Strefa zdrowia w Nazarecie

14 marca w Szkole Podstawowej Sióstr Nazaretanek w Kaliszu odbyła się „Biała Sobota”. Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach „Strefy Zdrowia Dziecka w Otwartym Nazarecie” z inicjatywy Stowarzyszenia Nazaret przy współpracy z nauczycielami placówki oraz Urzędu Miasta Kalisza.
– Bardzo się cieszymy, że inicjatywa ta doszła do skutku. Zgromadziliśmy bardzo wielu specjalistów. W dużej mierze są to rodzice naszych uczniów, którzy jako wolontariat ekspercki pełnią dzisiaj w naszej szkole służbę – zaznaczyła s. Edyta Małgorzata Pietrzak, prezes zarządu stowarzyszenia podkreślając, że wśród specjalistów byli m.in.: fizjoterapeuci, alergolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, ortodonci, czy optometryści.
W ramach „Białej soboty” uczniowie, jak i inni mali mieszkańcy Kalisza i okolic mogli skorzystać wraz ze swoimi rodzinami z wielu propozycji wśród, których były różnego rodzaju warsztaty dla dzieci takie jak: „Zdrowy talerz”, czyli warsztaty zdrowego żywienia, „Zdrowie w kolorach” - warsztaty artystyczne, czy „Ruch to Zdrowie”, gdzie zostały przygotowane zajęcia takie jak: futsal, unihokej, tory przeszkód i gimnastyka korekcyjna, szkolenie z pierwszej pomocy dla rodziców. Nie zabrakło również porad dietetyka.
Natomiast Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kaliszu przygotowała w ramach „Białej Soboty” instruktaż usuwania kleszcza, i higieny jamy ustnej. Można było również wykonać badania rehabilitacyjne i określanie wad postawy, czyli symetrii łopatek oraz profesjonalne badanie stóp, a także badania słuchu, pomiaru cukru we krwi.
Niewątpliwie ważnym punktem tego dnia był wykład prof. dr hab. n. farm. Jana Matysiaka (UM w Poznaniu) zatytułowany: „Bezpieczeństwo stosowania leków i suplementów diety w rodzinie – fakty, mity i zagrożenia”.
Jak zauważyła jedna z mam taka inicjatywa to strzał w dziesiątkę, bo w jednym miejscu można wykonać wiele badań i uzyskać porady specjalistów. - Bardzo jesteśmy zadowoleni, ponieważ mogliśmy sprawdzić wiele funkcji u naszych dzieci. Cieszy nas profesjonalne podejście, ponieważ pacjent nie do końca był przekonany, ale się udało. Wcześniej już kilka razy próbowaliśmy zaciągnąć go do stomatologa, ale bez skutku, a tutaj się udało, bo syn widział, że inne dzieci też się badają – zaznaczyła zadowolona mama, która przyszła całą rodziną na to wydarzenia.
Arleta Wencwel-Plata
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!