Trzeba oprzeć się na Bogu
Każdy z nas, niezależnie od tego, czy jest chrześcijaninem, czy Żydem potrzebuje nawrócenia, każdy powinien odczuwać potrzebę przemiany swojego życia. Symbolem takiej wielkiej zmiany jest Jakub, który zmagał się z Bogiem i powiedział, że nie puści Go, dopóki Ten mu nie pobłogosławi. Bóg mówi: ,,Dobrze, ale odtąd nie będziesz się zwał Jakub, lecz Izrael”i te słowa stały się hasłem tegorocznego XV Dnia Judaizmu w Kościele katolickim. W kaliskiej katedrze pw. św. Mikołaja uroczystą Eucharystię sprawowali ks. bp ordynariusz Stanisław Napierała i ks. bp senior Teofil Wilski.
- Jakub był człowiekiem, który pełnił tylko swoją wolę. Ciągle walczył. Oszukał ojca i brata. W końcu został sam w tym dramacie i zorientował się, że nie jest panem życia i śmierci. (...) Całe życie walczył z Bogiem i ludźmi, ale gdy dał się pokonać przez Boga, zwyciężył. Bóg walczy z naszą pychą. Być Izraelem to doświadczać słabości i umieć oprzeć się na Bogu, być mocnym w Bogu – mówił w homilii ks. prałat Andrzej Latoń. Nawiązał potem do studni jakubowej, nad którą Jezus rozmawiał z Samarytanką zachęcając do nawrócenia i prawdziwej wiary.
Ks. Latoń odniósł się także do Roku Janusza Korczaka, którym został ustanowiony rok 2012. – Niektórzy piszą, że ten polski Żyd był ateistą, ale to nieprawda. Kiedy na Bielanach budowano dom sierot to Korczak zaproponował, by w planach budynku znalazła się kaplica, bo przecież ,,dzieci muszą mieć miejsce, gdzie będą się modlić, gdzie będą mogły się wypłakać, wyżalić” – mówił ks. Andrzej Latoń. Przypomniał też, jak ciężko było i w niektórych przypadkach nadal jest polskim Żydom, czy Żydom na całym świecie, którzy zostali katolikami.
– To, co możemy zrobić, jedni i drudzy, to uchwycić się mocno Boga i powiedzieć do Niego ,,nie puszczę Cię, dopóki mnie nie zmienisz”, dopóki nie staniemy się Izraelem. Bóg jest panem historii i jest cierpliwy – zakończył
ks. prałat Andrzej Latoń.
W nastrój Dnia Judaizmu wprowadzili szczególni goście, którzy zaśpiewali i zagrali, wśród nich specjalny gość, pani Krystyna Proroczenko, która modliła się psalmem w języku hebrajskim oraz schola Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu.
Dzień Judaizmu rozpoczął Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan i o tę jedność apelował ks. bp Stanisław Napierała podczas słowa podsumowującego uroczystości w katedrze. Hasłem tegorocznego tygodnia modlitw były słowa z 1 Listu św. Pawła do Koryntian: ,,Przemienieni przez zwycięstwo Jezusa Chrystusa”. Ksiądz Biskup zachęcał, byśmy pamiętali, szczególnie w tym tygodniu, w modlitwach wspólnotowych i osobistych o tej pilnej intencji, byśmy ,,wszyscy byli jedno”.
Tekst i foto AAD
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!