TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 17 Listopada 2019, 13:51
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Święto pragnienia Serca Jezusowego

Święto pragnienia Serca Jezusowego

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli w II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Jest ono pragnieniem Jezusa, które przekazał siostrze Faustynie.
Pan Jezus powiedział do niej: „W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii Świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski” (Dz. 699). W naszej diecezji są kościoły, w których dzień ten jest również świętem patronalnym dla wspólnoty parafialnej. Pierwszym z nich jest Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego w Kaliszu, gdzie pieczę nad świątynią sprawują ojcowie Jezuici. Tam znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego, który został sprowadzony do Kalisza dzięki staraniom śp. o. Zdzisława Pałubickiego. Jest to tzw. „drugi pierwowzór”, namalowany przez Lubomira Ślędzińskiego. Jest to jedyny obraz Jezusa Miłosiernego poświęcony przez św. Jana Pawła II. Wizerunek ten został pobłogosławiony w Łagiewnikach, i jak zaznaczył w homilii ks. bp Stanisław Napierała, jest to niezwykła relikwia jaką posiada Kościół kaliski - Miejmy świadomość jaką tu mamy relikwię. Do tego Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego przychodzi wielu ludzi i zanurza się w Bożym Miłosierdziu. To wielka łaska, która dotknęła Kalisz i spoczęła na tym mieście i świątyni, której stróżami są ojcowie jezuici – podkreślił Biskup senior, który przewodniczył Sumie odpustowej w niedzielny poranek. – Miłosierdzie, to miłość miłosierna, to Bóg, on jest miłością miłosierną. Ona nigdy nie zostawia nikogo sobie samemu, nawet gdy ten od niej się odwraca, chce ją podeptać. Miłość ta można powiedzieć pochyla się nad człowiekiem, który nie zdaje sobie sprawy jaką szkodę sobie wyrządza odwracając się od niej. Tym miłosierdziem jest Bóg i ono zawsze będzie bo zawsze jest Bóg – podkreślił ks. bp Napierała. Dalej Ksiądz Biskup zaznaczył, że Boże Miłosierdzie wszystko nam przebacza, zostają nam odpuszczone grzechy i winy. A co więcej sakrament pokuty odpuszcza winy i kary wieczne, ale nie wszystkie kary doczesne. Natomiast święto Miłosierdzia odpuszcza winy, grzechy i kary, wszystkie - te wieczne i te doczesne. Działa jak sakrament chrztu. Ponadto Ksiądz Biskup zaznaczył, że skoro nam zostają przebaczone winy, to i my też powinniśmy z podobnym nastawieniem zwracać się do ludzi, zwłaszcza do tych, którzy nam wyrządzili jakąś krzywdę, do których odczuwamy pewną nienawiść. - Trzeba wszystkim okazywać miłosierdzie, tę miłość przebaczającą, zwłaszcza tym, którzy nam uczynili zło. Nie jest to łatwe, ale jest konieczne do tego, abyśmy otrzymali pełne darowanie win i kar - powiedział Biskup Senior. Ks. biskup Stanisław mówił również, że by do tego Miłosierdzia się zbliżyć potrzeba pokuty i zawierzenia.
- Pokuta, ona jest konieczna do tego, żeby się otworzyć na nie i je przyjąć. Podkreślił to bardzo błogosławiony ks. Michał Sopoćko. Pokuta bowiem w istocie swojej to jest uznanie, kim jestem wobec Boga i ludzi. Jeżeli zgrzeszyłem, jeżeli moje upadki są ciężkie, to trzeba je nazwać po imieniu, trzeba się do nich przyznać i uwolnić się z nich podczas sakramentu pokuty i pojednania, abyśmy mogli otrzymać owoce miłosierdzia – zaakcentował Hierarcha.
Trzeba wspomnieć o wielkiej zasłudze ks. bpa Stanisława Napierały, o której przypomniał superior o. Andrzej Lemiesz. To pierwszy Biskup kaliski wyniósł ten kościół w 1998 roku do rangi sanktuarium. Z bpem Napierałą modlili się: ks. prałat Adam Modliński, ks. prałat Jacek Plota i ks. Eugeniusz Synowiec, kapelan ks. biskupa Napierały, dyrektor Administracyjny WSD w Kaliszu.

Tekst i zdjęcie Arleta Wencwel

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!