa. - Sakrament małżeństwa staje się znakiem widzialnym rzeczywistości niewidzialnej. To małżonkowie w sposób najpiękniejszy tu na ziemi zjednoczeni w miłości dają siebie drugiemu w pełnej miłości - zaznaczył Prelegent.
Życie jest święte przez to, że zostało stworzone przez Boga, który jest dawcą życia. Samo życie jest święte, a świętość ma konkretne źródło w Eucharystii - mówił ks. bp. Łukasz Buzun, który przewodniczył Mszy św. Zaznaczył, że każdy człowiek jest wezwany do świętości i żeby być człowiekiem świętym trzeba mieć inne życie w sobie, przeżywać to życie na inny sposób. Trzeba być otwartym na Boga. W swym słowie podkreślił także wartość modlitwy zwłaszcza ta, która gromadzi rodziny, scala je swoją mocą. - Ważna jest modlitwa, która gromadzi rodzinę przed obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej, ze św. Józefem, przed krzyżem. Modlitwa scala rodzinę - podkreślił Ksiądz Biskup.
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Kaliskiej jak co roku ogłosiło konkurs literacki na temat: „Moja rodzina żyje Eucharystią” (wpłynęło na niego 30 prac) oraz konkurs plastyczny pod hasłem „Eucharystia źródłem jedności i miłości rodziny” (przyjęto 80 prac - zwycięskie opublikujemy na naszej stronie internetowej). Podczas diecezjalnego spotkania został on rozstrzygnięty, a na zakończenie Mszy św. ks. kanonik Sławomir Kostrzewa, diecezjalny duszpasterz rodzin i Jolanta Siwak, doradczyni diecezjalnego życia rodzinnego wręczyli nagrody zwycięzcom. Pierwsze miejsce w konkursie literackim zdobyła Adrianna Cepa, drugie Aleksandra Marciniak, a trzecie Barbara Baszak z Krotoszyna. Wyróżnienia otrzymali: Alicja Bielecka z Wróblińca, Małgorzata Rachwalska z Wróblińca, Jakub Nowak z Sośni i Monika Nowacka z Pleszewa. W konkursie plastycznym zwyciężyła Zuzanna Noweta z Ociąża. Drugie miejsce zajęła Dominika Urbaniak z Zamościa, a trzecie - Mateusz Łysiak z Cielczy. Wyróżnienia otrzymali: Marta Bocheńska z Jarocina, Julia Płonka z Bachorzewa, Wiktoria Pawlak z Kobylej Góry, Hubert Martyna z Droszewa, Adrianna Krzyżańska z Broszek, Mateusz Włodarczyk z Brąszewic, Karolina Sobierajczyk z Grabowa, Julia Szopińska z Krotoszyna, Dominika Sołyga z Myjomic i Anna Regulska z Jarocina. Po Komunii Świętej ks. bp Łukasz Buzun zawierzył św. Józefowi wszystkie małżeństwa i rodziny oraz poczęte życie.
Tekst i foto Arleta Wencwel
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!