W blaskach beatyfikacji
Delegacje robotników i rzemieślników oraz pracodawców i przedsiębiorców z całej Polski modliły się 1 maja w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Pielgrzymkę połączono z dziękczynieniem za beatyfikację Papieża Polaka. W zorganizowanych już po raz 19. ogólnopolskich modlitwach świata pracy w Kaliszu uczestniczyły delegacje rzemieślników i robotników, m.in. hutników, górników, stoczniowców, kolejarzy. W pielgrzymkę po raz piąty włączyło się Duszpasterstwo Pracodawców i Przedsiębiorców. W spotkaniu uczestniczył ks. Bogdan Tyc, diecezjalny duszpasterz ludzi pracy. Do Kalisza przybyła też VII Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Kaliskiej. Najpierw pielgrzymi wspólnie z mieszkańcami Kalisza oglądali na telebimie uroczystości beatyfikacyjne z Placu św. Piotra w Rzymie. Po zakończeniu transmisji delegacje procesyjnie weszły do świątyni, gdzie Mszy św. przewodniczył ks. prałat Jacek Plota, kustosz sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Homilię Kustosz kaliskiej bazyliki poświęcił pontyfikatowi Jana Pawła II
i stwierdził, że można go analizować w rozmaitych aspektach. Stwierdził, że wybór dnia beatyfikacji Papieża na Niedzielę Bożego Miłosierdzia jest szczególnym znakiem, ponieważ Jan Paweł II był propagatorem Bożego Miłosierdzia, ustanowił święto Bożego Miłosierdzia, a podczas konsekracji bazyliki w Łagiewnikach dokonał uroczystego aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.
Kaznodzieja podkreślił, że Jan Paweł II bardzo wiele miejsca w swoim nauczaniu poświęcił godności człowieka, szczególnie pracy ludzkiej. Przypomniał, że 2011 rok jest ogłoszony rokiem poszanowania wszelkiej pracy ludzkiej i godnego za nią wynagrodzenia. Dodał, że w tym roku przypada 30. rocznica ogłoszenia przez Jana Pawła II encykliki społecznej „O pracy ludzkiej”. - Encykliki społeczne papieża Jana Pawła II powinny być kodeksem moralnym dla rządzących wszystkich krajów świat – mówił ks. prałat Plota. Odniósł się także do wizyty papieża Jana Pawła II w Kaliszu 4 czerwca 1997 r. – Ojciec Święty podczas Eucharystii sprawowanej na placu przed sanktuarium św. Józefa wygłosił kazanie, w którym zawierzył św. Józefowi wszystkie rodziny i obronę poczętego życia w Polsce i na świecie. Prosił nas, abyśmy tu w tym sanktuarium modlili się za te dwie wielkie wartości: rodzinę i życie. Staramy się wypełniać ten swoisty testament Papieża i od siedmiu lat w każdy pierwszy czwartek miesiąca w sanktuarium św. Józefa modlimy się za rodziny i w obronie życia – powiedział kaznodzieja. Dodał, że błogosławiony Jan Paweł II był wielkim czcicielem św. Józefa, którego nazwał nauczycielem i duchowym przewodnikiem. To właśnie w Kaliszu oddał opiece
św. Józefa cały naród polski. Po Komunii św. w kaplicy cudownego obrazu św. Józefa ludzie pracy odmówili Akt zawierzenia temu patronowi. Tradycyjnie już po Mszy św. kapłani podzielili się chlebem z robotnikami i rzemieślnikami oraz przedsiębiorcami. Na zakończenie uroczystości wszyscy udali się pod pomnik papieża Jana Pawła II, gdzie podziękowali za beatyfikację i złożyli kwiaty.
W sanktuarium św. Józefa można było oglądać przygotowaną przez siostry służebniczki okolicznościową wystawę poświęconą Janowi Pawłowi II.
Na wystawie znalazły się zdjęcia, pamiątki, a także tron papieski, który służył Papieżowi podczas Eucharystii sprawowanej na Placu św. Józefa 4 czerwca 1997 r. oraz pamiątkowy wpis do Księgi Sanktuaryjnej z tego dnia.
Ewa Kotowska-Rasiak
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!