Św. Józef uczy nas mądrego i dobrego życia
Przychodzimy do sanktuarium św. Józefa, żeby wspominając życie naszego patrona, uczyć się od niego dobrego, mądrego i Bożego życia - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. odpustowej ku czci św. Józefa w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
Tegoroczna uroczystość ku czci św. Józefa odbyła się w poniedziałek, 20 marca, ponieważ 19 marca przypadała niedziela Wielkiego Postu. Przed Mszą św. licznie zgromadzonych wiernych, w tym pielgrzymów z różnych stron Polski, przywitał ks. prałat Jacek Plota. – Tegoroczny odpust św. Józefa wpisuje się w szczególny czas, jakim jest 31. rocznica powołania przez Ojca Świętego Jana Pawła II diecezji kaliskiej. To św. Józefowi pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała zawierzył trudny proces budowania wspólnoty diecezjalnej. W dobie wzmożonych ataków przez niektóre media stańmy w obronie Ojca Świętego Jana Pawła II. 2 kwietnia przy pomniku papieża odbędzie się wielkie czuwanie modlitewne – powiedział Kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
Eucharystię wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem koncelebrowali biskup pomocniczy Łukasz Buzun i licznie przybyli kapłani. W homilii Celebrans odwołując się do słów Jana Pawła II wskazywał, że od św. Józefa możemy uczyć się mądrego i dobrego życia. - Niech Święty Józef czczony w kaliskim sanktuarium stanie się dla nas wszystkich nauczycielem i duchowym przewodnikiem – cytował bp Bryl. Podkreślał, że św. Józef jest wzorem posłuszeństwa. - Dzisiaj siostry i bracia wybrzmiewa to słowo posłuszeństwo, które jest niepopularne w dzisiejszych czasach, ale jeżeli chcemy iść drogą Bożą, jeżeli chcemy być ludźmi wiary to słowo posłuszeństwo wiary jest bardzo ważnym słowem. Nie ma wiary bez posłuszeństwa – stwierdził Kaznodzieja. Zachęcał wiernych, aby swoje życie kształtowali według Bożej logiki. - Trzeba mieć swoje zdanie, ale my uczniowie Jezusa chcemy być otwarci na to, co mówi Pan Bóg. Chcemy wypełnić Jego wolę. Chcemy uzgadniać nasze życie z Jego słowem, więcej chcemy nasze życie, nasze postępowanie, nasze czyny z Bożym słowem konfrontować – zaznaczył Pasterz naszej diecezji. Przekonywał, że wierność to kolejna bardzo ważna cecha św. Józefa. – Dzisiaj chcemy modlić się o taką wierność na wzór Józefa, o wierność Panu Bogu nawet wtedy, jak dotykają nas trudne doświadczenia, żebyśmy w tych trudnych doświadczeniach nie zwątpili, że Pan Bóg jest blisko i On ma moc doprowadzić nas do szczęśliwego końca – mówił Biskup kaliski.
Po Komunii św. w kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Damian Bryl odmówił Litanię do św. Józefa oraz zawierzył mu cały Kościół, ojczyznę i diecezję kaliską.
Przypomnijmy, że w sanktuarium św. Józefa znajduje się cudowny obraz Świętej Rodziny nieznanego autora, namalowany około 1673 roku, w którym szczególną część odbiera św. Józef. Obraz został ukoronowany koronami papieskimi 15 maja 1796 roku. W 1985 roku miała miejsce rekoronacja obrazu Świętej Rodziny i IV Międzynarodowy Kongres Józefologiczny. 25 marca 1992 roku św. Józef został patronem nowo utworzonej diecezji kaliskiej. Największym wydarzeniem w historii była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II 4 czerwca 1997 roku, który zawierzył św. Józefowi wszystkie polskie rodziny oraz sprawę ochrony życia nienarodzonych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Ostatnim dziełem związanym ze św. Józefem Kaliskim jest film „Opiekun”, który cieszy się dużym zainteresowaniem w całej Polsce. Należy wspomnieć, że św. Józef jest patronem mediów diecezjalnych: Dwutygodnika Diecezji Kaliskiej „Opiekun”, Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej i Telewizji Internetowej „Dom Józefa”, a także funkcjonującej od 2017 roku szkoły – Zespołu Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej w Kaliszu.
Ewa Kotowska-Rasiak
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!