TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 24 Czerwca 2026, 20:11
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

VI Diecezjalnej Pielgrzymce Szkół Specjalnych

Pod opieką św. Józefa 

Ponad 200 osób z 10 szkół przybyło 16 czerwca w VI Diecezjalnej Pielgrzymce Szkół Specjalnych do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Mszy św. w intencji uczniów i nauczycieli przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl, który dziękował pielgrzymom za wspólną modlitwę.

Na początku Eucharystii biskup kaliski zaprosił do wspólnej modlitwy. – Chciałbym razem z wami modlić się, żeby św. Józef wspierał wasze szkoły, pracowników, nauczycieli, wychowawców i uczniów, aby miał was zawsze w swojej opiece – powiedział bp Bryl. W homilii ks. kanonik dr Jarosław Powąska wskazując na obraz Świętej Rodziny znajdujący się w kaliskiej bazylice podkreślał, że tak jak Maryja, Józef i Jezus idą trzymając się za ręce,tak my powinniśmy razem iść przez życie, aby dojść do nieba.

Po Komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa bp Damian Bryl zawierzył patronowi społeczność szkół. Po udzieleniu pasterskiego błogosławieństwa biskup wręczył podziękowania przedstawicielom szkół specjalnych z diecezji kaliskiej.

W imieniu pielgrzymów młodzież wyraziła wdzięczność ks. biskupowi za to, że znalazł czas i przybył na ich pielgrzymkę po raz kolejny.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli kapłani, przedstawiciele szkół specjalnych z całej diecezji kaliskiej, czyli z Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 19 w Kaliszu, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Kaliszu, Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim, Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie, Zespołu Szkół Specjalnych w Jarocinie, Zespołu Szkół Specjalnych w Krotoszynie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ostrzeszowie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Borzęciczkach, Zespołu Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem i Szkoły Podstawowej w Kuźnicy Grabowskiej. Na spotkanie przybyli także wolontariusze – uczniowie III LO w Kaliszu.

Po Mszy św. uczestnicy pielgrzymki mieli okazję porozmawiać z ks. biskupem. Wszystkich zaproszono na zupę pomidorową i drożdżówki.

Pomysłodawcami pielgrzymki są katecheci ze szkół specjalnych. – Na terenie diecezji kaliskiej mamy 11 szkół, które są przeznaczone dla osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Katecheci tych placówek widzieli potrzebę wspólnego spotkania się, pielgrzymowania do św. Józefa i kilka lat temu to zaproponowali. Tak zorganizowano trzy pierwsze pielgrzymki, potem pandemia przerwała te spotkania, ale powróciliśmy do ich organizacji. Cieszymy się, że znów możemy spotykać się u św. Józefa – powiedział ks. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu, a zarazem koordynator pielgrzymki. Duchowny wskazał, że celem pielgrzymki jest wyrażenie miłości św. Józefowi i wyproszenie jego opieki. – Chcemy u św. Józefa pobyć razem, pomodlić się, pośpiewać i wziąć udział w różnych grach i zabawach – zaznaczył ks. Powąska. 

 – Fajnie, że przyjechaliśmy do Kalisza, gdzie ks. Jarek opowiedział o św. Józefie, a także o tym, żeby być dobrym dla innych - mówiła uczestniczka. 

Ewa Kotowska-Rasiak

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!