Świętość kapłana to jedność z Jezusem
Świętość jest zwykłym obowiązkiem każdego z nas, gdyż zostaliśmy stworzeni do wyższych rzeczy: aby kochać i być kochanym; świętość nie jest luksusem dla niewielu. Dlatego Jezus powiedział: „Bądźcie świętymi tak, jak wasz Ojciec Niebieski jest Święty”. Świętość nie powinna być czymś nadzwyczajnym dla kapłana, świętość jest jego obowiązkiem, ponieważ on wchodzi w tak bliski kontakt z Jezusem. Jakże święte muszą być jego słowa, jakże święte musi być jego życie, jakże święty musi być jego dotyk, jeżeli on ma być tą żywą ofiarą, składaną na ołtarzu. Szczególnie ta świętość, ta żywa świętość, która umożliwi Chrystusowi, by żył w nim. Świętość dla kapłana jest tą całkowitą jednością z Chrystusem, dzięki której może On żyć w kapłanie swoim życiem, modląc się w nim, działając w nim, jednocząc się w nim z Ojcem; to jest świętość kapłańska. Nie można jej do niczego porównać. Jedynym możliwym porównaniem kapłańskiej świętości jest sam Jezus, ponieważ kapłan powinien być tak całkowicie z Nim zjednoczony, żeby Chrystus mógł naprawdę na niego liczyć i żyć całkowicie w nim, a Jego Ojciec mógł przez niego kochać świat – powiedziała matka Teresa z Kalkuty o kapłaństwie.
W naszej diecezji od kilku lat w Okresie Wielkanocnym kapłani z całej diecezji gromadzą się, by wspólnie obchodzić Dzień Świętości Kapłańskiej. W poniedziałek, 8 kwietnia, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego duchowni najpierw uczestniczyli w nabożeństwie pokutnym w kaliskiej katedrze, matce kościołów, gdzie wsłuchiwali się w konferencję wygłoszoną przez ks. Jacka Stefańskiego, ojca duchownego Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu. Głównym tematem konferencji były podstawowe cechy życia kapłańskiego. Podstawą tego życia, jak mówił Prelegent, jest modlitwa i tu wskazywał na osobę nowego papieża Franciszka, odwoływał się też do tekstów biblijnych. W swej konferencji ks. Stefański poruszył temat ubóstwa i celibatu. Zaznaczył, że Ojciec Święty Franciszek po Benedykcie XVI, wielkim teologu, daje żywe świadectwo życia kapłańskiego.
Żyć w świętości i miłości
Po konferencji kapłani mogli także przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania. Następnie w procesji wraz z księdzem biskupem ordynariuszem Edwardem Janiakiem i biskupem seniorem Stanisławem Napierałą przeszli do sanktuarium św. Józefa, by wspólnie z biskupem seniorem Teofilem Wilskim sprawować Eucharystię pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego, metropolity wrocławskiego.
Na początku Eucharystii do zgromadzonych kapłanów zwrócił się Biskup Ordynariusz, który przypomniał słowa Listu do kapłanów na Wielki Czwartek, w którym przywołana była modlitwa święceń kapłańskich. Przypomina ona, że godność kapłaństwa nie pochodzi od ludzi, ale jest darem Boga. - Godność prezbiteratu domaga się od kapłana świętości i wierności. Kościół i wszyscy ludzie mają prawo oczekiwać od nas postawy godnej kapłana. Godność, świętość i wierność mają być widoczne w naszym człowieczeństwie, w ewangelicznym stylu życia, w kulturze słowa, a także w zewnętrznym sposobie bycia. Wiara bowiem bez uczynków jest martwa – mówił Pasterz diecezji kaliskiej.
Metropolita Wrocławski w słowach homilii skierowanej do kapłanów zwrócił uwagę na to, iż kapłan jest przewodnikiem i towarzyszem dla ludzi na drogach prowadzących do Boga, ma głosić przede wszystkim prawdę, głosić podstawowe wartości, jakimi są: życie, małżeństwo i rodzina. To kapłan powinien dawać, zwłaszcza w obecnych czasach, pewność obecności i bliskości Boga. Życie kapłańskie winno opierać się na całkowitej przynależności do Boga w pełnej wspólnocie z innymi ludźmi. A słowa, które kieruje do ludzi powinny zawsze być nasycone prawdą. - Jeżeli kapłan utraci umiłowanie prawdy, cała jego działalność pastoralna zostanie zredukowana do pusto brzmiącej retoryki, co prowadzi do niebezpieczeństwa braku zaufania do kapłana – zaznaczył. Dzisiaj ewangelizowanie musi się opierać także na współczesnych metodach, na korzystaniu z nowych sposobów komunikacji, by słowo Boże docierało do wiernych w sposób przyswajalny, wręcz atrakcyjny dla słuchacza.
Uświęcać się w służbie
- Drodzy bracia kapłani, świat patrzy na kapłanów, patrzy na was i bacznie obserwuje. Często z życzliwością, ale niekiedy krytycznie. Wystarczy przejrzeć naszą prasę, zwłaszcza tę laicką, by się o tym przekonać. Najwięcej sensacji wzbudzają głośne odejścia księży. Padają oceny bardzo krytyczne, również niesprawiedliwe. Co robić w tej sytuacji? Jaka powinna być nasza postawa, nas, którzy chcemy służyć Chrystusowi i Jego Kościołowi, mimo piętrzących się trudności i wyzwań? Odpowiedź jest właściwie jedna: zachować wiarę w świętość Kościoła, której gwarantem jest świętość naszego Zbawiciela i ciągle wracać do naszej osobistej świętości. Jest to wezwanie na Rok Wiary i na realizacje dzieła nowej ewangelizacji - mówił arcybiskup Gołębiewski. Na zakończenie homilii zwrócił się do kapłanów z prośbą, by uświęcali siebie i lud Boży diecezji kaliskiej, który jest mu szczególnie bliski.
Tekst i foto Arleta Wencwel
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!