TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 03 Grudnia 2020, 11:10
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Spotkanie z Ojcem

Spotkanie z Ojcem

- Miłosierdzie jest bramą ewangelizacji. Dając temu, który potrzebuje dajesz ostatecznie Jezusowi - mówił ks. arcybiskup Grzegorz Ryś, który 2 sierpnia przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Opatrzności Bożej w Kaliszu na zakończenie Festiwalu Abba Pater. W ramach wydarzenia odbył się koncert uwielbienia, a świadectwem ze swojego życia podzielił się m.in. Marcin Zieliński.
Ostatni dzień festiwalu przeżywano pod hasłem „Spotkanie z Ojcem”.
W homilii Celebrans podkreślał, że nie ma ewangelizacji bez miłosierdzia. - Nie głoście słowa w ogromnej obfitości, jeśli nie potraficie zobaczyć, że obok siebie macie człowieka chorego, jeśli nie potraficie zobaczyć obok siebie człowieka głodnego. To przekazuje nam Ewangelia – akcentował Administrator Apostolski diecezji kaliskiej. Wskazał, że papież Franciszek w swoim nauczaniu mówi, że dzieła miłosierdzia należą do procesu ewangelizacji i są do tego procesu absolutnie konieczne. Zaznaczył, że jednym ze świadków takiego ewangelizowania jest św. Brat Albert. – To jeden z najważniejszych świętych, jakich Opatrzność podarowała naszemu Kościołowi w Polce na progu XX wieku – zauważył Kaznodzieja dodając, że człowieka przychodzącego do ogrzewalni św. Brat Albert najpierw bez żadnego moralizowania i pouczania kazał nakarmić, potem szukał mu pracy, a dopiero po tych wszystkich etapach zapraszał do ogrzewalni księdza, żeby wygłosił dla podopiecznych rekolekcje.
Ks. Arcybiskup wskazał na dwa istotne warunki miłosierdzia. – Pierwszym z nich jest pomaganie z ubóstwa a nie z bogactwa. Przykładem takiego miłosierdzia są siostry Matki Teresy z Kalkuty, które wezmą wszystko z wyjątkiem pieniędzy. One radykalnie żyją ubóstwem. Przez cały okres pandemii codziennie kilkaset osób z Łodzi jest karmionych przez te siostry – powiedział Metropolita łódzki. Ubolewał, że we współczesnych czasach człowiekowi towarzyszy inne myślenie. - Dzisiaj boimy się przepowiadać proste normy, proste wartości. Pomagać z ubóstwa to jest inne myślenie niż to, które dzisiaj zapanowało nawet w Kościele. Jak mówimy o dziełach charytatywnych to najpierw myślimy, skąd wziąć pieniądze i dopiero po uzyskaniu środków od Unii Europejskiej, czy sponsorów zaczniemy tworzyć wielkie programy charytatywne. To nie decyduje o ewangelizacji. Decydują środki, których masz tyle, że wydaje się, że na twoje potrzeby nie wystarczy i nagle widzisz wokół siebie ludzi, którzy są głodni, nie mają się w co ubrać i potrafisz się dzielić ze swojego ubóstwa. Tego dzisiaj uczy nas Jezus – przekonywał ks. arcybiskup Grzegorz Ryś. Podkreślił, że drugi warunek miłosierdzia to taki, że dając temu, który potrzebuje dajesz ostatecznie Jezusowi. Odwołując się po raz kolejny do papieża Franciszka wskazał, że ewangelizacja miasta nie polega na przyniesieniu mu Boga, ale odsłonięciu Boga obecnego w nim. - Jak chcesz odsłonić Boga to wyjdź na peryferie tego miasta, bo On tam jest. On jest w tych ludziach, którzy zostali przez życie, nieraz przez swoje decyzje wyrzuceni na peryferie. Godność człowieka polega na tym, że nosi w sobie jedynego Bożego Syna. Uszanuj ten obraz w człowieku. W każdym z nas jest nieusuwalny obraz jedynego Bożego Syna – stwierdził Ks. Arcybiskup.
Abba Pater Festiwal zakończył koncert uwielbienia. Na scenie pojawiło się wielu znanych artystów m.in.: Mieczysław Szcześniak, który pochodzi z Kalisza. Muzyk w jednym z wywiadów zaznaczył, że chce śpiewać o ciele i duszy, a muzyka gospel daje takie możliwości. Kilka lat temu wydał album „Nierówni”, który zawiera utwory oparte na tekstach ks. Jana Twardowskiego. Kolejną artystką koncertu była Marzena Ugorna, która również jest związana z Kaliszem, gdzie skończyła Technikum Budowy Fortepianów. Z chwilą poznania Jakuba Tomalaka, dyrektora muzycznego festiwalu, artystka współpracuje przy festiwalu Abba Pater już od kilku lat. I jak mówi, jest to czas spędzony z ludźmi świadomymi swojej wiary. Ludźmi, którzy swoją codzienność przeżywają z Bogiem. Ponadto na scenie wystąpili: Marta Ławska, Julia Stolpe, Krzysztof Iwaneczko Michał Król, Adam Milwiw-Baron i oczywiście Abba Pater Music.


Ewa Kotowska-Rasiak

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!