TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 04 Sierpnia 2020, 04:29
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Sutanna świadectwem wyboru

Sutanna świadectwem wyboru

Sutanna jest zewnętrznym świadectwem wyboru, który dokonał się we wnętrzu człowieka - mówił bp Łukasz Buzun do alumnów, którzy 30 października przyjęli strój duchowny. Obłóczyny odbyły się w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

W homilii biskup pomocniczy Łukasz Buzun podkreślał, że w relacji człowieka do Pana Boga ważne jest zaufanie. - Ziarno nieufności chce zasiać w sposób szczególny świat, kultura, w której żyjemy, a którą tworzy często człowiek, który jest sprytny, przebiegły, nie jest związany w swoim sercu z Bogiem, dlatego my budujemy wspólnotę kościelną wokół św. Józefa, który jest człowiekiem pełnym zaufania wobec Pana Boga – powiedział Celebrans. Zaznaczył, że odczytywanie woli Bożej dokonuje się w atmosferze modlitwy. - Człowiek, który nie modli się będzie błądził, będzie szedł według własnej woli, która prędzej czy później nie przyniesie człowiekowi pożądanych owoców, dobra, szczęścia, zadowolenia – stwierdził Kaznodzieja. Wskazywał na św. Józefa, który pełniąc swoją misję był pod stałym kierownictwem Ducha Świętego. - Prośmy św. Józefa, który jest mężem modlitwy i dobrych wyborów, a przede wszystkim człowiekiem, który odpowiada na działanie Ducha Świętego, aby prowadził nas na drodze naszego życia ku zbawieniu wiecznemu – mówił Biskup pomocniczy diecezji kaliskiej. Po homilii klerycy udali się do Kaplicy Męczeństwa Duchowieństwa znajdującej się w podziemiach bazyliki, aby ubrać strój duchowny. Po Komunii św. w kaplicy św. Józefa alumni zawierzyli się patronowi diecezji.

Sutanny otrzymało 4 kleryków trzeciego roku. Są to: Adrian Albert z parafii pw. św. Anny w Bralinie, Mikołaj Wawrzyniak z parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Krotoszynie, Adam Wdowczyk z parafii pw. św. Wawrzyńca w Kościelnej Wsi, Mateusz Zimorski z parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Ostrowie Wielkopolskim. Alumni, którzy przyjęli strój duchowny podkreślali, że sutanna jest dla nich zewnętrznym znakiem wybranej drogi kapłańskiej. - Dla nas jako kleryków sutanna jest strojem syna z przypowieści o Synu Marnotrawnym, który powraca do Ojca, jest uściskiem kochającego Ojca, ale też znakiem, przez który jesteśmy rozpoznawani w świecie i przez który dajemy świadectwo o swoim powołaniu – powiedział kleryk Mateusz Zimorski. - Sutanna jest dla mnie niesamowitym znakiem dla całego środowiska, które mnie otacza. Świadczy o tym, że dążę ku kapłaństwu. Jest to zewnętrzny znak, który ma mnie też mobilizować do tego, żebym z dnia na dzień stawał się coraz lepszym człowiekiem wśród moich znajomych i nie tylko – zaznaczył Adam Wdowczyk. 

W uroczystości uczestniczyli, m.in.: ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa, ks. prałat Adam Modliński, proboszcz katedry, ks. Marcin Załężny, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, moderatorzy, wykładowcy, proboszczowie, rodzice i krewni alumnów trzeciego roku.

Ewa Kotowska-Rasiak

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!